zm skiba

skiba

CenyRolnicze
23 marca 2023, Czwartek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.3011 EUR EUR - 4.6817 GBP GBP - 5.2966 DKK DKK - 0.6286
Archiwum


23.03.2023 MATIF: pszenica MAJ23: 245,00 (-1,21%), kukurydza CZE23: 242,75 (-0,82%), rzepak MAJ23: 436,25 (+1,34%)

23.03.2023 SPRZEDAM 50 T RZEPAKU, transport firmowy, lubelskie, biłgorajski, 23-412, tel.: 600 342 570

22.03.2023 13:12 DRÓB, cena tuszki hurt: 8,80-9,50 zł/kg, średnia: 9,11 zł/kg (na podstawie informacji z 10 ubojni)

21.03.2023 SPRZEDAM 3 BYKI, hf, 550 kg, warmińsko-mazurskie, olsztyński, 11-015, tel.: 530 533 568

21.03.2023 SPRZEDAM 58000 KURCZAKÓW BROJLERÓW, 2.8 kg, wielkopolskie, szamotulski, 64-520, tel.: 725 380 533

20.03.2023 SPRZEDAM 23 BYKI, hf, 750 kg, wielkopolskie, nowotomyski, 64-360, tel.: 510 232 873

18.03.2023 SPRZEDAM 20 T PSZENICY KONS., transport firmowy, łódzkie, skierniewicki, 96-130, tel.: 607 100 966

Dodaj komunikat

kowalczyk

agrifirm

Aplikacja na smartfona poda wagę świni na podstawie zdjęcia

Martyna Frątczak

Naukowcy opracowali metodę, w której za pomocą aplikacji w smartfonie można zmierzyć wielkość ciała świni i z dużą dokładnością określić jej wagę. Wystarczy do tego zdjęcie zwierzęcia. W pierwszych testach aplikacja okazała się bardzo precyzyjna.

Pomiar świni na podstawie zdjęcia

Zespół naukowców z Indii opracował nowatorską, przenośną i łatwą do zastosowania metodę pomiaru wielkości ciała i oszacowania wagi świń. Wystarczy do tego ogólnodostępna aplikacja On 3D-CameraMeasure na smartfonie i odpowiednio wykonane zdjęcie zwierzęcia. W pierwszych terenowych testach okazała się bardzo obiecująca.

Naukowcy wyszli z założenia, że hodowcy potrzebują narzędzia, które pozwoli na dokładny pomiar wielkości i masy ciała zwierząt bez dodatkowych nakładów pracy. Tradycyjnie wielkość ciała, żywą masę, kondycję i stopień umięśnienia świń ocenia się na podstawie bezpośredniego mierzenia i ważenia. To pracochłonne i uciążliwe zajęcie, które jest stresujące dla świń – oraz dla obsługujących je ludzi. Niektórzy doświadczeni hodowcy szacują rozmiary i wagę zwierząt po prostu na podstawie wyglądu i omacywania. Ocena taka jest jednak bardzo subiektywna.

Chociaż od dawna wiadomo, że na podstawie pomiarów części ciała świń można oszacować ich wagę, dotychczas wymagało to ręcznego mierzenia. To również żmudne zajęcie, nawet bardziej stresujące od bezpośredniego ważenia zwierząt. Wymaga bowiem dłuższego ich krępowania i jest obarczone dużym błędem przez ruchy zwierząt. Mierzenie i „ważenie” świń na podstawie zdjęć w telefonie to o wiele wygodniejsza metoda. Można je wykonać w dowolnym momencie, bez konieczności posiadania pod ręką wagi inwentarzowej czy krępowania zwierząt.

Aplikacja może pozwolić na częstsze wykonywanie pomiarów i lepszą kontrolę nad wynikami zwierząt. Coraz częściej mówi się o precyzyjnej hodowli zwierząt, w której monitoring indywidualnej kondycji i wydajności zwierząt jest kluczowy. Jak się okazuje, mogą to umożliwić bardzo proste, tanie i intuicyjne narzędzia.

 

W jaki sposób działa aplikacja?

W pierwszych testach naukowcy wykorzystali ogólnodostępną (m.in. w sklepie Google Play) aplikację On 3D-CameraMeasure, za pomocą której można dokonać dokładnych pomiarów fotografowanych obiektów – w tym przypadku świń. Na podstawie uzyskanych z aplikacji pomiarów oszacowali wagę zwierząt przy pomocy równania matematycznego. Hodowcy mogą póki co skorzystać z dostępnych w internecie lub literaturze tabel do oszacowania wagi świń konkretnej rasy na podstawie pomiarów. Znaleźć można również kalkulatory w tym pomagające, np. tutaj: https://www.phinhall.net/online-pig-weight-calculator/ Docelowo powstanie aplikacja, która będzie ten krok z dużą dokładnością wykonywać za hodowcę.

Test aplikacji przeprowadzono na świniach indyjskiej rasy Ghoongroo, w wieku od 30 do 190 dni. Wymiary ciała uzyskano na podstawie trzech dobrej jakości zdjęć tego samego zwierzęcia – z profilu oraz z góry. Zdjęcia zostały skalibrowane w aplikacji, w czym pomogła kartka papieru o znanych wymiarach, przyklejona do boku lub grzbietu zwierzęcia. Następnie wyznaczono na nich wszystkie punkty pomiarowe, które stosuje się przy mierzeniu ręcznym. Ponieważ zdjęcia były w 2D, pomiar obwodu ciała nie był możliwy – zamiast tego zmierzono długość tułowia w trzech miejscach. Dobre wykonanie zdjęć i stawianie punktów wymagało na początku nieco ćwiczeń.

 

aplikacja pomiary ciala swin schemat journal smartagrictech portal cenyrolnicze pl

Pomiary wykonane manualnie i przy pomocy aplikacji przez naukowców: BL1 – długość ciała, NL – długość karku, HGH – ang. Heart Girth, obwód ciała za kończynami, MGH – środkowy obwód ciała, PGH - obwód ciała przed tylnymi kończynami, HSLD – wysokość na poziomie ramion, HHIP – wysokość na poziomie bioder, OBLUP – pomiar poprzeczny tułowia.
Źródło: Thapar, Gaganpreet, et al. "Accurate estimation of body weight of pigs through smartphone image measurement app." Smart Agricultural Technology (2023): 100194.

 

aplikacja pomiary swini grzbiet journal smartagriculturaltechnology portal cenyrolnicze pl

Widok z góry. Oszacowano tutaj szerokość ciała między ramionami oraz biodrami. Dla ułatwienia kalibracji pomiaru do grzbietu zwierzęcia świni przyklejono kartkę papieru.
Źródło: Thapar, Gaganpreet, et al. "Accurate estimation of body weight of pigs through smartphone image measurement app." Smart Agricultural Technology (2023): 100194.

Aplikacja jest bardzo dokładna

Naukowcy porównali wyniki uzyskane przy pomocy aplikacji z tymi otrzymanymi z manualnych pomiarów rozmiaru ciała i tradycyjnego ważenia świń. Okazało się, że aplikacja bardzo dokładnie zmierzyła świnie. Podstawione do równania matematycznego wartości uzyskane z aplikacji pozwoliły na oszacowanie wagi zwierząt – była niemal identyczna z rzeczywistą wagą świń. Badanie udowodniło więc, że pomiary ciała świń są dobrym wskaźnikiem ich masy ciała – a ich sprawne wykonanie umożliwić może aplikacja w telefonie. Wagę świń najlepiej przewidywały dwa pomiary – długości ciała oraz obwodu ciała za przednimi kończynami. Właśnie te pomiary wykorzystywane są w klasycznych tabelach i kalkulatorach do oszacowania wagi świń. 

 

aplikacja wykres waga swin journal smartagrictech portal cenyrolnicze pl

Rzeczywista masa ciała (niebieska linia) i oszacowana za pomocą aplikacji masa ciała (pomarańczowa linia). Wykres pokazuje, że wartości były do siebie bardzo zbliżone.
Źródło: Thapar, Gaganpreet, et al. "Accurate estimation of body weight of pigs through smartphone image measurement app." Smart Agricultural Technology (2023): 100194.

 

Chociaż jeszcze nie powstała pełna wersja aplikacji dedykowana do pomiaru wielkości zwierząt hodowlanych, już teraz opisaną metodę można wykorzystać dla uzyskania orientacyjnych wyników. Jak piszą autorzy badań, motywacją do przeprowadzenia eksperymentu było stworzenie metody pomiaru rozmiaru i wagi świń, którą może zastosować każdy i wszędzie. Nie każdy rolnik ma dostęp do zaawansowanych technologii, na miarę prawdziwie precyzyjnego rolnictwa. Niemal każdy jednak posiada smartfona.

 

aplikacja zdjecia swini journal smartagrictech portal cenyrolnicze pl

Naukowiec wykonuje zdjęcie z profilu świni rasy Ghoongroo. 
Źródło: Thapar, Gaganpreet, et al. "Accurate estimation of body weight of pigs through smartphone image measurement app." Smart Agricultural Technology (2023): 100194.

 

Na podstawie:

Źródło: Thapar, Gaganpreet, et al. "Accurate estimation of body weight of pigs through smartphone image measurement app." Smart Agricultural Technology (2023): 100194.

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Lekarz weterynarii Martyna Frątczak, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią, którymi zajmuje się na co dzień również we własnej pracy naukowej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu