Rosja: Siedmiu pracowników fermy drobiu zakażonych ptasią grypą

Redakcja

Siedmiu pracowników fermy drobiu w Rosji zaraziło się wirusem ptasiej grypy H5N8. Do tej pory u ludzi znane były tylko infekcje wirusem ptasiej grypy H5N1.

 

Z informacji medialnych dowiadujemy się, że pracownicy fermy mają się dobrze, a choroba przebiegała łagodnie. O zaistniałym fakcie poinformowano Światową Organizację Zdrowia (WHO). Naukowcy podkreślają, że nie ma dowodów na przenoszenie wirusa z człowieka na człowieka, jednak eksperci obawiają się, że kiedyś mutacje mogą to spowodować. Dlatego rosyjski instytut Vector ogłosił, że rozpocznie opracowywanie testów na ludziach i szczepionki przeciwko H5N8.

 

Wirus pojawił się po raz pierwszy w Azji Południowo-Wschodniej i rozprzestrzenił się w wielu częściach świata w 2004 roku. Do tej pory około 850 osób na całym świecie zaraziło się H5N1, z których około 450 zmarło. Choroba wykazuje objawy typowe dla grypy: wysoką gorączkę, kaszel, duszność lub ból gardła. Eksperci obawiali się także pandemii H5N1 w kolejnych latach, jednak do tego nie doszło. Wirus nie zmienił się jeszcze w taki sposób, aby mógł przenosić się z człowieka na człowieka.

 

Jak zapewnia polskie ministerstwo rolnictwa, dotychczasowe badania i analizy wykonane w Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach i Laboratorium Referencyjnym w Padwie, przy użyciu m.in. technik sekwencjonowania genomu wirusa grypy ptaków, nie wykazały do dziś, aby w Polsce i innych krajach Europy, zarówno w obecnym sezonie grypowym, jak i poprzednich, wirusy grypy ptaków podtypu H5N8 występujące u drobiu i dzikich ptaków posiadały cechy genetyczne wskazujące na chorobotwórczość dla ludzi.

 

W odniesieniu do informacji medialnych, dotyczących komunikatu Rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Ochrony Praw Konsumenta i Dobrobytu (Rospotrebnadzor) związanego z wykryciem w grudniu 2020 r. zakażeń wirusem  grypy ptaków podtypu H5N8 u 7 osób na południu Rosji, dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach  Krzysztof Niemczuk poinformował ministra rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorza Pudę, że na bieżąco monitoruje sytuację w tym zakresie, ściśle współpracując z unijnym laboratorium referencyjnym ds. grypy ptaków (EURL) w Padwie.

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz