Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
15 kwietnia 2021, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.8014 EUR EUR - 4.5546 GBP GBP - 5.2376 DKK DKK - 0.6124
Archiwum
14.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 220,75 (+ 1,49%), kukurydza CZE21 - 221,00 (+ 1,26%), rzepak MAJ21 - 507,00 (+ 0,35%) [euro/tona] +++ +++ 14.04.2021 13:06 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,50 zł/kg, średnia: 5,98 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++

Nowy typ świńskiej grypy może wywołać kolejną pandemię

Martyna Frątczak

Chińscy naukowcy odkryli nowy typ wirusa świńskiej grypy. Może zakażać człowieka i ma potencjał do wywołania kolejnej pandemii w przyszłości.

 

Naukowcy opublikowali wyniki swoich badań w poniedziałek w czasopiśmie Proceedings National Academy of Sciences. Nowoodkryty przez nich patogen – nazwany wirusem G4 - to genetyczny potomek wirusa świńskiej grypy H1N1, który spowodował pandemię w 2009 roku.

G4 ma wszystkie cechy potrzebne do tego, aby stać się przyczyną kolejnej globalnej epidemii.

Na szczęście badacze uważają, że póki co nowy wirus nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia ludzi i nie ma sensu wpadać w panikę. To po prostu kolejny znany nam patogen, który należy obserwować i kontrolować.

Chińscy naukowcy odkryli wirusa G4 podczas przekrojowego programu nadzoru świń, przeprowadzonego w latach 2011-2018. Zebrali wtedy ponad 30 000 próbek wymazów z nosa od świń w rzeźniach i weterynaryjnych klinik dydaktycznych z 10 chińskich prowincji.

Na podstawie tych próbek naukowcy zidentyfikowali aż 179 różnych wirusów świńskiej grypy.

Jednak nie wszystkie z nich wydają się być groźne i stałe w populacji zwierząt. Niektóre pojawiły się tylko w jednym z siedmiu lat trwania badań i później wykrywane były w bardzo małych ilościach.

Jednak wirus G4 pojawiał się u świń rok po roku – a w 2016 roku jego występowanie w populacji zwierząt gwałtownie wzrosło.

Testy laboratoryjne wykazały, że G4 może zakażać ludzi poprzez wiązanie z receptorami na powierzchni komórek dróg oddechowych i następnie szybko się w nich namnażać.

Co gorsza, pomimo, że G4 jest bardzo podobny do „klasycznej” świńskiej grypy H1N1, istniejące obecnie szczepionki nie będą na niego skuteczne.

Wydaje się, że zdarzenie zainfekowania ludzi przez G4 w Chinach już miało miejsce. W prowincjach Hebei i Shandong, w których zagęszczenie trzody chlewnej jest bardzo duże, wykryto nowego wirusa zarówno u świń (ponad 10% zwierząt), jak i u ludzi (4,4% populacji).

Badacze ostrzegają, że wirusa G4 trzeba monitorować. Jego częstość występowania w populacji świń rośnie, a choroba wywoływana u człowieka może mieć bardzo ciężki, nawet śmiertelny przebieg.

 

Na podstawie:

CNN

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Lekarz weterynarii Martyna Frątczak, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią, którymi zajmuje się na co dzień również we własnej pracy naukowej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Tym razem straszą świńską grypą. Kolejna pandemia?

Chińscy naukowcy ostrzegają, że nowy wariant świńskiej grypy

Rosnące temperatury katastrofą dla hodowli świń w

Klimat stale się zmienia, czego pierwszymi świadkami w wielu

Jak poprawić jakość siary i mleka lochy? Kluczem o

Zdrowie, odporność i tempo wzrostu prosiąt ściśle zależą od