Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
22 kwietnia 2021, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.7885 EUR EUR - 4.5562 GBP GBP - 5.2655 DKK DKK - 0.6127
Archiwum
22.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 238,50 (+ 3,02%), kukurydza CZE21 - 233,75 (+ 2,07%), rzepak MAJ21 - 595,25 (+ 5,96%) [euro/tona] +++ +++ +++ 21.04.2021 13:05 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 6,10 - 6,90 zł/kg, średnia: 6,39 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++

Grypa ptaków w Holandii i Niemczech

Redakcja

Wprowadzono już pierwsze restrykcje wobec Holandii z powodu wystąpienia HPAI w tym kraju. W piątek (30 października) Korea Południowa zakazała przywozu drobiu i produktów drobiowych z Holandii. Grypa ptaków została wykryta również w Niemczech.

 

W Korei Południowej także zaczęły się problemy z AI – w ubiegłym tygodniu potwierdzono obecność wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków (H5N8) w odchodach dzikich ptaków. Są to pierwsze przypadki HPAI w Korei Południowej od 32 miesięcy. Zakaz importu drobiu żywego, jaj i nawozów zawierających jako składnik pomiot kurzy z Holandii wprowadził również Tajwan. Oczekuje się, że tajwańskie restrykcje będą dotkliwe dla Holandii w handlu żywym drobiem i nawozami, ponieważ Tajwan importuje holenderskie pisklęta i nawozy. Tajwan nie zezwala na import mięsa drobiowego z Holandii.

 

Sytuacja epizootyczna w Europie staje się coraz bardziej niebezpieczna. Ministerstwo polityki żywnościowej i rolnictwa Niemiec poinformowało, że wirus grypy ptaków został  wykryty u dzikiego ptactwa w trzech krajach związkowych: Hamburgu, Meklemburgia-Pomorze Przednie, Szlezwik-Holsztyn. Potwierdzone podtypy wirusa grypy ptaków to H5N8 i H5N5. Niemieckie władze wzywają producentów drobiu do podjęcia wszelkich środków ograniczających ryzyko przeniesienia wirusa do gospodarstw utrzymujących drób. Służby krajów związkowych zobowiązane są do monitorowania sytuacji i podejmowania działań kontrolnych w odniesieniu do martwych lub chorych dzikich ptaków.

 

W październiku wzrosło tempo zgłaszania HPAI w Azji. Na liście krajów raportujących HPAI znajdują się: Rosja, Kazachstan, Izrael, Wietnam, Korea Południowa, Japonia. W Japonii wirus grypy ptaków został wykryty w odchodach dzikich kaczek w prefekturze Hyogo i jest to pierwszy przypadek potwierdzony od kwietnia 2018 roku. W połowie października pojawiły się szacunki, że w Kazachstanie straty drobiu już wynoszą około jednego miliona sztuk kurczaków, kaczek i gęsi. Zakaz importu z Kazachstanu wprowadził Kuwejt i Oman.

 

 

Źródło: KIPDiP

Może zainteresuje Cię również:

Zakopią tysiące ton padliny z ognisk ptasiej grypy

Mieszkańcy Lipowica Kościelnego (woj. mazowieckie) kategoryc

W polskiej branży drobiarskiej etyka umarła. Nie m

Zamknięcie gastronomii, czasowe przerwanie łańcuchów dostaw

Co nas czeka na rynku kurczaka? Destabilizacja i w

- Wysyp ognisk ptasiej grypy w Polsce w ostatnich tygodniach