Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
05 czerwca 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,9217 EUR EUR - 4,4443 GBP GBP - 4,9563 DKK DKK - 0,5961
Archiwum
05.06.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 186,75 (- 0,40%), kukurydza CZE20 - 167,00 (- 1,76%), rzepak SIE20 - 375,00 (+ 0,54%) [euro/tona] +++ +++ +++ 05.06.2020 13:49 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,54 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

Wołowina z krajów Mercosuru zaleje UE. Polska mówi stanowcze NIE!

Cezary Wójcicki
czy spadnie cena bydla

Wczoraj informowaliśmy o sprzeciwie organizacji Copa – Cogeca w sprawie zwiększenia limitu importu wołowiny z bloku handlowego Ameryki Łacińskiej Mercosur. Unia Europejska zwiększyła ilość importowanej wołowiny z 70 000 t do 99 000 t.

Nie dziwi zatem natychmiastowy sprzeciw krajowych producentów bydła mięsnego oraz organizacji skupiających się wokół tej produkcji.

Mercosur jest międzynarodową organizacją gospodarczą powołaną w roku 1991 skupiającą m. in. takie kraje jak: Argentynę, Brazylię, Paragwaj, Urugwaj i Wenezuelę.

W związku ze zwiększeniem importu wołowiny do Unii Europejskiej może dojść do zachwiania równowagi cenowej na europejskim rynku. Dodatkowo, kontrowersje budzi jakość surowca z krajów Mercosuru. Surowce pochodzące z tamtych regionów są tańsze, lecz nie spełniają standardów UE.

Polska organizacja reprezentująca producentów i hodowców bydła oraz przetwórców wołowiny – Rada Sektora Wołowiny, zgadza się całkowicie z Copa – Cogecą. Jednocześnie wyraża swoje obawy o przyszłość gospodarstw polskich zajmujących się chowem bydła.

Naszym głównym odbiorcą, jeśli chodzi o wołowinę, są kraje Unii Europejskiej. Gdy Europę zaleje tańsza wołowina z krajów Mercosuru, będziemy musieli szukać nowych rynków zbytu na ten produkt. Pytanie, czy je znajdziemy i w jakim stopniu odbije się to na cenach żywca wołowego w polskich skupach.

Źródło: farmer.pl

Ogłoszenia rolnicze

Cezary Wójcicki
Autor: Cezary Wójcicki
Cezary Wójcicki – inżynier rolnictwa, obecnie student zootechniki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Pasjonat rolnictwa, w szczególności produkcji zwierzęcej. Poza karierą naukową aktywnie uczestniczy w życiu swojego gospodarstwa, a od niedawna rozpoczął współpracę z portalem..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Chiny budują super rzeźnię. Zakład będzie zabijał

Techbank Food, szósty co do wielkości producent trzody chlew

Codziennie ubijali 16 tys. świń. Zakład zamknięty

Firma przetwórstwa mięsnego Van Rooi Meat w holenderskim Hel

Fatalna sytuacja na rynku bydła mięsnego. To dobry

Na rynku bydła mięsnego kontynuowany jest spadek cen skupu ż

Wiadomość z kategorii: