kojs

kps

CenyRolnicze
28 marca 2024, Czwartek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0081 EUR EUR - 4.3191 GBP GBP - 5.0474 DKK DKK - 0.5792
Archiwum


28.03.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 203,50 (+1,37%), kukurydza CZE24: 193,25 (+ 1,44%), rzepak MAJ24: 438,00 (-0,79%)

27.03.2024 14:28 DRÓB, cena tuszki hurt: 7,80-8,60 zł/kg, średnia: 8,17 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

27.03.2024 SPRZEDAM 12 T PSZENŻYTA, trans. firmowy, wielkopolskie, kolski, 62-640, tel.: 690 050 400

26.03.2024 SPRZEDAM 26 T PSZENICY PASZ., trans. firmowy, podkarpackie, krośnieński, 38-460, tel.: 519 550 918

26.03.2024 SPRZEDAM 48 JAŁÓWEK, mieszaniec, 500 kg, mazowieckie, wyszkowski, 07-203, tel.: 500 062 366

26.03.2024 SPRZEDAM 15 TUCZNIKÓW, 120 kg, 100%, warmińsko-mazurskie, działdowski, 13-230, tel.: 796 437 003

25.03.2024 SPRZEDAM 20 JAŁÓWEK, mięsny, 700 kg, kujawsko-pomorskie, włocławski, 87-865, tel.: 722 018 877

24.03.2024 SPRZEDAM 100 T PSZENICY KONS., trans. firmowy, lubelskie, świdnicki, 21-065, tel.: 791 816 003

Dodaj komunikat

agrifirm

agrifirm

Probiotyki poprawiają tempo wzrostu i FCR u świń

Martyna Frątczak

Obszerna analiza badań naukowych potwierdza, że probiotyki znacząco poprawiają wydajność produkcyjną u trzody chlewnej. Efekt może się jednak różnić w zależności od składu, formy i czasu podania, a nawet rasy świń, u której stosuje się suplementację. W jaki sposób działają probiotyki i na które warto zwrócić szczególną uwagę?

Probiotyki pełne obietnic

Stosowanie odpowiednio sformułowanej paszy i różnego rodzaju suplementów działających na układ pokarmowy świń jest główną strategią poprawy ich zdrowia i wydajności produkcyjnej. Za sprawą odkryć dotyczących mikrobiomu, a więc bakterii zamieszkujących organizm zwierząt, coraz większe zainteresowanie budzą probiotyki – „pożyteczne” bakterie - jako dodatki paszowe. Poprzez zmniejszanie ilości patogennych bakterii i modyfikowanie mikroflory w jelitach świń mogą działać jako stymulatory wzrostu. Takie obietnice przynajmniej za nimi stoją. Czy jednak probiotyki faktycznie je spełniają?

Większość badań naukowych, w których testowano wpływ probiotyków na zdrowie i wydajność produkcyjną zwierząt gospodarskich potwierdza ich pozytywne działanie - ale w przypadku trzody chlewnej wyniki eksperymentów nie są jednoznaczne. Niektóre badania sugerują wręcz negatywny wpływ probiotyków na wyniki zwierząt.

Rozbieżne dane mogą wynikać z innych metod zastosowanych w eksperymentach i losowych błędów. Aby sprawdzić, gdzie leży prawda, i czy probiotyki faktycznie poprawiają wydajność produkcyjną trzody chlewnej, naukowcy z Argentyny przeprowadzili niedawno obszerną analizę wszystkich dostępnych na ten temat badań.

Pod uwagę wzieli prace dotyczące różnego typu probiotyków: podawanych w wodzie lub paszy, zawierających pojedyncze szczepy bakterii lub ich kombinacje: z rodzaju Lactobacillus, Saccharomyces, Enterococcus, Bacillus, Bifidobacterium oraz Pediococcus spp. Przeanalizowane eksperymenty przeprowadzone były na różnych rasach świń i w różnych okresach produkcji.

Pozytywny wpływ na wyniki produkcyjne

Obszerna analiza wykazała, że generalnie w przeważającej większości badań suplementacja probiotykami u świń znacząco zwiększała ich średnie dzienne przyrosty i wydajność paszy (FCR). Według uśrednionego z wszystkich eksperymentów wyniku probiotyki zwiększały dzienne przyrosty świń o około 30 g i zmniejszały o ok. 96 g ilość spożytej paszy na kg masy ciała zwierząt.

Wyniki różniły się jednak w zależności od składu probiotyku, rasy świń oraz okresu, w jakim zastosowano suplement. Nie znaleziono za to różnic w skuteczności pomiędzy probiotykami zawierającymi pojedynczy lub kilka szczepów bakterii, co było nieco zaskakującym wynikiem.

Pozytywny efekt na średnie dzienne przyrosty masy ciała i FCR zaobserwowano dla probiotyków zawierających bakterie z rodzajów Lactobacillus, Enterococcus, Saccharomyces, Bacillus oraz Pediococcus. Suplementy zawierające wyłącznie bakterie z rodzaju Bifidobacterium okazały się nieskuteczne.

Naukowcy stwierdzili, że wpływ probiotyku na średnie dzienne przyrosty masy ciała u świń był wyjątkowo silny, gdy w preparacie znajdowały się bakterie Pediococcus. Uważają jednak, że kwestia ta wymaga jeszcze dodatkowych eksperymentów. Probiotyki zawierające bakterie Bacillus wykazywały największą skuteczność w poprawianiu wydajności paszy.

Dlaczego probiotyki działają?

Zaobserwowane wyniki mają poparcie w tym, co już wiemy o funkcjach, jakie bakterie odgrywają w układzie pokarmowym zwierząt. Pozytywny efekt probiotyków wynika z różnych interakcji zachodzących między bakteriami i organizmem gospodarza. Należą do nich konkurencja drobnoustrojów o składniki odżywcze i miejsce na powierzchni jelit, produkcja substancji niszczących inne bakterie (np. kwasów organicznych, nadtlenku wodoru) oraz pobudzanie stanu zapalnego w układzie pokarmowym.

Bakterie rodzaju Bacillus poprzez wytwarzanie różnych substancji stymulują namnażanie się i żywotność pożytecznych bakterii z rodzaju Lactobacillus. Ponadto bakterie Bacillus są bardzo odporne na warunki w żołądku, co pozwala im po podaniu doustnym bezpiecznie dotrzeć do jelit zwierząt, gdzie mają szansę zadziałać.  

Pozytywne wyniki uzyskane przy użyciu suplementów z bakteriami Pediococcus mogą tłumaczyć ich zdolności do „walki” z patogenami jelitowymi, głównie przez konkurowanie z nimi o miejsce do życia, niszczenie ich przy użyciu wytwarzanych substancji oraz stymulowanie odpowiedzi odpornościowej gospodarza.

Czas podania i genetyka zwierząt też mają znaczenie

Badania sugerują, że probiotyki najlepiej działają, gdy podawane są w wodzie pitnej. Podawane w paszy mogą być nieco mniej skuteczne. Ze względu jednak na niewielką liczbę badań z użyciem suplementów w wodzie pitnej, wyniki te należy traktować z pewnym dystansem.

Można jednak zdecydowanie stwierdzić, że skuteczność probiotyków w poprawianiu parametrów produkcyjnych trzody chlewnej zależy od okresu ich podania. Pozytywny efekt suplementów na dzienne przyrosty masy ciała zwierząt w eksperymentach obserwowano w pierszym etapie odchowu prosiąt i ostatnim etapie tuczu. Badacze uważają, że w okresach tych mikrobiom jelit świń jest najbardziej podatny na uzupełnienie dodatkowymi szczepami bakterii, co pomaga w jego optymalizacji. W przypadku poprawy wydajności paszy wpływ probiotyków widoczny był w całym okresie od odchowu do końca tuczu zwierząt.

Co ciekawe, zauważono, że efekt probiotyków był różny w zależności od ras i krzyżówek świń, które wykorzystywano w eksperymentach. Generalnie najlepsze działanie suplementów obserwowano w przypadku krzyżówek wysokowydajnych i szybkorosnących ras.

Chociaż więc temat ten wymaga jeszcze dogłębnych badań, pozwalających na dostosowanie składu, formy i czasu podawania probiotyków dla świń o konkretnej genetyce, można stwierdzić, że podawanie probiotyków świniom ma pozytywny wpływ na ich zdrowie i wyniki produkcyjne. Z pewnością warto samemu przetestować ich działanie.

 

swinanarekach

 

Na podstawie:

Zimmermann, J. A., Fusari, M. L., Rossler, E., Blajman, J. E., Romero-Scharpen, A., Astesana, D. M., ... & Soto, L. P. (2016). Effects of probiotics in swines growth performance: a meta-analysis of randomised controlled trials. Animal Feed Science and Technology, 219, 280-293.

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Lekarz weterynarii Martyna Frątczak, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią, którymi zajmuje się na co dzień również we własnej pracy naukowej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu