Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
30 października 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.9563 EUR EUR - 4.6188 GBP GBP - 5.1269 DKK DKK - 0.6202
Archiwum
30.10.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 205,25 (+ 0,12%), kukurydza LIS20 - 192,25 (+ 0,13%), rzepak LIS20 - 377,50 (- 0,53%) [euro/tona] +++ +++ +++ 30.10.2020 14:03 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 4,80 zł/kg, średnia: 4,48 zł/kg (na podstawie informacji z 10 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++

Ubój trzody chlewnej: błędy personelu najczęstszym problemem

Martyna Frątczak

Większość problemów związanych z dobrostanem świń podczas uboju wynika z nieodpowiednich umiejętności personelu oraz źle zaprojektowanych i zbudowanych obiektów.

 

To jedne z głównych wniosków przedstawionych w najnowszej opinii naukowej EFSA (Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności).

EFSA podkreśla, że najpoważniejszym problemem prowadzącym do zakłócenia dobrostanu świń w rzeźniach jest brak odpowiednich umiejętności i / lub dokładnego przeszkolenia personelu zajmującego się ubojem.

Opinia ta jest najnowszą z serii zaktualizowanych ocen dobrostanu zwierząt podczas uboju, o które poprosiła Komisja Europejska. Poza identyfikacją głównych problemów występujących podczas uboju, EFSA proponuje również środki mające na celu im zaradzenie.

Kolejna opinia na temat bydła zostanie opublikowana jeszcze w tym roku.

Komisja Europejska dokonuje przeglądu obecnych przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt w celu stworzenia bardziej zrównoważonego systemu produkcji żywności w UE. Obecnie wydawana seria opinii to wkład do podstawy naukowej tego przeglądu.

„Wysokie standardy dobrostanu zwierząt poprawiają ich zdrowie i jakość żywności, zmniejszają zapotrzebowanie na leki i mogą pomóc zachować różnorodność biologiczną. Zdrowe, zadbane zwierzęta są niezbędne dla zdrowego łańcucha pokarmowego.” – tłumaczy Marta Hugas, główny naukowiec EFSA.

Opinia opiera się na kompleksowym przeglądzie tego, co dzieje się z trzodą chlewną przed i w trakcie uboju - od przybycia do rzeźni i rozładunku świń, przez proces ogłuszania, aż do wykrwawiania i uśmiercania. Identyfikuje szereg zagrożeń, które powodują problemy związane z dobrostanem - takich jak stres cieplny, pragnienie, długotrwały głód i problemy oddechowe - i proponuje środki zapobiegawcze i naprawcze, tam gdzie to możliwe.

Podobnie jak w przypadku poprzedniej opinii na temat uboju drobiu, większość zagrożeń – 29 z 30 zidentyfikowanych - jest konsekwencją błędów personelu, wynikających z braku odpowiedniego przeszkolenia lub zmęczenia.

Opinie naukowe dotyczące uboju opierają się na najnowszej dostępnej wiedzy naukowej i są opracowywane w porozumieniu z ekspertami ds. dobrostanu zwierząt z państw członkowskich UE.

Nowe wnioski zostaną wykorzystane przez Komisję Europejską w rozmowach ze Światową Organizacją Zdrowia Zwierząt (OIE) w celu przeglądu i opracowania najlepszych zasad zachowania dobrostanu zwierząt podczas uboju.

Pełen tekst opinii EFSA dostępny jest TUTAJ.

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Martyna Frątczak, studentka Weterynarii, zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią. Pasjonatka literatury pięknej i popularnonaukowej. W przyszłości chciałaby połączyć pracę lekarza weterynarii z prowadzeniem badań naukowych.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Polacy przeciwko ubojowi zwierząt bez ogłuszania?

Jak poinformowało naszą redakcję stowarzyszenie Otwarte Klat

Droga do schabowego na naszym talerzu usłana jest

- Kastracja samców to ekstremalnie bolesna procedura wykonyw

Świnie wolą muzykę klasyczną

Świnie zdecydowanie wolą muzykę klasyczną od rocka. Krowy pr