Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
14 listopada 2019, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3,9011 EUR EUR - 4,2916 GBP GBP - 5,0130 DKK DKK - 0,5743
Archiwum
13.11.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 177,50 (- 0,42%), kukurydza STY20 - 163,25 (- 0,31%), rzepak LUT20 - 390,00 (+ 0,32%) [euro/tona] +++ +++ +++ 13.11.2019 12:21 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,80 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,19 zł/kg (na podstawie informacji z 17 ubojni) +++

Ceny żywca wołowego drastycznie spadły. Przetwórcy wykażą empatię?

Redakcja
MRiRW

Przedstawiciele sektora przetwórstwa mięsa spotkali się wczoraj w resorcie z ministrem Janem Krzysztofem Ardanowskim. - Zorganizowałem to spotkanie na prośbę producentów wołowiny, ponieważ gdy ceny mięsa spadły, to przetwórcy są zadowoleni i nie są już zainteresowani ani współpracą z rolnikami, ani wypracowaniem mechanizmów stabilizacji tego rynku – powiedział minister Ardanowski. Szef resortu rolnictwa zapowiedział działania na szczeblu dyplomatycznym w celu przywrócenia eksportu wołowiny na rynek turecki.

 

Szef resortu rolnictwa przypomniał, że w ub. tygodniu odbyło się w ministerstwie spotkanie Zespołu ds. wołowiny, który działa w ramach Porozumienia Rolniczego. - Na tym spotkaniu nie było ani jednego przedstawiciela sektora przetwórczego. A może to jest właśnie dobry moment, żeby wykazać empatię, przeanalizować przyczyny zaistniałej sytuacji cenowej i szukać wspólnych racjonalnych rozwiązań – zauważy minister.

 

Szef resortu podkreślił, że produkcja wołowiny miała być jednym z sektorów napędzających polskie rolnictwo. - Zabiegamy o rozwój możliwości eksportowych. Rozwijamy w tym zakresie kontakty z krajami arabskimi. Będziemy dostosowywać swoją ofertę do wymagań tamtych rynków, bo to stwarza szanse rozwoju naszego rolnictwa – dodał minister i poinformował, że podjęte zostaną także działania na szczeblu dyplomatycznym w celu przywrócenia eksportu wołowiny na rynek turecki.

 

Zapowiedział również, że w związku ze zgłaszanymi problemami podjęte zostaną działania majce na celu renegocjowanie świadectw weterynaryjnych do Albanii, Azerbejdżanu, Turcji oraz Uzbekistanu. Zaznaczył jednak, że zakłady mięsne nie mogą działać na szkodę polskich rolników i zapowiedział udostępnianie list tych, które sprowadzają surowce z zagranicy.

 

- Mamy duże powierzchnie łąk i pastwisk – mówił Ardanowski i zapewnił, że będą podejmowane działania w kierunku utrzymania w przyszłej perspektywie finansowej wsparcia do użytków zielonych, ale w powiązaniu z produkcja zwierzęcą. Minister zauważył, że rozwija się coraz bardziej moda na jagnięcinę i to także może być obiecujący kierunek produkcji.

 

Minister powiedział, że teraz jest także dobry czas na wspólne przygotowanie propozycji dla Komisji Europejskiej. - Potrzebne jest wsparcie wszystkich organizacji, które mogą mieć wpływ na decyzje podejmowane w Brukseli – zauważył szef resortu i dodał, że szczególnie jest to ważne w kontekście zagrożeń wynikających z porozumienia UE – Mercosur. Wołowina obok cukru, drobiu oraz bioetanolu, jest produktem którego objecie liberalizacją handlu budzi uzasadniony niepokój. - Niedopilnowanie warunków realizacji tej umowy może pogrążyć na wiele lat naszą produkcję – zaznaczył minister Ardanowski.

 

W czasie dyskusji minister zachęcał organizacje branżowe do składnia formalnych wniosków do UOKiK o podjęcie stosownych działań, w przypadku stykania się ze stosowaniem nieuczciwych praktyk ze strony dużych odbiorców towarów, w tym sieci handlowych, w związku z zaniżaniem cen.

 

Na zakończenie minister podkreślił, że niezbędne jest podjęcie działań długofalowych na rynku wołowiny w celu ochrony przed nadmiernym spadkiem cen w przyszłości. W tym celu zapewnił, że będzie namawiał rolników do tworzenia silnych grup producentów oraz do współpracy rolników z zakładami przetwórczymi.

 

ogloszenia dla hodowcow bydla

 

Źródło: MRiRW

Może zainteresuje Cię również:

Ministerstwo wskazuje przyczynę niskich cen skupu

Nie zmowa cenowa na rynku skupu bydła, a zapaść eksportowa j

Polacy nie jedzą wołowiny. Jest dla nas za droga

Mimo, że jako naród zjadamy rocznie pokaźne porcje mięsa, to

Zmowa cenowa i kłopoty Pini Beef. Hodowcy bydła z

Niskie ceny skupu bydła i kłopoty największego w regionie za