Biometan oznacza niską cenę ciepła dla mieszkańców wsi

Redakcja
biogazownia, poferment, nawozy, biogaz

W Brodach Poznańskich w Wielkopolsce powstanie pierwsza w Polsce biogazownia wytwarzająca biometan, która nie będzie emitować uciążliwych zapachów. Przedsięwzięcie było tematem konferencji w centrum badawczym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, w której wziął udział wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

 

W związku z realizacją przedsięwzięcia „Innowacyjna biogazownia” Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) od przełomu maja i czerwca br. już działa 6 eksperymentalnych mikrogazowni. Powstały one w centrum badawczym poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego w Brodach Poznańskich.

 

Teraz planowane są opracowanie i budowa uniwersalnej biogazowni wytwarzającej biometan. NCBR w ramach konkursu „Innowacyjna biogazownia” wybrało już wykonawców, którzy opracują rozwiązania z zakresu technologii produkcji biogazu. Projekty już ruszyły.

 

Powstanie prototypowa instalacja, która będzie samowystarczalna pod kątem energii elektrycznej i ciepła dzięki wykorzystaniu części produkowanego biogazu. Nowa technologia będzie służyła wytwarzaniu biometanu z wykorzystaniem substratów o charakterze odpadowym. Nie będzie ona wydzielała do środowiska uciążliwych dla człowieka zapachów, co powinno pozytywnie wpłynąć na odbiór społeczny.

 

Biogazowni nie trzeba się bać

Realizowane przedsięwzięcie może być modelem do zastosowania na uczelniach. Pokazuje na przykładzie po pierwsze, że biogazowni nie trzeba się bać, a po drugie, że przynosi ona znakomitą korzyść. Najlepsza motywacja to niska cena ciepła dla mieszkańców wsi – powiedział wicepremier Henryk Kowalczyk.

 

Minister rolnictwa i rozwoju wsi wskazał na wiele korzyści, które mogą przynieść biogazownie mieszkańcom wsi. Oprócz wspomnianej korzystnej ceny ciepła jest to sposób na wykorzystanie odpadów biodegradowalnych z rolnictwa. Wiąże się to z obniżeniem kosztów, bo ich utylizacja kosztuje. – Projekt wpisuje się w koncepcję samowystarczalności obszarów wiejskich – zauważył szef resortu rolnictwa.

 

Przedsięwzięcie „Innowacyjna biogazownia” jest realizowane dzięki środkom z Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój.

 

Wicepremier Kowalczyk wyjaśnił, że środki finansowe dla wsparcia biogazowni mogą pochodzić także z: Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z innych programów europejskich, czyli z KPO, z Krajowego Planu Strategicznego dla WPR, czy z PROW (okres przejściowy będzie trwał jeszcze 2 lata), a także z opłat za emisję CO2.

***

W Polsce wybudowanych zostało około 100 biogazowni rolniczych, jednak dotychczas żadna z nich nie wytwarza biometanu. Zostały one zaprojektowane i wykonane w różnych technologiach, przez kilkadziesiąt firm z całego świata, ale wszystkie realizują ten sam proces – fermentację metanową, zaś wytworzony w jej efekcie biogaz przetwarzają na energię elektryczną i ciepło.

 

Proces fermentacji metanowej w dużej części instalacji nie jest jednak prowadzony optymalnie, czego skutkiem jest obniżona efektywność instalacji. W skali kraju Ministerstwo Aktywów Państwowych ocenia ją na 60% sprawności. Rozwój sektora o tak niskim współczynniku uzyskania nominalnej mocy jest bardzo trudny lub praktycznie niemożliwy. Problemy technologiczne wynikają w głównej mierze z braku wiedzy o podstawach fizykochemicznych i biologicznych procesu fermentacji.

 

Odpowiedzią na to zapotrzebowanie jest opracowanie uniwersalnej (w kontekście wykorzystywanego substratu), zautomatyzowanej biogazowni, wytwarzającej biometan, która ograniczy lub wyeliminuje konieczność zapewnienia ciągłego, specjalistycznego nadzoru nad przebiegiem procesu.

 

Źródło: MRiRW

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz