kojs

kps

CenyRolnicze
15 kwietnia 2024, Poniedziałek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0209 EUR EUR - 4.2851 GBP GBP - 5.0192 DKK DKK - 0.5744
Archiwum


15.04.2024 13:47 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,80-8,40 zł/kg, średnia: 7,30 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

15.04.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 203,75 (+0,12%), kukurydza CZE24: 195,50 (+ 0,51%), rzepak MAJ24: 460,00 (+0,22%)

15.04.2024 SPRZEDAM 100 T KUKURYDZY, trans. firmowy, opolskie, kluczborski, 46-282, tel.: 798 304 744

13.04.2024 SPRZEDAM 20 JAŁÓWEK, mięsny, 550 kg, mazowieckie, radomski, 26-680, tel.: 572 759 848

11.04.2024 KUPIĘ 20 BYCZKÓW, mięsny, 100 kg, lubelskie, łukowski, 21-413, tel.: 514 304 912

10.04.2024 SPRZEDAM 48 KRÓW, 750 kg, warmińsko-mazurskie, giżycki, 11-510, tel.: 519 554 146

10.04.2024 SPRZEDAM 43 BYKI, mięsny, 290 kg, zachodniopomorskie, goleniowski, 72-200, tel.: 572 952 620

10.04.2024 SPRZEDAM 14 JAŁÓWEK, hf, 6-7 m-cy, cielne, kujawsko-pomorskie, rypiński, 87-515, tel.: 728 352 089

Dodaj komunikat

agrifirm

kowalczyk

Robaki u świń: czy występują na każdej fermie? Objawy i rozpoznawanie.

Martyna Frątczak

Pasożyty atakujące jelita i płuca świń mogą doprowadzić do ogromnych strat. Nawet niewielka liczba pasożytów znacznie pogarsza wyniki prosiąt. Robaki świń wykrywa się na ponad 80% ferm w Polsce. Jakie pasożyty najczęściej są problemem? Które gospodarstwa są szczególnie narażone?

Dlaczego i na jakich fermach robaki są problemem?

Pasożyty wewnętrzne świń – nicienie i tasiemce - ogólnie nazywane robakami, mogą siać prawdziwe spustoszenie w organizmie zwierząt. Na negatywne skutki infestacji narażone są zwłaszcza prosięta, u których układ pokarmowy i odpornościowy dopiero się kształtują. Robaki bytują zazwyczaj w przewodzie pokarmowym. Mogą silnie podrażniać żołądek i jelita, powodują brak apetytu, utrudniają wchłanianie składników odżywczych i same je „podkradają”.

Przy dużej liczbie pasożytów może dojść do owrzodzeń i krwawień w układzie pokarmowym. Zdarza się też, że zupełnie zatykają jelita. Jednak już niewielka skala inwazji pasożytów może mieć negatywne skutki, takie jak obniżenie poboru i wykorzystania paszy oraz pogorszenie dziennych przyrostów masy ciała. Część pasożytów może występować w płucach świń, poważnie zaburzając pracę układu oddechowego.

Czy jednak pasożytami muszą się przejmować hodowcy utrzymujący świnie w pełnym zamknięciu? Świnie utrzymywane na wolnym wybiegu zdecydowanie częściej narażone są na kontakt z pasożytami, jednak infestacje robakami zdarzają się również w konwencjonalnych gospodarstwach. Wielu pasożytów w praktyce nie da się zupełnie pozbyć – przykładowo zawleczone przez pojedyncze zwierzęta, lub wraz z materiałem ściołowym glisty wydalają jaja, które bardzo długo utrzymują się w środowisku.

Badania przeprowadzone w Polsce pokazują, że na występowanie pasożytów najbardziej narażone są małe gospodarstwa, w porównaniu do gospodarstw średnich i dużych. Poza tym pasożyty mogą występować częściej na fermach stosujących ściółkę oraz z dostępem do pastwiska. Również te gospodarstwa, które nie stosują strategii całe pomieszczenie pełne/całe pomieszczenie puste (all-in/all-out) mogą mieć duży problem z pasożytami.

Jakie pasożyty najczęściej występują u świń?

Wśród najczęściej spotykanych pasożytów wewnętrznych świń wyróżnić możemy:

  • nicienie guzkowe z rodzaju Oesophagostomum
  • glisty z rodzaju Ascaris – duże, obłe robaki
  • włosogłówki, m.in. Trichuris suis – małe, cienkie, obłe robaki
  • węgorki z rodzaju Strongyloides – bardzo małe, cienkie, obłe robaki
  • nicienie płucne z rodzaju Metastrongylus

Jak pokazały badania przeprowadzone w Polsce na terenie 70 gospodarstw z całego kraju, pasożyty układu pokarmowego świń są częstym problemem. Jaja oraz oocysty pasożytów wykryto na aż 57 z 70 przebadanych ferm trzody chlewnej. Na ok. 70% procent gospodarstw wykryto nicienie guzkowe. Niezwykle często (na 30% gospodarstw) wykrywano również glistę świńską Ascaris suum, włosogłówki (na 21% gospodarstw) i węgorki (na 11% gospodarstw). W większości przypadków u jednego zwierzęcia występowało kilka różnych pasożytów.

Choroby pasożytnicze u świń lekarze weterynarii diagnozują na podstawie charakterystycznych objawów u zwierząt, badania próbek kału (w celu wykrycia jaj i oocyst pasożytów), i/lub sekcji zwłok padłych świń. Badanie kału nie zawsze daje potwierdzenie inwazji – często od momentu „złapania” pasożyta a pojawienia się jego jaj lub oocyst w odchodach mija od kilku tygodni do miesięcy.

Glista świńska

Jak pokazują statystyki, zdecydowana większość świń w ciągu swojego życia chociaż raz przechodzi infestację glistą świńską Ascaris suum (lub innymi glistami z rodzaju Ascaris). Glisty te są mają spore rozmiary – samica glisty może osiągać nawet 35 cm długości, samce są zazwyczaj mniejsze. Glisty bytują w jelicie cienkim świń, „podkradając” pokarm zwierzętom i uszkadzając wyściółkę jelit. Najczęściej atakują młode świnie w wieku od 2-3 miesięcy.

Dojrzałe płciowo glisty rozmnażają się w jelitach – samice składają dziennie nawet do tysiąca jaj, które wydalane są wraz z kałem. Jaja są niezwykle odporne i mogą przetrwać w środowisku świń przez lata, zarażając kolejne pokolenia zwierząt. Niskie temperatury i wiele środków czyszczących nie dają sobie z nimi rady. Właściwie tylko wystawienie na światło słoneczne lub wysokie temperatury (np. dezynfekcja gorącą parą wodną) są skuteczne.

Świnie zarażają się przez przypadkowe połknięcie jaj znajdujących się w środowisku. Larwy wykluwają się z jaj w jelitach, a następnie przebijają ich ścianę i dostają się do krwi. Wędrują do wątroby, a następnie do płuc, w końcu przechodząc do krtani. Świnie odkrztuszają larwy i z powrotem je połykają, dzięki czemu glisty mogą osadzić się w jelitach i produkować kolejne jaja.

W czasie infestacji glistami u świń mogą wystąpić problemy ze strony:

  • układu oddechowego: silna duszność, kaszel
  • układu pokarmowego: zapalenie wątroby, kolka, silny ból jelit, w skrajnych przypadkach rozerwanie jelit przez nadmiar robaków
  • poza tym świnie mają: słaby apetyt i kiepskie przyrosty, są osłabione, wychudzone.

W wielu przypadkach inwazja glist nie przybiera dużej skali – jednak już nawet kilka glist w układzie pokarmowym może znacznie pogarszać wyniki świń.

 

Glista świńska: samiec (na górze) i samica (na dole). Źródło: Alan R Walker / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

Włosogłówki i węgorki

Włosogłówki Trichuris suis to niewielkie, cienkie robaki, osiągające długość ok. 3-5 cm. Zasiedlają jelito grube świń, uszkadzając błonę śluzową i powodując jej krwawienia. Samice włosogłówek wytwarzają jaja, które mogą bardzo długo przetrwać w otoczeniu świń, zwłaszcza w glebie lub w zabrudzeniach na podłogach betonowych i rusztowanych. Larwy nie wędrują w ciele świń.

Objawami infestacji włosogłówką są:

  • biegunka, zazwyczaj zawierająca śluz i/lub krew
  • odwodnienie
  • niskie przyrosty masy ciała
  • utrata masy ciała

Węgorki z rodzaju Strongyloides to mikroskopijnych rozmiarów robaki żyjące w ścianach jelita cienkiego świń. Często występuje u prosiąt. Węgorki bardzo szybko po infestacji rozpoczynają składanie jaj, które są wydalane z kałem. Do zakażenia dochodzi po połknięciu wyklutych larw. Mogą również przenikać przez skórę. Co istotne, larwy węgorków są przenoszone również wraz z siarą lochy – prosięta mogą się więc nimi zarazić tuż po urodzeniu. Czasami do infestacji dochodzi jeszcze w macicy lochy. U nowonarodzonych prosiąt występuje wtedy ciężka biegunka u nowonarodzonych prosiąt prowadząca do silnego odwodnienia, zagrażająca ich życiu.

U starszych zwierząt objawami infestacji węgorkiem są:

  • wykwity skórne, świad, wyłysienia – jeśli larwy przedostały się przez skórę
  • bóle mięśni
  • biegunki na przemian z zaparciami
  • kolki, ból jelit
  • spadek apetytu i przyrostów masy ciała
  • utrata wagi
  • niedokrwistość (anemia)

wlosoglowka swinska wikimedia portal cenyrolnicze pl

Włosogłówka Trichuris suis. Źródło: Universidad de Córdoba / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

Nicienie guzkowe i płucne

Larwy nicieni guzkowych Oesophagostomum zasiedlają jelito grube, gdzie wytwarzają charakterystyczne guzki, od których wzięła się ich nazwa. Guzki powstają w reakcji obronnej organizmu, przez otoczenie larw włóknistą tkanką w celu ich odseparowania. Tylko te larwy, którym uda się umknąć tej reakcji trafiają do jelit, gdzie mogą dojrzeć i składać jaja, wydalane następnie wraz z kałem do środowiska świń. Do zarażenia dochodzi podczas połknięcia larw.

Objawami infestacji nicieniami guzkowymi są:

  • biegunki
  • spadek przyrostów masy ciała
  • utrata wagi

Nicienie płucne z rodzaju Metastrongylus to niewielkie, cienkie, robaki zasiedlające płuca świń. Zwierzęta zakażają się nimi po zjedzeniu jaj pasożyta – lub dżdżownic, które często je w sobie przenoszą. Z tego powodu na nicienie płucna najbardziej narażone są świnie mające dostęp do wybiegu. Po połknięciu jaj larwy wykluwają się w jelitach i wędrują w ciele aż dotrą do płuc. Wytwarzane przez robaki jaja są odkrztuszane przez świnie i połykane, a następnie wydalane do środowiska z kałem. Charakterystycznymi objawami zarażenia nicieniami płucnymi są silna duszność i napady kaszlu.

 

Na temat naturalnych metod zwalczania pasożytów u świń pisaliśmy tutaj: Imbir skuteczny wobec pasożytów świń.

 

Cytowane badania naukowe:

Kochanowski, Maciej, et al. "Occurrence of intestinal parasites in pigs in Poland-the influence of factors related to the production system." Journal of Veterinary Research 61.4 (2017): 459-466.

Zdjęcie we wstępie:

Glista świńska. Źródło: Alan R Walker / Wikimedia/ CC BY-SA 3.0

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Lekarz weterynarii Martyna Frątczak, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią, którymi zajmuje się na co dzień również we własnej pracy naukowej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu