Wczesne odsadzanie prosiąt od maciory i sztuczny odchów bardzo silnie osłabiają dobrostan zwierząt, spowalniają ich wzrost i negatywnie wpływają na zachowanie. To konkluzje z niedawno opublikowanego badania naukowców z Irlandii oraz Szkocji. W eksperymencie przyjrzeli się jednej ze strategii zarządzania licznymi miotami prosiąt.
Wiele prosiąt, wiele kłopotu?
Duże mioty mogą być problematyczne w odchowie, zwłaszcza w przypadku, gdy liczba prosiąt przekracza liczbę dostępnych strzyków. Silnie zwiększa to śmiertelność prosiąt. Jedną ze strategii rozwiązania tego problemu jest system sztucznego odchowu.
Obejmuje on odsadzanie prosiąt w wieku od 2 do 14 dni i przenoszenie ich do wyspecjalizowanych kojców, które zazwyczaj znajdują się w oddzielnym pomieszczeniu lub powyżej kojca porodowego lochy. Kojce zapewniają prosiętom ciepło, odpowiedni preparat mlekozastępczy i pokarm stały, eliminując potrzebę opiekowania się nimi przez lochę. Można je uznać za „system interwencyjny” w celu ratowania prosiąt, które nie mogą być odchowane przez lochę. Są również coraz powszechniej stosowane podczas selekcji genetycznej prosiąt z dużych miotów.
Zgodnie z obowiązującym prawem UE, odsadzenie prosiąt od matki może nastąpić najwcześniej w 21. dniu życia osesków. Jednym z problemów związanych ze sztucznym systemem odchowu jest zdefiniowanie odsadzania. Jeśli rozumie się je jako odłączenie prosiąt od maciory i jej pokarmu to sztuczny odchów jest z nim równoznaczny. Jednak jeśli określi się je jako przejście zwierząt z pokarmu płynnego (mleka lub preparatu mlekozastępczego) na pokarm stały - nie będzie to już takie oczywiste.
Czy jednak sztuczny odchów ma tak wiele zalet, że w ogóle warto go rozważać? Jaki ma wpływ na młode zwierzęta? Właśnie to postanowili sprawdzić badacze ze Scotland’s Rural College oraz The University of Edinburgh.
Sztuczny odchów pod lupą
Naukowcy w swoim badaniu ocenili wpływ sztucznego ochowu na zachowanie prosiąt, ich wzrost i niektóre aspekty dobrostanu. W tym celu porównali ze sobą 20 miotów – 10 odchowywanych przez lochę i 10 w systemie sztucznego odchowu.
Po przeniesieniu prosiąt do kojców sztucznego odchowu zespół rejestrował ich zachowanie za pomocą kamery przez 20 minut pierwszego dnia eksperymentu i później kolejno przez 20 minut co godzinę między 9.00 a 17.00 w 5. i 12 dniu badania. Ponadto każdej godziny obserwował zwierzęta na żywo przez 5 minut. Zespół badaczy przeprowadził również ocenę stanu emocjonalnego prosiąt w 14 dniu eksperymentu (za pomocą metody Qualitative Behavioral Assessment).
Wszystkie zdarzenia dotyczące stanu zdrowia prosiąt odnotowywano aż do ich przejścia na pokarm stały. Zwierzęta regularnie ważono, ocenianio ich wygląd, zabrudzenia pyska, uszkodzenia głowy, kończyn, uszu i ogona. Obliczono wskaźniki przeżycia i zachorowalności, zanalizowano wskaźniki zachowań, przyrosty prosiąt i ich stan emocjonalny.
Sztuczny odchów zmienia zachowanie
Kiedy sztucznie chowane prosięta zostały przeniesione do swoich kojców, ich zachowanie początkowo nie różniło się od tego wykazywanego przez zwierzęta, którymi opiekowała się locha. Jednak później, w ciągu dwóch dni obserwacji, zauważono, że prosięta w kojcach sztucznego odchowu znacznie częściej wykazują zachowania rekompensujące odłączenie od maciory, takie jak wtykanie pysków w brzuchy czy podchodzenie do dozowników mleka. Poza tym częściej manipulowały ogonami i uszami innych prosiąt z miotu.
Prosięta chowane przez lochy znacznie częściej od tych z chowu sztucznego bawiły się samotnie i zajmowały badaniem swojego otoczenia. Wskaźnik QBA wskazał na to, że prosięta chowane sztucznie mają niższy (bardziej negatywny) stan emcjonalny. Wskaźniki przeżycia i ogólnej zachorowalności były podobne w obu grupach zwierząt, chowanych sztucznie i tradycyjnie.
Sztucznie chowane prosięta wykazały niższe przyrosty masy ciała i aż do odsadzenia miały znacznie niższą masę ciała od prosiąt z miotów chowanych przez lochy. Poza tym zwierzęta w grupie sztucznego odchowu miały znacznie więcej uszkodzeń kończyn i uszu oraz zabrudzeń ogona. Zwierzęta, którymi opiekowały się lochy były znacznie czystsze.
Inne badania i nie zawsze jasne wnioski
W kilku innych badaniach dotyczących wpływu sztucznego odchowu na prosięta również zauważono u nich niekorzystnie niskie przyrosty, prawdopodobnie wynikające z zaburzenia funkcji jelit po przejściu na preparat mlekozastępczy. I chociaż w niektórych eksperymentach stwierdzono coś przeciwnego – znaczniejszy wzrost masy ciała, tusze takich zwierząt miały zauważalnie niższą jakość rzeźną.
Potencjalnie najwięcej korzyści dla prosiąt sztuczny system odchowu oferuje pod koniec naturalnej laktacji macior – sztucznie chowane zwierzęta mają wtedy, w przeciwieństwie do tradycyjnie chowanych prosiąt, nieograniczony dostęp do pokarmu.
I tutaj niestety bardzo ciężko jest dokładnie określić plusy i minusy sztucznego systemu. Wyniki badań często nie są ze sobą zgodne – wynikać może to z różnego wieku odsadzanych miotów, różnego składu preparatów mlekozastępczych, systemów zadawania mleka, typów zastosowanych kojców i innych czynników.
Ogromny stres dla zbyt młodych zwierząt
Sztuczny odchów stawia prosięta przed tymi samymi wyzwaniami, z którymi radzić muszą sobie zwierzęta w tradycyjnym chowie podczas odsadzenia. Nagłe odseparowanie od maciory, nowa sytuacja socjalna w grupie, nowe środowisko i pokarm są źródłami ogromnego stresu. W przypadku sztucznego odchowu poddawane są mu znacznie młodsze niż zazwyczaj prosięta, które przypuszczalnie gorzej sobie z nim radzą.
Zauważono, że sztucznie chowane prosięta okazują takie same reakcje na stres co wcześnie odsadzane prosięta w tradycyjnym systemie – należą do nich wokalizacja, zaburzenia wzrostu i rozwój niekorzystnych zachowań. Dodatkowo prosięta chowane w sztucznym systemie znacznie częściej bywają agresywne. Naukowcy uważają, że jest to wynikiem wczesnego mieszania miotów i ograniczonej przestrzeni, wywołujących napięcia w grupie i silną konkurencję między osobnikami.
Obecne systemy są szkodliwe
Naukowcy z Irlandii i Szkocji skonkludowali, że sztuczny odchów ma szkodliwy wpływ na zachowanie, dobrostan i wzrost prosiąt. Zwierzęta zbyt wcześnie odsadzane od macior częściej wykazywały negatywne i niepożądane zachowania, takie jak manipulowanie uszami i ogonami. Stan emocjonalny sztucznie chowanych prosiąt był słabszy niż u prosiąt w tradycyjnym odchowie. Miały również znacząco niższą szybkość wzrostu i częściej występowały u nich biegunki. Jeśli systemy sztucznego odchowu mają mieć szersze zastosowanie, muszą zostać gruntownie ulepszone.
Na podstawie:
Schmitt, O., O'Driscoll, K., Boyle, L. A., & Baxter, E. M. (2019). Artificial rearing affects piglets pre-weaning behaviour, welfare and growth performance. Applied animal behaviour science, 210, 16-25.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Może zainteresuje Cię również:
Chiny: duże firmy kwitną dzięki ASF
Najświeższa analiza przygląda się, jak duży wpływ na ceny wi
Cena warchlaków w Niemczech rośnie drugi tydzień z
Na niemieckim rynku warchlaka mamy do czynienia z drugą podw
“Moje świnie mają się dobrze”, czym dla rolników j
Wywiady przeprowadzone z hodowcami trzody chlewnej w Brazyli
Sporo zmian w działaniu dobrostan zwierząt. Można
Pod koniec ubiegłego roku pojawił się projekt rozporządzenia
Rosja: w planach 6 milionów świń do 2025 roku
Rosyjskie stado świń ma wzrosnąć z 4 milionów sztuk w 2019 r
Syndrom drugiego miotu: wymyślony, czy prawdziwy p
Syndrom drugiego miotu, a więc mniejsza liczba prosiąt po dr
Będzie wsparcie finansowe dla producentów świń w c
W ramach pomocy dla rolników szczególnie dotkniętych kryzyse
ASF wykryty w komercyjnej paszy dla świń
Badacze z Chin i USA w swojej najnowszej publikacji donoszą
Odsadzanie prosiąt bez tlenku cynku i antybiotyków
Odsadzanie prosiąt to jeden z najbardziej problematycznych e
Droga do schabowego na naszym talerzu usłana jest
- Kastracja samców to ekstremalnie bolesna procedura wykonyw
Polski żywiec: Rolnicy nie dajcie się zastraszyć.
Wczorajsza podwyżka cen warchlaków w Danii jest zupełnie nie
Świnie potrzebują chrupania
Każdy hodowca trzody choć raz zetknął się z problemem wzajem
Świnie wolą muzykę klasyczną
Świnie zdecydowanie wolą muzykę klasyczną od rocka. Krowy pr
Import ASF z paszą dla świń: jak zmniejszyć to ryz
Transport różnych składników paszowych jest obciążony ogromn
Jak spowolnić wzrost tuczników?
Wielu rolników ma obecnie problem z opłacalną sprzedażą świń
Niemcy nie wiedzą, gdzie sprzedawać świnie. Ubój j
Wielu niemieckich rolników zajmujących się tuczem świń nie w
Rynek trzody chlewnej - sytuacja w Wielkopolsce
- Sytuacja na rynku trzody chlewnej ciągle nie wróciła do sy
Nowy typ świńskiej grypy może wywołać kolejną pand
Chińscy naukowcy odkryli nowy typ wirusa świńskiej grypy. Mo
Ubój trzody chlewnej: błędy personelu najczęstszym
Większość problemów związanych z dobrostanem świń podczas ub
Chiny budują wieżowce dla świń
Chiny budują gigantyczne, wielopiętrowe fermy świń w pobliżu
Nowe przepisy mogą znacznie ograniczyć niemiecką p
Niemiecki Bundesrat ponownie przełożył kontrowersyjne głosow
Wpływ stresu cieplnego na maciory i prosięta
Wysokie temperatury mogą być niekorzystne zwłaszcza w chowie
Po raz pierwszy od trzech lat liczba świń poddanyc
Jak wynika ze wstępnych danych Federalnego Urzędu Statystycz
Nuda szkodzi odporności świń – wzbogacone środowis
Świnie utrzymywane na ograniczonej przestrzeni, pozbawionej
Dodatkowy kolczyk dla lochy w ramach programu „Dob
Ubiegając się o środki finansowe w ramach programu „Dobrosta
Mykotoksyny, a zdrowie świń: jak mądrze rozwiązać
Mykotoksyny to produkty uboczne wytwarzane przez grzyby, zna
Zrównoważona produkcja świń w niezrównoważonym świ
Jak będzie wyglądać przyszłość mięsa? Czy będziemy zmuszeni
02.03.2020 Ceny sprzedaży warchlaka krajowego i im
Na rynku warchlaków importowanych pojawia się coraz więcej o
Senat zatwierdził dopłatę do dobrostanu zwierząt.
Senat przyjął bez poprawek ustawę o o wspieraniu rozwoju obs
Kandydat na prezydenta RP: Mnie zwierzęta, które s
- Ludzie i zwierzęta, świat mnie będzie sądzić. Stworzenie m
Chcesz mieć świnie? Musisz wybudować biogazownię.
Władze gminy Wola Krzysztoporska (woj. łódzkie) zamierzają w
Szczęśliwe czy smutne świnie? Wygląd fermy wpływa
Zdjęcia zwierząt gospodarskich zawsze towarzyszą medialnym d
Bezmleczność poporodowa u loch – jak jej zapobiega
Dla przeżywalności i wzrostu prosiąt niezbędna jest odpowied
Małe prosiaki – czy muszą zostać charłakami?
Prosięta o niskiej masie ciała w momencie urodzenia często r
Zdrowe świnie zimą: jak zapobiegać chorobom?
Pomimo całkiem dobrej odporności na niskie temperatury, świn
ASF: Jak chronić fermy przed owadami?
Po opublikowaniu przez nas artykułu dotyczącego potencjalnej
ASF odkryty w komarach i muchach na fermie w Eston
Materiał genetyczny wirusa ASF znaleziono w komarach i dwóch
Chiny produkują coraz cięższe świnie. Sprzedaż soi
Chińscy rolnicy hodują coraz cięższe świnie, aby czerpać zys
Filipiny twierdzą, że radzą sobie z ASF
Filipińska Agencja Informacyjna (PIA) opublikowała artykuł o
Pijawki są wektorem wirusa ASF
W jednym z najnowszych badań naukowcy z Armenii udowodnili e
Pięćdziesiąt świń w szambie
Nietypową akcję przeprowadzili w czwartkowy poranek strażacy
Katastrofalny spadek pogłowia świń. W ciągu roku z
Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, pogł
ASF u progu Wielkiej Brytanii. Brexit i ban import
Wielka Brytania coraz bardziej obawia się zawleczenia na jej
Holandia przeznacza grube miliony na wygaszanie pr
W Holandii rząd desygnował kolejne 60 milionów euro na wygas
W ciągu ostatnich pięciu lat pogłowie świń w Niemc
Jak informuje Federalny Urząd Statystyczny Niemiec (Destatis
W ciągu najbliższej dekady europejska produkcja wi
Prezes zakładu mięsnego Vion, Ronald Lotgerink, spodziewa si
Belgia wygrywa walkę z ASF. Co stoi za sukcesem?
Dla państwa, któremu eksport wieprzowiny przynosi bardzo duż
Jad pszczeli pomocny w leczeniu prosiąt
Apiterapia to dziedzina medycyny alternatywnej wykorzystując
Rozdrobnienie czy produkcja wielkotowarowa? W któr
Zakłady mięsne od dawna zabiegają o produkcję dużych, wyrówn
GK Gobarto: 500 mln zł przychodów i ponad 22 mln z
W I kwartale 2019 roku Grupa Kapitałowa Gobarto wypracowała
Czy muchy przenoszą ASF? Wchodzimy w letni sezon e
W miesiącach letnich obserwujemy wyraźny wzrost liczby ognis
Pierwsza szczepionka na ASF dla dzików
W najświeższej, przechodzącej właśnie proces wydawniczy publ
Lek na ASF z cebuli i wina
Wielu badaczy z całego świata skupia się obecnie na poznawan
Krowy i świnie korzystają z kompasu
Wiele gatunków organizmów zamieszkujących naszą planetę jest
Z jego stada zniknęło 600 świń wycenianych na pół
Sąd Rejonowy we Włoszczowie zdecydował o tymczasowym areszto
Nowa chlewnia w woj. łódzkim wyprodukuje 18 tys. p
Dzisiaj minister Jan Krzysztof Ardanowski wziął udział w otw
Jest wiele pomysłów na wsparcie polskiej produkcji
Rolnicy mają wiele pomysłów jak natychmiastowo poprawić sytu
Niewielkie podwyżki cen żywca w żaden sposób nie p
Z najnowszej kalkulacji opracowanej przez Stowarzyszenie Pol
Na Zachodzie organizacje branżowe mogą negocjować
W Polsce, w odróżnieniu od regulacji w innych krajach unijny
Protest rolników to nie sympozjum naukowe
Lider protestujących pod zakładem Food Service w Rawie Mazow
Wzrost importu wieprzowiny z Belgii i Hiszpanii
Na rynku krajowym dalej jest nadpodaż żywca wieprzowego. Zak
Namawianie do spółdzielczości to mrzonki
Minister rolnictwa wielokrotnie namawiał rolników do spółdzi
Rozpoczęłą się dyskusja nt. polsko-litewskiego han
Zagadnienia dotyczące handlu żywymi świniami omawiano wczora
Izby Rolnicze przedstawiły ministrowi dziesięć pos
Po odwołaniu manifestacji zaplanowanej na jutro pod kancelar
Rynek trzody chlewnej: zakłady zachowują się niepr
- Nie pamiętam aby było źle w tak wielu dziedzinach rolnictw
Rosyjski sektor trzody chlewnej osiągnął rekordowe
W 2018 r. rosyjscy hodowcy trzody chlewnej osiągnęli rekordo
Ebola - wirus ludzi, świń i nietoperzy
Według szacunków ekspertów, aż 75% pojawiających się nowych
Sytuacja na rynku trzody chlewnej jest najtrudniej
Ostatnie w bieżącym roku spotkanie delegatów Kujawsko-Pomors
Do wyprodukowania jednego tucznika rolnik dokłada
Z najnowszej kalkulacji opracowanej przez Stowarzyszenie Pol
Produkcję rolniczą potraktowano na równi z zakłada
Wielokrotnie media informowały o pożarach na składowiskach o
Wstrzymano import świń i wieprzowiny ze stref czer
Szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowsk
Rolnicy z woj. łódzkiego zapowiadają blokadę zakła
Jutro producenci trzody chlewnej z powiatu piotrkowskiego za
Zmniejszenie produkcji trzody chlewnej w Niemczech
W pierwszych 9 miesiącach 2018 r. w Niemczech dokonano uboju
Do wyhodowania jednego tucznika trzeba aktualnie d
Z najnowszej kalkulacji opracowanej przez Stowarzyszenie Pol
Drastyczny spadek liczby siedzib stad utrzymującyc
Jeszcze w grudniu 2015 r. na terenie Polski zarejestrowano b
USA i Brazylia miały najniższe koszty produkcji tr
Niedawno opublikowano raport InterPIG 2017, który ukazuje ko
Koszty produkcji większości gospodarstw przekracza
Przy obecnych niskich cenach tylko nieliczni producenci są w
Gospodarstwa należy dotować, a nie namawiać do lik
Łódzka Izba Rolnicza apeluje do ministra rolnictwa o podjęci
Zagadkowa śmierć prosiąt w niemieckim Demker
W Demker, Saksonia-Anhalt, urząd weterynaryjny okręgu Stenda
W ciągu 7 miesięcy Ukraina wyprodukowała 2,6 mln s
Ukraińscy producenci sprzedali 2,61 miliona sztuk trzody chl
Hodowla trzody chlewnej wciąż może przynosić zyski
Hodowla trzody chlewnej to jedna z tradycyjnych gałęzi polsk
Polskie produkty wieprzowe przetworzone termicznie
W wyniku negocjacji przeprowadzonych ze stroną egipską, usta
Susza powodem pogorszenia opłacalności produkcji
W sezonie 2017/18 prognozy plonów z dnia 18/6/2018 w UE wedł
Mniejsza liczba świń i bydła w niemieckich rzeźnia
Według wstępnych danych niemieckiego Federalnego Urzędu Stat
Coraz więcej hiszpańskiej wieprzowiny
Populacja trzody chlewnej w Hiszpanii znacznie wzrosła w ost
Stado trzody chlewnej w Niemczech maleje
Analitycy szacują, że całkowite stado trzody chlewnej w Niem
W RPA listerioza zabiła już ponad 200 osób
Południowoafrykański Departament Handlu i Przemysłu ogłosił
Niemcy posiłkują się importem z Holandii i Danii
W latach 1999-2016, tj. w ciągu zaledwie 17 lat, liczba hodo
Siódme w tym roku ognisko ASF w stadzie świń
Główny Lekarz Weterynarii podał wczoraj informację o ujawnie
Przepisy dotyczące znakowania świń będą bardziej e
Rząd pracuje nad zmianami w przepisach o systemie identyfika
Można składać wniosek o wypłatę II, III lub IV tra
ARiMR informuje, że od 15 maja do 30 września 2018 r. posiad
Spory spadek ceny tuczników na ISW
W piątek na małej giełdzie w Niemczech cena świń spadła.
Produkcja wieprzowiny w USA bije rekordy
Podaż tuczników w USA do końca roku ma wzrosnąć prawie o 4 p
Powiatowy lekarz weterynarii nakazał rolnikom zabi
W Dąbiu w gminie Łuków doszło do spotkania rolników, którzy
Najnowsze informacje dotyczące cen tuczników na ni
Podobnie jak w środę na VEZG, dziś na małej giełdzie w Niemc
KZP-PTCH: MRiRW analizuje możliwości zamian ustawy
W odpowiedzi na pismo KZP-PTCH z dnia 26 marca 2018 r. dotyc
Komunikat ARiMR skierowany do hodowców świń na ter
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wyjaśnia,
Rynek niemiecki jeszcze nie zareagował po wprowadz
Nałożenie przez Chiny 25% cła na amerykańska wieprzowinę spr
Produkcja świń w USA większa niż rok wcześniej
Farmerzy w USA zwiększają zapasy prosiąt. Według danych amer
Regulacje dotyczące nawozów naturalnych
Regulacje prawne dotyczące przechowywania i stosowania nawoz