Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
22 kwietnia 2021, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.7885 EUR EUR - 4.5562 GBP GBP - 5.2655 DKK DKK - 0.6127
Archiwum
21.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 231,50 (+ 3,81%), kukurydza CZE21 - 229,00 (+ 1,33%), rzepak MAJ21 - 561,75 (+ 2,60%) [euro/tona] +++ +++ +++ 21.04.2021 13:05 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 6,10 - 6,90 zł/kg, średnia: 6,39 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++

W Starym Uścimowie znaleziono martwego jastrzębia. Zabiła go ptasia grypa

Redakcja

Jak poinformował lubelski wojewódzki lekarz weterynarii, znaleziony w Starym Uścimowie (powiat lubartowski) martwy jastrząb był zakażony wirusem ptasiej grypy. To może sugerować, że chorobę do wsi przywlokły dzikie ptaki.

 

Jak informuje Dziennika Wschodni, padłego jastrzębia znalezionego w pobliżu domów w Starym Uścimowie, gdzie do tej pory zostało potwierdzonych sześć ognisk zjadliwej grypy ptaków (wirus H5N8), badał Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach – Wyniki badania potwierdziły, że jest to ptasia grypa – mówi Paweł Piotrowski, lubelski wojewódzki lekarz weterynarii w rozmowie z Dziennikiem. W Lubelskiem to pierwszy przypadek wśród dzikich ptaków tej zakaźnej choroby.

 

- Ponieważ wiemy już, że jastrząb był chory to prawdopodobnie mamy dowód, na to, że wirus znajduje się w środowisku dzikich ptaków – uważa Piotrowski.

 

Dziennik Wschodni przypomina, że we wsi, gdzie choroba dotknęła przede wszystkim fermy indyków nie ma już w ogóle domowego ptactwa. – Drób z ognisk i gospodarstw kontaktowych został przewieziony do zakładu utylizacyjnego. W sumie to ok. 127 tysięcy sztuk – wyjaśnia Paweł Piotrowski.

 

Źródło: Dziennik Wschodni 

 

***

Główny Lekarz Weterynarii informuje, że na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. grypy ptaków, tj. Państwowego Instytutu  Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w dniu 7 stycznia 2020 r. stwierdzono po raz pierwszy w 2020 r. wystąpienie wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 u dzikich ptaków w województwie lubelskim.

 

Chorobę potwierdzono w zwłokach padłego jastrzębia, znalezionego w dniu 6 stycznia 2020 r. w miejscowości Stary Uścimów, w gminie Uścimów, w powiecie lubartowskim, na obszarze zapowietrzonym wyznaczonym w rozporządzeniu Wojewody Lubelskiego w związku z wystąpieniem ognisk HPAI u drobiu w tym powiecie.

 

W 2019 r. nie stwierdzono występowania HPAI u dzikich ptaków na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Może zainteresuje Cię również:

Co nas czeka na rynku kurczaka? Destabilizacja i w

- Wysyp ognisk ptasiej grypy w Polsce w ostatnich tygodniach

To już jest kataklizm. 25 nowych ognisk ptasiej gr

Główny Lekarz Weterynarii poinformował dzisiaj o stwierdzeni

Rząd bagatelizuje problemy rolników?

- Podczas dzisiejszego posiedzenia Sejmu złożyłem wniosek fo