Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
18 października 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8503 EUR EUR - 4,2844 GBP GBP - 4,9671 DKK DKK - 0,5735
Archiwum
18.10.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 181,25 (+ 0,14%), kukurydza LIS19 - 165,75 (+ 0,45%), rzepak LIS19 - 377,75 (- 0,66%) [euro/tona] +++ +++ +++ 18.10.2019 12:21 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 5,00 zł/kg, średnia: 4,50 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Wołowina z krajów Mercosuru zaleje UE. Polska mówi stanowcze NIE!

Cezary Wójcicki
czy spadnie cena bydla

Wczoraj informowaliśmy o sprzeciwie organizacji Copa – Cogeca w sprawie zwiększenia limitu importu wołowiny z bloku handlowego Ameryki Łacińskiej Mercosur. Unia Europejska zwiększyła ilość importowanej wołowiny z 70 000 t do 99 000 t.

Nie dziwi zatem natychmiastowy sprzeciw krajowych producentów bydła mięsnego oraz organizacji skupiających się wokół tej produkcji.

Mercosur jest międzynarodową organizacją gospodarczą powołaną w roku 1991 skupiającą m. in. takie kraje jak: Argentynę, Brazylię, Paragwaj, Urugwaj i Wenezuelę.

W związku ze zwiększeniem importu wołowiny do Unii Europejskiej może dojść do zachwiania równowagi cenowej na europejskim rynku. Dodatkowo, kontrowersje budzi jakość surowca z krajów Mercosuru. Surowce pochodzące z tamtych regionów są tańsze, lecz nie spełniają standardów UE.

Polska organizacja reprezentująca producentów i hodowców bydła oraz przetwórców wołowiny – Rada Sektora Wołowiny, zgadza się całkowicie z Copa – Cogecą. Jednocześnie wyraża swoje obawy o przyszłość gospodarstw polskich zajmujących się chowem bydła.

Naszym głównym odbiorcą, jeśli chodzi o wołowinę, są kraje Unii Europejskiej. Gdy Europę zaleje tańsza wołowina z krajów Mercosuru, będziemy musieli szukać nowych rynków zbytu na ten produkt. Pytanie, czy je znajdziemy i w jakim stopniu odbije się to na cenach żywca wołowego w polskich skupach.

Źródło: farmer.pl

Ogłoszenia rolnicze

Cezary Wójcicki
Autor: Cezary Wójcicki
Cezary Wójcicki – inżynier rolnictwa, obecnie student zootechniki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Pasjonat rolnictwa, w szczególności produkcji zwierzęcej. Poza karierą naukową aktywnie uczestniczy w życiu swojego gospodarstwa, a od niedawna rozpoczął współpracę z portalem..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Jak zimno wpływa na krowy? Metaboliczna i produkcy

Jak niskie temperatury wpływają na fizjologię, metabolizm i

Krowy wyrażają ból mimiką pyska

Jedną z najważniejszych części zapewnienia zwierzętom dobros

Prokuratura stawia pierwsze zarzuty w procederze n

Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce postawiła pierwsze zarzuty

Wiadomość z kategorii: