Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
15 stycznia 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7466 EUR EUR - 4.5480 GBP GBP - 5.1104 DKK DKK - 0.6114
Archiwum
15.01.2021 MATIF: pszenica. MAR21 - 231,50 (+ 0,76%), kukurydza MAR21 - 212,00 (- 0,12%), rzepak LUT21 - 432,25 (- 1,65%) [euro/tona] +++ +++ +++ 15.01.2021 13:20 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,00 - 5,90 zł/kg, średnia: 5,40 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++

Będzie dopłata do świń z wolnego wybiegu. A co z bioasekuracją i wirusem ASF?

Paweł Hetnał

W resorcie rolnictwa trwają prace nad uruchomieniem instrumentu wsparcia z nowego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich dla hodowców bydła i świń. Ministerstwo proponuje m. in. dopłatę za chów świń na wolnym wybiegu. Czy to jest dobry pomysł w dobie szalejącego wirusa ASF i jak się to ma do restrykcyjnych zasad bioasekuracji? 

 

Jak donosi Agrobiznes (TVP), płatność z tego działania ma mieć charakter rekompensaty. Dotacje w zakresie dobrostanu zwierząt będą przysługiwały za utracone przychody związane z zastosowaniem podwyższonych standardów. - Jeśli chodzi o działanie „Dobrostan”, to nie jest to rozdawnictwo pieniędzy dla każdego hodowcy krów mlecznych i trzody chlewnej, tylko to jest zapłata za poniesione koszty z tytułu ponadstandardowych warunków utrzymania zwierząt – mówi na antenie TVP Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa. W programie słyszymy, że o dopłaty będą mogli ubiegać się rolnicy, którzy hodują świnie umożliwiając im dostęp do wybiegu lub ci którzy w okresie letnim wypasają krowy na pastwiskach.

 

- Te krowy, które wypasane są na pastwiskach w okresie od maja do października mogą mieć dodatkowe dopłaty i mogą one być w PROW-ie zakwalifikowane do tzw. ekologicznych systemów dobrostanu zwierząt – wyjaśnia Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych. Jak informuje TVP, na wprowadzenie takiego instrumentu w ramach PROW zdecydowali się np. Włosi i Rumunii. W Polsce trwają prace nad uruchomieniem działania pilotażowego. - Jesteśmy na tym etapie, kiedy warto to wprowadzić teraz, aby nabór był jak najszybszy jak to możliwe. Należy pomyśleć jak to robić skutecznie w nowym okresie programowania. Dlaczego? Ponieważ to wspiera małe i średnie gospodarstwa, a na tym nam szczególnie nam zależy – przekonuje Zarudzki. - Jest to szansa u nas w Polsce na obniżenie ceny sprzedaży naszego mięsa. Ono jest sporo droższe od normalnego ze względu na to, że tucz złotnickiej białej jest dużo dłuższy od 7 do 9 miesięcy – mówi hodowca świń rasy rodzimej, Krzysztof Kowalski. Jak zapewnia Agrobiznes, na nowym programie zyskają konsumenci, dla których bardziej dostępna będzie żywność tradycyjna i regionalna, a popyt na nią, wg telewizji publicznej, jest coraz większy.

 

- Świnie się uśmiały jak Agrobiznes oglądały! Dotacje do tucznika, wspieranie małych gospodarstw, 100 zł dla gospodarstw, które będą utrzymywać świnie z wolnym wybiegiem. A gdzie ochrona przed ASF? - pyta na Twitterze popularny w środowisku bloger, Rolnik NIEprofesjonalny.

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Niemiecka wieprzowina wraca na rynki trzecie? Na p

Od czasu pojawienia się pierwszych przypadków wirusa ASF we

Niemcy będą mogli utrzymywać świnie na wolnym wybi

Szefowie ministerstw rolnictwa poszczególnych landów w Niemc

Polska outsiderem w gronie unijnych państw walcząc

W ubiegłym roku na terenie Unii Europejskiej odnotowano ok.