Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
15 lipca 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,9117 EUR EUR - 4,4738 GBP GBP - 4,9309 DKK DKK - 0,6009
Archiwum
15.07.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 187,25 (+ 0,94%), kukurydza SIE20 - 175,00 (- 3,31%), rzepak SIE20 - 385,25 (+ 0,92%) [euro/tona] +++ +++ +++ 15.07.2020 14:11 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,03 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ +++

Unia zezwala na import kilkudziesięciu tysięcy ton wołowiny z USA

Redakcja

Komisja Europejska zezwoliła na wyższy import wołowiny ze Stanów Zjednoczonych i krajów Ameryki Południowej. W przypadku USA początkowo będzie to 18,5 tys. ton, by docelowo uzyskać możliwość dostawy 35 tys. ton na unijny rynek.

 

Według niemieckiego medium, Stany Zjednoczone powinny stopniowo uzyskiwać wyłączny dostęp do bezcłowej dostawy 35 000 ton wołowiny. Początkowo dostawy z USA powinny wynosić 18 500 ton rocznie, a następnie będą zwiększane stopniowo do maksymalnej kwoty, co powinno nastąpić w ciągu siedmiu lat.

 

Pierwotnie obiecano Waszyngtonowi kwotę wolnego handlu w wysokości 45 000 ton rocznie. Wg WTO, kwota ta nie ograniczy się do wołowiny ze Stanów Zjednoczonych. Kraje eksportujące, takie jak Argentyna, Urugwaj i Australia, mogą również korzystać z dostępu do rynku w ramach udostępnionej kwoty. Wyżej wymienione trzy kraje otrzymają teraz różnicę wynikającą z umowy z USA jako bezcłowy kontyngent na wolny handel wołowiną.

 

Komisarz UE ds. Rolnictwa Phil Hogan wezwał do osiągnięcia porozumienia z innymi krajami-dostawcami przed formalnym zatwierdzeniem nowych uzgodnień dotyczących przywozu ze Stanami Zjednoczonymi przez Radę i Parlament. Natychmiast po porozumieniu z Waszyngtonem w Brukseli wyrażono obawy, że zainteresowane kraje mogą wnieść sprawę do WTO wbrew przekształceniu unijnego kontyngentu przywozowego na wołowinę.

 

Ogłoszono również, że rozmowy o wolnym handlu z Australią powinny być kontynuowane na początku lipca w Brukseli. Jak informuje niemiecki portal Agrarheute, Komisja Europejska osiągnęła porozumienie w sporze dotyczącym kwot na przywóz wołowiny do Unii Europejskiej z Argentyną, Urugwajem i Australią.

 

Jednocześnie jest coraz więcej dowodów na to, że za kilka tygodni może dojść do porozumienia w sprawie rozmów o wolnym handlu Unii Europejskiej z państwami Mercosuru. Blok handlowy Ameryki Południowej obejmuje Brazylię, Argentynę, Paragwaj i Urugwaj. Według źródeł pochodzących z Komisji, spotkanie komisarz ds. Handlu Cecilii Malmström z ministrami handlu tych krajów zaplanowano na 27 czerwca w Brukseli. Trzy dni wcześniej, 24 czerwca, odbędzie się spotkanie na poziomie technicznym.

 

Prezydenci Brazylii i Argentyny Jair Bolsonaro i Mauricio Macri powiedzieli na wspólnej konferencji prasowej w Buenos Aires w ostatni czwartek (6 czerwca), że porozumienie UE-Mercosur jest bliskie finalizacji.