Zdjęcia zwierząt gospodarskich zawsze towarzyszą medialnym dyskusjom dotyczącym ich dobrostanu i mogą bezpośrednio wpływać na poglądy odbiorców. Naukowcy postanowili sprawdzić, czy świnie prezentujące się jako „szczęśliwe” lub „smutne” i umieszczone na różnym tle są odmiennie oceniane przez społeczeństwo. W ocenie zdjęć zwierząt wzięło udział ponad 1000 mieszkańców Niemiec.
Jak cię widzą, tak cię piszą
Logika podpowiada, że dobierając konkretne zdjęcia, prezentujące określony system utrzymania zwierząt i zwierzęta wyglądające na szczęśliwe i zdrowe lub wręcz przeciwnie, można wpływać na sposób ich odbioru przez opinię publiczną.
Zespół naukowców z Włoch i Niemiec postanowił sprawdzić to eksperymentalnie. Badacze założyli, że mimika i język ciała zwierząt oraz tło na jakim się znajdują wpłyną na ich postrzeganie społeczne. Jako model wybrali fermy trzody chlewnej.
Zoo psuje wizerunek zwierząt
W przeszłości podobne badania dotyczyły postrzegania zwierząt utrzymywanych w ogrodach zoologicznych. Środowisko, w którym zwierzę się znajdowało miało oczywisty, silny wpływ na sposób jego odbioru przez osoby, którym prezentowano zdjęcia.
Ludzie przypisywali inne cechy temu samemu zwierzęciu znajdującemu się w ogrodzie zoologicznym lub w naturalnym otoczeniu. Zwierzęta prezentowane w naturalnym środowisku były postrzegane znacznie bardziej pozytywnie.
Podobnie może być w przypadku zwierząt gospodarskich.
W jednym z badań studenci weterynarii oceniali świnie pokazane na wybiegach otwartych jako bardziej aktywne i mniej znudzone i ospałe niż świnie zaprezentowane we wnętrzu budynków inwentarskich.
„Szczęśliwe” i „smutne” świnie
W najnowszym badaniu naukowcy wybrali dwie składowe, mogące wpływać na percepcję świni na zdjęciu: postawa ciała zwierzęcia, odbierana przez ludzi jako szczęście lub smutek, oraz podłoże, na którym przebywa zwierzę: ściółka ze słomy lub podłoga rusztowa.
W badaniu wzięło udział 1019 mieszkańców Niemiec.
Zaprezentowano im w ankiecie internetowej cztery zdjęcia tej samej świni, różniące się pod względem jej mowy ciała (świnia „szczęśliwa”, z podniesioną głową i uszami skierowanymi do przodu lub świnia „smutna”, z opuszczoną nisko głową i uszami) oraz podłoża, na jakim przebywa (ściółka ze słomy lub podłoga rusztowa).
Zdjęcia prezentowały więc szczęśliwą świnię na podłożu ze słomy, smutną świnię na podłożu ze słomy, szczęśliwą świnię na podłodze rusztowej i smutną świnię na podłodze rusztowej. Uczestnicy badania oceniali również zdjęcia samej świni, bez żadnego tła oraz zdjęcia prezentujące wyłącznie tło.
Respondentów poproszono następnie o ocenę warunków fermowych oraz dobrostanu świni na konkretnych zdjęciach. Wybierali oni określenia w ankiecie, które ich zdaniem najlepiej opisywały zdjęcie. Odpowiedzi te były zakodowane do późniejszej analizy, tworząc skalę od 1 (bardzo pozytywne postrzeganie) do 5 (bardzo negatywne postrzeganie).
Uczestników badania zapytano również o dodatkowe dane, takie jak płeć, wiek, wysokość przychodów, stopień wykształcenia, stopień powiązania z rolnictwem oraz o to, czy w przeszłości (a jeśli tak, to ile razy) widzieli fermę trzody chlewnej.
Czy świnie przeżywają emocje?
Naukowcy w analizie wzięli pod uwagę również osobiste przekonania osób oceniających zdjęcia zwierząt i ich poglądy na temat zdolności umysłowych świń. Mogły one bowiem silnie wpływać na sposób oceny zwierząt i ich systemu utrzymania.
Stopień wiary uczestników w zdolności umysłowe i emocjonalne świń został zbadany za pomocą osobnej ankiety. Aż 86% respondentów uznało, że świnie „na pewno lub prawdopodobnie są w stanie przeżywać emocje” i dla większości z nich (57,8%) świnie są „raczej świadome tego, co się z nimi dzieje”.
Trochę mniej uczestników przekonanych było w „zdolność świń do rozwiązywania problemów” (46% uczestników) oraz w zdolność do „powiązania ze sobą przyczyny i skutku działania” (26,8% uczestników).
41,7% ankietowanych uważało, że świnie „reagują wyłącznie na instynktowne potrzeby”.
Jak oceniono zdjęcia?
Największy wpływ na ocenę dobrostanu zwierzęcia miało podłoże i tło, na jakim znajdowało się na zdjęciu. Nieco słabszy, ale nadal bardzo silny wpływ miała postawa ciała prezentowana przez zwierzę.
Osobiste przekonania uczestników i ich powiązania z rolnictwem, również w pewnym stopniu, ale słabiej, wpływały na ocenę prezentowanych zdjęć.
Wyniki pokazały, że najbardziej pozytywnie oceniane były zdjęcia „szczęśliwej świni” na ściółce ze słomy oraz zdjęcia samej „szczęśliwej świni”, bez żadnego tła.
Na drugim miejscu znalazły się zdjęcia „smutnej świni” na ściółce ze słomy. Bardziej negatywnie oceniane były zdjęcia „szczęśliwej świni” na podłodze rusztowej – otrzymały one podobną punktację co zdjęcia „smutnej świni” bez żadnego tła.
Najbardziej negatywnie oceniane były zdjęcia „smutnej świni” na podłodze rusztowej.
W kategoriach naturalności i odpowiadania potrzebom trzody chlewnej najwyższe oceny otrzymywała zawsze ściółka ze słomy, w porównaniu do przedstawienia systemu rusztowego.
Słoma kojarzona była również z wygodą zwierzęcia, zwłaszcza gdy na zdjęciu znajdowała się szczęśliwa świnia. Wiązano ją ponadto z czystością i nowoczesnością. Podłoga rusztowa kojarzona była z nienaturalnością, niewygodą i brudem.
Czy świnia na zdjęciu naprawdę jest szczęśliwa?
Uczestnicy byli bardzo zgodni w ocenianiu świni z podniesioną głową i wyciągniętymi do przodu uszami bardziej pozytywnie niż świni z głową i uszami nisko opuszczonymi. Ludzie identyfikują taki język ciała zwierząt jako „szczęście” i „smutek”.
Rzeczywiście niektóre badania wiążą postawę uszu zwierząt z ich emocjami (patrz: "Uszy i ogon nie kłamią - krowy wyrażają emocje postawą swojego ciała”).
Niemniej należy zaznaczyć, że prawdziwy stan emocjonalny zwierząt na zdjęciach użytych do badania jest niemożliwy do obiektywnego stwierdzenia. Nadal brakuje niezawodnych wskaźników identyfikacji stanów emocjonalnych u zwierząt.
Zdaniem autorów badania ludzie nie muszą jednak poprawnie oceniać mimiki i postawy ciała zwierząt, by wiązać je z danymi emocjami. Nawet jeśli ich ocena jest błędna, będzie wpływać na to, jak postrzegają prezentowane zdjęcie.
System rusztowy - zdecydowanie na „NIE”
Wyniki badania pokazały, że ogromne znaczenie ma system utrzymania zwierząt prezentowany na zdjęciach. Miał on silniejszy wpływ na odbiór dobrostanu niż postawa ciała świni.
W oczy rzuca się bardzo negatywna, niemal jednoznaczna w grupie respondentów, ocena podłogi rusztowej w porównaniu do ściółki ze słomą.
Inne badania pokazują, że istotnie w społeczeństwie niemieckim, ale też wielu innych państwach europejskich, system rusztowy utrzymania trzody chlewnej jest odbierany bardzo negatywnie lub jest wręcz nieakceptowany.
System ściołowy jest natomiast kojarzony pozytywnie przez ogół społeczeństwa i osoby, które nie mają żadnego związku z rolnictwem.
Znaczenie w ocenie systemu ściołowego i rusztowego miało powiązanie uczestników badania z rolnictwem. Osoby mające wiedzę i doświadczenie związane z fermami trzody chlewnej znacznie pozytywniej oceniały wszystkie zdjęcia prezentujące świnię, również te, na których znajdowała się na podłodze rusztowej.
Jak prezentować gospodarstwa i zwierzęta?
Kontekst, w którym prezentowane jest zwierzę ma duży wpływ na jego ocenę przez szerszą publikę. Systemy utrzymania zwierząt odgrywają dominującą rolę w kontekście zapewniania dobrostanu zwierząt, co ma również odbicie w ich ocenie społecznej. Wiedza na temat czynników wpływających na odbiór obrazu ferm może pomóc w lepszej komunikacji rolników z resztą społeczeństwa i efektywniejszej dyskusji w temacie dobrostanu zwierząt.
Problemy w komunikacji ze społeczeństwem to szerszy problem branży rolniczej. Pisaliśmy o tym w Reklama mięsa jeszcze nigdy nie była tak trudna.
Na podstawie:
Busch, G., Gauly, S., von Meyer-Höfer, M., & Spiller, A. (2019). Does picture background matter? Peopleʼs evaluation of pigs in different farm settings. PloS one, 14(2), e0211256.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Może zainteresuje Cię również:
Chiny: duże firmy kwitną dzięki ASF
Najświeższa analiza przygląda się, jak duży wpływ na ceny wi
“Moje świnie mają się dobrze”, czym dla rolników j
Wywiady przeprowadzone z hodowcami trzody chlewnej w Brazyli
Sporo zmian w działaniu dobrostan zwierząt. Można
Pod koniec ubiegłego roku pojawił się projekt rozporządzenia
Rosja: w planach 6 milionów świń do 2025 roku
Rosyjskie stado świń ma wzrosnąć z 4 milionów sztuk w 2019 r
Syndrom drugiego miotu: wymyślony, czy prawdziwy p
Syndrom drugiego miotu, a więc mniejsza liczba prosiąt po dr
„Chłopaki do wzięcia” i „Rolnicy Podlasie” - czy t
- Autorzy takich programów jak „Chłopaki do wzięcia”, „Damy
Komisja Europejska daje zielone światło do zielone
– W odróżnieniu do swoich poprzedników kładę nacisk na równo
Wyższy dobrostan będzie oznaczał wyższe ceny mięsa
- Polska jest zainteresowana wprowadzeniem ogólnoeuropejskie
Bruksela zamierza ograniczyć transport żywych zwie
Komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski zdradził, że Uni
Będzie wsparcie finansowe dla producentów świń w c
W ramach pomocy dla rolników szczególnie dotkniętych kryzyse
Znakowanie dobrostanu zwierząt. Dodatkowy koszt dl
Copa-Cogeca jest w trakcie przygotowania stanowiska w sprawi
ASF wykryty w komercyjnej paszy dla świń
Badacze z Chin i USA w swojej najnowszej publikacji donoszą
Co minister Puda zaproponował sektorowi wołowiny?
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda przedstawił d
Odsadzanie prosiąt bez tlenku cynku i antybiotyków
Odsadzanie prosiąt to jeden z najbardziej problematycznych e
Zielony Ład może być trudny do przełknięcia dla ho
Podwyższony dobrostan zwierząt w ramach tzw. Zielonego Ładu
Grzegorz Puda: Mój priorytet to wzmocnienie rodzin
– Komisja Europejska oczekuje wzmocnienia małych i średnich
Niespodziewane wsparcie dla hodowców świń w Niemcz
Zatory w niemieckich ubojniach są coraz większe i mocno uder
Czy wysoki dobrostan krów się opłaca?
Od producentów mleka coraz częściej oczekuje się zwiększenia
Austria wprowadza premie za wyższy dobrostan zwier
Austriacka minister rolnictwa Elisabeth Köstinger zadeklarow
Droga do schabowego na naszym talerzu usłana jest
- Kastracja samców to ekstremalnie bolesna procedura wykonyw
Świnie potrzebują chrupania
Każdy hodowca trzody choć raz zetknął się z problemem wzajem
Świnie wolą muzykę klasyczną
Świnie zdecydowanie wolą muzykę klasyczną od rocka. Krowy pr
Świnie cierpią w największej tuczarni w Dolnej Sak
Deutsches Tierschutzbuero (niemiecki organ zajmujący się och
ARiMR planuje, że ruszy z wypłatą płatności dobros
Minął właśnie rok od ogłoszenia programu „Dobrostan zwierząt
Import ASF z paszą dla świń: jak zmniejszyć to ryz
Transport różnych składników paszowych jest obciążony ogromn
Jak spowolnić wzrost tuczników?
Wielu rolników ma obecnie problem z opłacalną sprzedażą świń
Ocena stanu zdrowia świń na podstawie behawioru
Dobrostan zwierząt jest istotnym czynnikiem wpływającym na&n
Niemcy nie wiedzą, gdzie sprzedawać świnie. Ubój j
Wielu niemieckich rolników zajmujących się tuczem świń nie w
Rynek trzody chlewnej - sytuacja w Wielkopolsce
- Sytuacja na rynku trzody chlewnej ciągle nie wróciła do sy
Nowy typ świńskiej grypy może wywołać kolejną pand
Chińscy naukowcy odkryli nowy typ wirusa świńskiej grypy. Mo
Parlament Europejski powołuje Komisję śledczą ds.
19 czerwca br. Parlament Europejski poinformował o powołaniu
Ardanowski powołuje pełnomocnika ds. praw zwierząt
26 czerwca br. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski p
Ubój trzody chlewnej: błędy personelu najczęstszym
Większość problemów związanych z dobrostanem świń podczas ub
Powołano pełnomocnika do spraw ochrony zwierząt
Wojciech Albert Kurkowski został w miniony piątek powołany n
Chiny budują wieżowce dla świń
Chiny budują gigantyczne, wielopiętrowe fermy świń w pobliżu
Do kiedy wnioski na na „Dobrostan krów mamek”? Są
Samorząd rolniczy wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju W
Chów przemysłowy, tradycyjny czy ekologiczny ?
Na wstępie warto wyjaśnić bardzo często mylone pojęcia tj. c
Samorząd rolniczy wnioskuje o skrócenie okresu obo
W związku z wydłużeniem terminu składania wniosków obejmując
Krowa na długim łańcuchu. Czy rolnik dostanie dopł
Czy do otrzymania wsparcia z działania wariant 2.1 będzie up
Wpływ stresu cieplnego na maciory i prosięta
Wysokie temperatury mogą być niekorzystne zwłaszcza w chowie
Po raz pierwszy od trzech lat liczba świń poddanyc
Jak wynika ze wstępnych danych Federalnego Urzędu Statystycz
Płatności związane z dobrostanem zwierząt również
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że jeśli
Dłuższy termin składania wniosków o płatność dobro
Do 15 czerwca 2020 r. został przedłużony termin składania wn
Działanie „Dobrostan zwierząt”: Czy stosowanie koj
Czy w przypadku utrzymywania loch w kojcach porodowych z prz
Nowy termin składania wniosków na płatności bezpoś
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jan Krzysztof Ardanowski,
Założył świni kamerę. Chce pokazać klientom, że je
W Toggenburgu w Szwajcarii hodowca świń regularnie wyposaża
Aktywiści organizacji prozwierzęcych nie będą mieć
Ministerstwo rolnictwa zapowiada wprowadzenie zakazu wstępu
Nuda szkodzi odporności świń – wzbogacone środowis
Świnie utrzymywane na ograniczonej przestrzeni, pozbawionej
Wielu rolników może przerzucić się z hodowli bydła
Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła wniosło do ministerstwa
Dodatkowy kolczyk dla lochy w ramach programu „Dob
Ubiegając się o środki finansowe w ramach programu „Dobrosta
Mykotoksyny, a zdrowie świń: jak mądrze rozwiązać
Mykotoksyny to produkty uboczne wytwarzane przez grzyby, zna
Potrzebna jest zmiana harmonogramu naboru wnioskó
W związku z sytuacją epidemiologiczną oraz surowymi ogranicz
Zrównoważona produkcja świń w niezrównoważonym świ
Jak będzie wyglądać przyszłość mięsa? Czy będziemy zmuszeni
Dobrostan bez opasów. Nierówne traktowanie produce
Podlaskie Zrzeszenie Producentów Bydła krytycznie odniosło s
Od połowy marca rusza działanie „Dobrostan zwierzą
Od 15 marca 2020 r. rolnicy utrzymujący krowy i świnie będą
„Dobrostan zwierząt”: Firmy przetwórcze mogą obni
Projekt działania „Dobrostan zwierząt” zakłada, że rolnik bę
Rolnicy już od kilku lat muszą spełniać wymogi dob
Zdaniem Wielkopolskiej Izby Rolniczej spore wątpliwości budz
Będzie dopłata do świń i krów. A co z bydłem opaso
Już niebawem w ramach PROW 2014-2020 ruszy działanie pod naz
Prezydent podpisał ustawę o finansowym wsparciu z
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę mającą na celu rozsze
Działanie Dobrostan zwierząt: rolnik będzie musiał
Nabór wniosków o przyznanie płatności w ramach działania Dob
Zły rolnik znęcający się nad zwierzętami, to mit i
Czy potrzebny jest rzecznik praw zwierząt? - Uważam, że inst
Senat zatwierdził dopłatę do dobrostanu zwierząt.
Senat przyjął bez poprawek ustawę o o wspieraniu rozwoju obs
Nie ma środków na inwestycje w ramach programu „Do
W tym roku rolnicy po raz pierwszy będą mogli ubiegać się o
Większy dobrostan, mniej antybiotyków
Szwecja ma wysoki standard dobrostanu zwierząt i niskie spoż
Niemiecki Greenpeace chce podatku od mięsa i produ
Organizacja ekologiczna Greenpeace opublikowała kilka dni te
Dopłat do świń na wybiegu nie będzie. ASF wyklucza
- W związku z rozprzestrzenianiem się wirusa ASF w kraju wie
Kolejna ferma cierpienia w Niemczech. Trzysta sztu
Coraz częściej zza zachodniej granicy płyną doniesienia o fa
Będzie dopłata za lepsze „samopoczucie i zdrowie z
W tym roku rolnicy hodujący krowy i świnie będą mogli otrzym
Kandydat na prezydenta RP: Mnie zwierzęta, które s
- Ludzie i zwierzęta, świat mnie będzie sądzić. Stworzenie m
Od marca ma ruszyć program dopłat do bydła i świń
- Od marca 2020 r. wprowadzamy dopłaty do świń i bydła, jak
Chcesz mieć świnie? Musisz wybudować biogazownię.
Władze gminy Wola Krzysztoporska (woj. łódzkie) zamierzają w
Masowane bydło daje lepszą wołowinę, świnie karmio
Poruszając tematykę dobrostanu zwierząt każdy z nas powinien
Rolnicy nie chcą być nękani przez aktywistów prozw
Rolnicy chcą zaostrzenia przepisów w ustawie o ochronie zwie
Kolejna niemiecka ferma jak z horroru. Katowanie
Aktywiści pro zwierzęcy w Niemczech ponownie zaczaili się w
Reforma nadzoru nad rzeźniami nadaje się do kosza?
To pseudo-reforma, która niczego nie rozwiąże, ale spowoduje
Bezmleczność poporodowa u loch – jak jej zapobiega
Dla przeżywalności i wzrostu prosiąt niezbędna jest odpowied
Małe prosiaki – czy muszą zostać charłakami?
Prosięta o niskiej masie ciała w momencie urodzenia często r
Zdrowe świnie zimą: jak zapobiegać chorobom?
Pomimo całkiem dobrej odporności na niskie temperatury, świn
Kolejna afera w Niemczech. Działacze organizacji p
Jak podaje tygodnik Der Spiegel, co piąta świnia urodzona w
Co trzecie gospodarstwo w Danii zostało ukarane za
Jak poinformował duński minister rolnictw Morgen Jensen, pon
Horror zwierząt w niemieckim laboratorium. Krzyk,
Organizacja prozwierzęca Soko Tierschutz, która w ostatnich
Dantejskie sceny w białoruskich oborach. Za pomór
Trudno uwierzyć w to co się dzieje na Białorusi, jeśli chodz
ASF: Jak chronić fermy przed owadami?
Po opublikowaniu przez nas artykułu dotyczącego potencjalnej
ASF odkryty w komarach i muchach na fermie w Eston
Materiał genetyczny wirusa ASF znaleziono w komarach i dwóch
Chiny produkują coraz cięższe świnie. Sprzedaż soi
Chińscy rolnicy hodują coraz cięższe świnie, aby czerpać zys
Filipiny twierdzą, że radzą sobie z ASF
Filipińska Agencja Informacyjna (PIA) opublikowała artykuł o
Pijawki są wektorem wirusa ASF
W jednym z najnowszych badań naukowcy z Armenii udowodnili e
Pięćdziesiąt świń w szambie
Nietypową akcję przeprowadzili w czwartkowy poranek strażacy
Katastrofalny spadek pogłowia świń. W ciągu roku z
Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, pogł
Kilkadziesiąt tysięcy Polaków chce zakazu stosowa
Właśnie zakończyło się zbieranie podpisów pod Europejską Ini
Czy rolnicy dadzą się nabrać na kolejne obietnice
Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu poseł Jarosław Sachajko
Współczesne zagrożenia dobrostanu zwierząt
Dobrostan zwierząt to stan, w którym zwierzę jest w stanie s
Rolnik walczy o godność i sprawiedliwość. Organiza
W najbliższy poniedziałek (2 września) o godzinie 9 w sśdzie
Byk zabił dwóch rolników. Organizacja prozwierzęca
Pod koniec lipca w Bawarii byk zabił dwóch rolników, którzy
Ukraina wdraża europejskie standardy dobrostanu zw
Państwowe służby ds. bezpieczeństwa żywności podały, że Ukra
Nie będzie zakazu utrzymywania świń na wybiegach.
Ministerstwo rolnictwa poinformowało niedawno, że nie jest p
Niemieccy Socjaldemokraci i Zieloni chcą zdecydowa
Politycy współrządzących za Odrą socjaldemokratów (SPD) i op
Minister Ardanowski: Rolnik nie będzie straszony p
Szef resortu rolnictwa poinformował wczoraj, że w najbliższy
Mądre kurczaki? Wzbogacanie środowiska brojlerów
Wzbogacanie środowiska jest bardzo często sugerowanym sposob
Wpływ sztucznego odchowu na prosięta
Wczesne odsadzanie prosiąt od maciory i sztuczny odchów bard