Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
28 września 2020, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3.9083 EUR EUR - 4.5497 GBP GBP - 5.0121 DKK DKK - 0.6111
Archiwum
28.09.2020 12:33 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,30 - 5,40 zł/kg, średnia: 4,68 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ 25.09.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 192,25 (0,00%), kukurydza LIS20 - 171,00 (- 0,58%), rzepak LIS20 - 384,50 (+ 0,98%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++

Będzie dopłata do świń z wolnego wybiegu. A co z bioasekuracją i wirusem ASF?

Paweł Hetnał

W resorcie rolnictwa trwają prace nad uruchomieniem instrumentu wsparcia z nowego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich dla hodowców bydła i świń. Ministerstwo proponuje m. in. dopłatę za chów świń na wolnym wybiegu. Czy to jest dobry pomysł w dobie szalejącego wirusa ASF i jak się to ma do restrykcyjnych zasad bioasekuracji? 

 

Jak donosi Agrobiznes (TVP), płatność z tego działania ma mieć charakter rekompensaty. Dotacje w zakresie dobrostanu zwierząt będą przysługiwały za utracone przychody związane z zastosowaniem podwyższonych standardów. - Jeśli chodzi o działanie „Dobrostan”, to nie jest to rozdawnictwo pieniędzy dla każdego hodowcy krów mlecznych i trzody chlewnej, tylko to jest zapłata za poniesione koszty z tytułu ponadstandardowych warunków utrzymania zwierząt – mówi na antenie TVP Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa. W programie słyszymy, że o dopłaty będą mogli ubiegać się rolnicy, którzy hodują świnie umożliwiając im dostęp do wybiegu lub ci którzy w okresie letnim wypasają krowy na pastwiskach.

 

- Te krowy, które wypasane są na pastwiskach w okresie od maja do października mogą mieć dodatkowe dopłaty i mogą one być w PROW-ie zakwalifikowane do tzw. ekologicznych systemów dobrostanu zwierząt – wyjaśnia Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych. Jak informuje TVP, na wprowadzenie takiego instrumentu w ramach PROW zdecydowali się np. Włosi i Rumunii. W Polsce trwają prace nad uruchomieniem działania pilotażowego. - Jesteśmy na tym etapie, kiedy warto to wprowadzić teraz, aby nabór był jak najszybszy jak to możliwe. Należy pomyśleć jak to robić skutecznie w nowym okresie programowania. Dlaczego? Ponieważ to wspiera małe i średnie gospodarstwa, a na tym nam szczególnie nam zależy – przekonuje Zarudzki. - Jest to szansa u nas w Polsce na obniżenie ceny sprzedaży naszego mięsa. Ono jest sporo droższe od normalnego ze względu na to, że tucz złotnickiej białej jest dużo dłuższy od 7 do 9 miesięcy – mówi hodowca świń rasy rodzimej, Krzysztof Kowalski. Jak zapewnia Agrobiznes, na nowym programie zyskają konsumenci, dla których bardziej dostępna będzie żywność tradycyjna i regionalna, a popyt na nią, wg telewizji publicznej, jest coraz większy.

 

- Świnie się uśmiały jak Agrobiznes oglądały! Dotacje do tucznika, wspieranie małych gospodarstw, 100 zł dla gospodarstw, które będą utrzymywać świnie z wolnym wybiegiem. A gdzie ochrona przed ASF? - pyta na Twitterze popularny w środowisku bloger, Rolnik NIEprofesjonalny.

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Na Lubelszczyźnie chwalą się skuteczna walką z ASF

- Trudno powiedzieć, ze kontrolujemy ASF, ale zmierzamy

Kolejne przypadki ASF w Niemczech. Zwrócono się o

Niemieckie laboratorium referencyjne dla afrykańskiego pomor

Niemcy uruchomili machinę walki z ASF. Jak to wygl

- Niestety do dnia dzisiejszego w Polsce nie podejmuje się n