Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
02 marca 2021, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3.7765 EUR EUR - 4.5345 GBP GBP - 5.2367 DKK DKK - 0.6098
Archiwum
02.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 245,00 (- 2,00%), kukurydza MAR21 - 228,00 (+ 0,22%), rzepak MAJ21 - 502,50 (+ 1,26%) [euro/tona] +++ +++ +++ 01.03.2021 13:05 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,30 zł/kg, średnia: 5,93 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++

Profilaktyczne stosowanie antybiotyków będzie zabronione

Redakcja

Dzisiaj Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy zakazujące profilaktycznego stosowania antybiotyków w rolnictwie. Nowe rozporządzenie wejdzie w życie w 2022 r. 

 

Profilaktyczne antybiotyki można rutynowo podawać zwierzętom hodowlanym - w szczególności dotyczy to trzody chlewnej i drobiu - w celu wyrównania niesprzyjających warunków życia, w których ogniska choroby są powszechne i trudniejsze do kontrolowania, oraz w celu zapobiegania zakażeniom, na przykład we wczesnym odsadzeniu trzody chlewnej. Szacunki sugerują, że w Europie dwie trzecie stosowanych antybiotyków wykorzystuje się w hodowli zwierzat. Nadużywanie antybiotyków stało się coraz poważniejszym problemem, ponieważ istnieją mocne dowody sugerujące, że przyczyniło się ono do zwiększenia rozwoju opornych na antybiotyki bakterii, które mogą rozprzestrzenić się na ludzi, powodując nieskuteczność antybiotyków zarówno u ludzi, jak i u zwierząt.

 

Zgodnie z najnowszymi szacunkami, 73 procent światowych antybiotyków jest wykorzystywanych w rolnictwie, a stanowisko UE w sprawie antybiotyków na farmach jest obecnie w dużej mierze zgodne z pozycją Światowej Organizacji Zdrowia, która w zeszłym roku sporządziła wytyczne stosowania antybiotyków na farmach. WHO wezwała do zakończenia zapobiegawczych terapii grupowych i surowych ograniczeń stosowania niektórych antybiotyków sklasyfikowanych jako niezwykle ważne w medycynie człowieka.

 

Leczenie profilaktyczne antybiotykami dla pojedynczych zwierząt będzie nadal dozwolone w wyjątkowych okolicznościach, w których ryzyko choroby jest wysokie. Dopuszczalne są również zabiegi grupowe, jeśli u niektórych zwierząt zdiagnozowano chorobę i istnieje wysokie ryzyko, że będą się one rozprzestrzeniać na inne, a nie są dostępne żadne alternatywne metody leczenia.

 

ogloszenia dla hodowcow trzody chlewnej

 

Źródło: The Pig Site

Może zainteresuje Cię również:

Czy produkty „eko” = zdrowsze jedzenie?

Istnieje powszechne przekonanie, że żywność pochodząca z gos

W rolnictwie zapomniano o stosowaniu ziół w lecze

Istnieje szansa, że dzięki stosowaniu innowacyjnych dodatków

Greenpeace apeluje do ministra Pudy o wsparcie dla

Organizacja Greenpeace Polska zaapelowała do Grzegorza Pudy