Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
18 października 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8503 EUR EUR - 4,2844 GBP GBP - 4,9671 DKK DKK - 0,5735
Archiwum
18.10.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 181,25 (+ 0,14%), kukurydza LIS19 - 165,75 (+ 0,45%), rzepak LIS19 - 377,75 (- 0,66%) [euro/tona] +++ +++ +++ 18.10.2019 12:21 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 5,00 zł/kg, średnia: 4,50 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Znów afera wokół Mercosuru. Co mają wspólnego części do samochodów z wołowiną? Odpowiadamy w artykule!

Cezary Wójcicki
import wolowiny z mercosuru

Nie tak dawno informowaliśmy o imporcie wołowiny z krajów Mercosuru. Problem staje się coraz poważniejszy, gdyż Unia Europejska chce zawrzeć porozumienie o wolnym handlu z organizacją Mercosur. Jakie będą tego konsekwencje?

Na początku przypomnijmy, czym jest Mercosur. Otóż jest to międzynarodowa organizacja gospodarcza powołana w roku 1991 skupiająca m. in. takie kraje jak: Argentyna, Brazylia, Paragwaj, Urugwaj i Wenezuela. Dwa kraje członkowskie, wymienione jako pierwsze, są dużymi eksporterami wołowiny. Dodatkowo trzeba nadmienić fakt, że wołowina z tych krajów jest tańsza, gdyż nie obowiązują tam pewne standardy, które w UE jesteśmy zobligowani spełniać.

Jak zwykle powodem zamieszania są pieniądze. Konkretnie pieniądze za cło do części samochodowych. Co mają wspólnego części do aut z wołowiną? W tym przypadku bardzo wiele. Znani producenci samochodów mają fabryki w krajach Mercosuru. Sprowadzając części do zakładów muszą płacić cło. Obliczono, że przez brak cła, UE zaoszczędzi 4,4 mld euro rocznie. W tym wszystkim ucierpią rolnicy, gdyż w zamian za brak cła na części Mercosur żąda 200 tys. ton bezcłowego kontyngentu na wołowinę.

Politycy powinni uciec po rozum do głowy i zastanowić się nad tym, czy warto poświęcić europejski rynek wołowiny dla brazylijskich czy argentyńskich samochodów. Pamiętajmy, że rynek wołowiny to nie tylko producenci bydła mięsnego, ale ma on także znaczenie dla producentów mleka.

Źródło: Tygodnik Poradnik Rolniczy

Cezary Wójcicki
Autor: Cezary Wójcicki
Cezary Wójcicki – inżynier rolnictwa, obecnie student zootechniki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Pasjonat rolnictwa, w szczególności produkcji zwierzęcej. Poza karierą naukową aktywnie uczestniczy w życiu swojego gospodarstwa, a od niedawna rozpoczął współpracę z portalem..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Jak zimno wpływa na krowy? Metaboliczna i produkcy

Jak niskie temperatury wpływają na fizjologię, metabolizm i

15.10.2019 Ceny skupu bydła rzeźnego: mimo podwyże

Na rynku bydła rzeźnego nadal dominują niskie ceny skupu żyw

Krowy wyrażają ból mimiką pyska

Jedną z najważniejszych części zapewnienia zwierzętom dobros