Dlaczego polskie rolnictwo nie korzysta z ogromnych zasobów biometanu? Znów zarobią zagraniczne korporacje?

Paweł Hetnał

Z tego co powstaje po produkcji rolniczej, a co jest niechcianym bioodpadem, można w Polsce wyprodukować 7 miliardów metrów sześciennych gazu. - Nasze spółki, szczególnie paliwowe, potrzebują tego biometanu i albo on będzie pochodził z Francji, Niemiec czy Włoch, gdzie to się rozwija bardzo dynamicznie, albo będziemy go mieć od polskich hodowców, od polskich rolników i pieniądze zostaną tutaj, a nie zostaną wytransferowane za granicę – przestrzega prezes Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego. 

 

Z produkcji rolnej powstaje doskonałej jakości biometan, który po oczyszczeniu można z powodzeniem wprowadzić do ogólnopolskiej sieci gazowej. To czysta energia, do tej pory niewykorzystywana, choć surowca do jego produkcji mamy pod dostatkiem. - To jest po prostu najlepsza droga do tego aby polskie rolnictwo i polskie przetwórstwo było zerooemisyjne. Sami tak naprawdę, we własnym ogródku możemy tę sprawę załatwić – mówi Sylwia Koch-Kopyszko, prezes Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego.

 

Jak słyszymy w programie Agrobiznes (TVP), w sierpniu Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o biokomponemtach i biopaliwach ciekłych. Znalazły się tam korzystne dla tego sektora zapisy, m. in. wpisujące biometan na listę paliw transportowych i jako źródło energii do produkcji paliw ciekłych. Teraz dzięki wykorzystaniu biometanu będzie można realizować obowiązek narodowego celu wskaźnikowego, czyli konieczność dodawania określonej ilości biopaliw do paliw ciekłych.

 

- My jako branża reprezentująca sektor biopaliwa nie możemy stać obok i uważamy, że jest to ogromna szansa dla polskiego rolnictwa i polskiego przemysłu rolno-spożywczego. Tę szansę powinniśmy wreszcie wykorzystać – uważa Adam Stępień z Krajowej Izby Biopaliw.

 

Jak podaje Telewizja Polska, wg założeń pierwsze instalacje miałyby szansę pracować na nowych warunkach, czyli tłoczyć oczyszczony biometan do ogólnopolskiej sieci, już za dwa lata.

 

 

Źródło: Agrobiznes (TVP)

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz