Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
08 lipca 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,9666 EUR EUR - 4,4739 GBP GBP - 4,9699 DKK DKK - 0,6005
Archiwum
08.07.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 187,00 (+ 1,22%), kukurydza SIE20 - 173,75 (+ 1,16%), rzepak SIE20 - 385,00 (+ 0,85%) [euro/tona] +++ +++ +++ 08.07.2020 13:41 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,80 - 5,80 zł/kg, średnia: 5,23 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++

Izraelski hamulec i turecki korek na rynku bydła rzeźnego. Minister wnioskuje do Brukseli o uruchomienie interwencyjnego skupu wołowiny

Redakcja

Problem z eksportem do Izraela i zamknięcie rynku tureckiego, to wg fachowców główne czynniki składające się na spadające ceny skupu żywca wołowego. Dodatkowo na ten problem nakładają się nadwyżki irlandzkiego mięsa wołowego na unijnym rynku i słabsze zamówienia z Afryki na hiszpańską wołowinę. Dlatego polski minister rolnictwa zapowiada złożenie w Brukseli wniosku o uruchomienie skupu interwencyjnego wołowiny. W planach jest też rozpoczęcie skupu wołowiny na uzupełnienie krajowych rezerw materiałowych.

 

W tej chwili za żywiec wołowy rolnicy otrzymują nawet poniżej 5 złotych za kilogram. W tej branży tak niskie ceny są absolutnie poniżej kosztów produkcji w dodatku nienotowane od wielu lat. Jak informuje Agrobiznes, na domiar złego punkty skupu wprowadziły ograniczenia co do maksymalnej wagi zwierząt i ich wieku, co dodatkowo zmusza hodowców do sprzedaży w obawie przed przerostem bydła.

 

- Mamy problem z eksportem do Izraela. Ten kierunek wyhamował. Na rynku europejskim są nadwyżki wołowiny z Irlandii. Oni boją się brexitu i wyprzedają stada. Afryka również odbiera mniej z Hiszpanii. W związku z tym tego mięsa na rynku jest więcej – diagnozuje problem Jerzy Wierzbicki, prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego. - Należałoby się otworzyć na rynek turecki, jeżeli chodzi o żywe zwierzęta. To pozwoliłoby odetkać nam ten korek, który jest dzisiaj. Jeżeli tego korka nie odetkamy, to ceny żywca wzrosną dopiero pod koniec roku, a my nie możemy tak długo czekać – uważa Jacek Zarzecki, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.

 

Jak informuje Agrobiznes, w związku z zaistniałą sytuacją Polska ma wystąpić do Komisji Europejskiej o interwencję na rynku wołowiny i skup mięsa do unijnych magazynów, co w krótkim czasie pozwoliłoby ustabilizować ceny i przywrócić opłacalność produkcji. - Komisja Europejska nie może chować głowy w piasek. Jest sytuacja poważna nie tylko u nas. Spadki są w całej Europie i będę postulował o wprowadzenie mechanizmu skupu – mówi minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Jak dowiadujemy się z Agrobiznesu, niskie ceny skupu wołowiny obowiązują w całej Europie, ale to polscy hodowcy najbardziej je odczuwają. Ponad 80 proc. krajowej produkcji tego mięsa trafia na eksport, dlatego stawki jakie otrzymują nasi rolnicy niemal w całości uzależnione są od koniunktury w Europie.

 

 

Może zainteresuje Cię również:

07.07.2020 Ceny skupu bydła rzeźnego: jest coraz g

W coraz głębszy marazm popada polski rynek bydła mięsnego. Z

Fatalne ceny bydła w Irlandii. Rolnicy rządają pod

Irlandzkie Stowarzyszenie Rolników wezwało zakłady mięsne do

Niemcy: 36 euro za byczka, 1 euro za jałoszkę. Dra

Ograniczenia związane z koronawirusem spowodowały w Niemczec