Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
05 marca 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.8393 EUR EUR - 4.5793 GBP GBP - 5.3056 DKK DKK - 0.6158
Archiwum
05.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 231,50 (- 2,01%), kukurydza MAR21 - 219,25 (+ 1,04%), rzepak MAJ21 - 518,50 (+ 0,68%) [euro/tona] +++ +++ +++ 05.03.2021 13:17 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,40 zł/kg, średnia: 5,79 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++

Czy UE dogada się z Mercosurem? Na nieszczęście producentów wołowiny nadarzyła się okazja

Cezary Wójcicki
umowa z mercosurem

Informowaliśmy w artykule ‘WOŁOWINA Z KRAJÓW MERCOSURU ZALEJE UE. POLSKA MÓWI STANOWCZE NIE!’ o zamieszaniu wokół umowy o wolnym handlu z krajami Mercosuru. Sytuacja w Europie doprowadziła do pewnego podziału.

 

Z jednej strony państwa, takie jak Niemcy, naciskają na Komisję Europejską, by jak najszybciej, nawet jeszcze w marcu, sfinalizować umowę z Mercosurem. Z drugiej strony obserwujemy strajki rolników i organizacji rolniczych, np. we Francji. Tam ludzie wychodzą na ulicę by nie dopuścić do pojawienia się na rynku europejskim wołowiny z krajów Mercosuru. Taka sytuacja zachwieje rynek europejski. Przypomnijmy, że wołowina z tych krajów jest gorszej jakości, gdyż produkowana jest bez przestrzegania europejskich standardów.

 


Nadarzyła się niecodzienna okazja do finalizacji umowy z Mercosurem. Mianowicie zbliżają się wybory w Brazylii, zaplanowane na październik. Niewykorzystanie tej sytuacji może opóźnić podpisanie tejże umowy o kolejne lata. Negocjacje z Mercosurem trwają już 19 lat.

 

Obawy związane z importem z krajów Mercosuru nie dotyczą tylko wołowiny. Możemy spodziewać się pojawienia się na naszym rynku drobiu, etanolu i cukru z tych krajów. Podobnie jak w przypadku wołowiny, te produkty również nie są wytwarzane zgodnie ze standardami obowiązującymi w UE. Taka sytuacja prowadzi do nieuczciwej konkurencji, gdyż importowane produkty będą dużo tańsze od produkowanych w Europie. Może to doprowadzić do zamknięcia wielu gospodarstw i zakładów w krajach UE.

 

Źródło: farmer.pl

Cezary Wójcicki
Autor: Cezary Wójcicki
Cezary Wójcicki – inżynier rolnictwa, obecnie student zootechniki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Pasjonat rolnictwa, w szczególności produkcji zwierzęcej. Poza karierą naukową aktywnie uczestniczy w życiu swojego gospodarstwa, a od niedawna rozpoczął współpracę z portalem..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Francja: spada produkcja wołowiny i liczba krów ml

We Francji spodziewane jest ograniczenie produkcji wołowiny

Eksport polskiej pszenicy poza UE wzrósł niemal o

W tygodniu kończącym się 10 stycznia 2021 roku polski ekspor

Bogdan Konopka o transporcie świń z Niemiec: Martw

- Martwiłem się, że może jest jakaś kontrabanda, może jest j