kojs

kps

CenyRolnicze
12 maja 2021, Środa.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.7456 EUR EUR - 4.5453 GBP GBP - 5.2969 DKK DKK - 0.6113
Archiwum


12.05.2021 14:26 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,40-7,20 zł/kg, średnia: 6,73 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

12.05.2021 MATIF: pszenica WRZ21-225,50 (- 0,55%), kukurydza CZE21-257,25 (-0,48%), rzepak SIE21-555,25 (+2,21%) [euro/t

Dodaj komunikat

zm skiba

ph konrad

Dramat hodowców drobiu w powiecie żuromińskim. Brakuje gazu do zabijania ptaków i ludzi do ich usuwania

Redakcja
Greenpeace Polska (screen)

- W tej chwili wywala się kurczaki z ferm na zewnątrz. One tam leżą i czekają na transport. Nie ma ludzi do załadunku. Trzeba się zastanowić czy uruchomić Wojsko Obrony Terytorialnej, czy uruchomić więźniów. Tam się dzieją dramaty. Jeżeli tego się szybko nie uprzątnie i nie zutylizuje, to ta choroba będzie rozwijała się jeszcze bardziej – apelował podczas ostatniego posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa Zbigniew Ziejewski. 

 

Milionowe straty, brak rąk do pracy przy utylizacji drobiu i brak dwutlenku węgla do uśpienia zwierząt – tak dramatycznie wygląda sytuacja producentów drobiu w powiecie żuromińskim. - Jadąc dzisiaj (13.04.2021 – przyp. red.) na komisję rolnictwa otrzymałem bardzo dużo telefonów z powiatu żuromińskiego. Tam jest ogromny problem ptasiej grypy. Wygazowano 2,5 mln sztuk drobiu. Ci rolnicy chcą żeby rząd lub ministerstwo rolnictwa, powołał zespół, który ustali jak wypłacić odszkodowania. Tam jest kilkanaście ognisk i ci rolnicy martwią się o to, czy rząd im wypłaci odszkodowanie, bo to nie będzie milion albo dwa, ale to są ogromne pieniądze. Czy taki zespół zostanie powołany w ministerstwie żeby tam wspomóc wojewodę? Powiat żuromiński też graniczy z powiatami nowomiejskim, iławskim, ostródzkim, gdzie jest potężne zagłębie hodowli drobiu.  Tam się odgrywają tragedie wielu rolników i teraz powinniśmy dyskutować czy wzmocniony zostanie sztab ludzi powiatowego lekarza weterynarii żeby oni mieli procedury. W tej chwili wywala się kurczaki z ferm na zewnątrz. One tam leżą i czekają na transport. Nie ma ludzi do załadunku. Trzeba się zastanowić czy uruchomić Wojsko Obrony Terytorialnej, czy uruchomić więźniów. Tam się dzieją dramaty. Jeżeli tego się szybko nie uprzątnie i nie zutylizuje, to ta choroba będzie rozwijała się jeszcze bardziej. Dlatego potrzebne jest stanowisko komisji rolnictwa, ministerstwa rolnictwa i Głównego Lekarza Weterynarii, żeby tam w Żurominie pomóc tym rolnikom – mówił Ziejewski, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 

Loading comments...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu