Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
29 maja 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 4,0031 EUR EUR - 4,4503 GBP GBP - 4,9213 DKK DKK - 0,5970
Archiwum
29.05.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 188,25 (+ 0,53%), kukurydza CZE20 - 167,00 (- 0,30%), rzepak SIE20 - 369,75 (+ 0,14%) [euro/tona] +++ +++ +++ 29.05.2020 13:13 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,00 - 5,00 zł/kg, średnia: 4,42 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++

MRiRW daje odpowiedź na postulaty branży w sprawie zwalczania ASF

Agnieszka Wojtyra

Wczoraj, 7 marca br. Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej otrzymał odpowiedź MRiRW na postulaty dotyczące zwalczania ASF na terenie kraju.

 

1. MRiRW zgodziło się, że bioasekurecja na terenie całego kraju jest niezbędnym elementem walki z ASF. Dla gospodarstw, które nie będą w stanie przystosować się do nowych wymagań będą przyznawane rekompensaty oraz inne rodzaje pomocy: "Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof” w wysokości do 100 tys. zł; restrukturyzacja małych gospodarstw do 60 tys. zł; premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej do 100 tys. zł; PROW 2014-2020.2. KZ-PTCH chętnie pozna szczegóły „mapy drogowej” opracowanej przez GLW w zakresie zwalczania ASF.3. Poznanie faktycznych przyczyn zakażenia stad ASF jest nieodzowne, gdyż pozwala na zabezpieczenie zdrowych stad przed wtargnięciem wirusa. Wprowadzanie do stad zwierząt o nieznanym statusie zdrowotnym jest konkretnym stwierdzeniem. Enigmatyczne stwierdzenie, że przyczyną zakażenia był niedostateczny poziom bioasekuracji nie pozwala na wyciągniecie wniosków na przyszłość.4. Należy się cieszyć z faktu podjęcia współpracy Inspekcji Weterynaryjnej z Policją oraz Inspekcją Transportu Drogowego w celu eliminowania przypadków przemieszczania świń bez wymaganych świadectw zdrowia. Ministerstwo nie jednak podziela jednak postulatu KZP-PTCH dotyczącego nakazowego uboju na potrzeby własne w zarejestrowanych rzeźniach.


5. MRiRW twierdzi, że odszkodowania za zabicie zwierząt z powodu likwidacji stada wypłacane są niezwłocznie (poza jednym przypadkiem).6. MRiRW skierowało prośbę do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o zobowiązanie wojewodów do uwzględnienia w poszczególnych częściach budżetu województw wydatków umożliwiających podwyższenie wynagrodzeń w 2019 r. dla pracowników powiatowych i wojewódzkich inspektoratów weterynarii. Ponadto skierowano rekomendację do Ministra Finansów dotyczącą zabezpieczenia środków finansowych na stworzenie nowych etatów w Inspekcji Weterynaryjnej oraz podniesienia uposażeń dla zatrudnionych w Inspekcji Weterynaryjnej, w ramach nowelizacji ustawy budżetowej na 2018 r.7. Zasugerowano Ministrowi Środowiska redukcję zagęszczenia dzika do poziomu 0,1 os/km2 do dnia 31 marca br. oraz zmodyfikowania w tym zakresie wieloletnich łowieckich planów hodowlanych. Główny Lekarz Weterynarii już wcześniej wydał stosowne polecenia właściwym wojewódzkim lekarzom weterynarii w zakresie realizacji strategii polowań „od czoła przypadku”.8. MRiRW stwierdziło, że w ostatnim czasie do Głównego Inspektoratu Weterynarii nie wpływały informacje z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach o niskiej jakości próbek przesyłanych do badań laboratoryjnych przez terenowe organy Inspekcji Weterynaryjnej.9. Rozporządzenie 2016/429 stwarza możliwość stosowania systemu kompartmentów w odniesieniu do innych gatunków zwierząt i chorób. Szczegółowe przepisy dotyczące uznawania i zatwierdzenia kompartmentów oraz wymagania, które będą dotyczyły tego zagadnienia, zostaną określone w aktach wykonawczych do rozporządzenia 2016/429, które wejdzie w życie 21 kwietnia 2021 roku. MRiRW jest otwarte na propozycje i uwagi dotyczące opracowywania procedur tworzenia kompartmentów na terenie Polski, celem wypracowania jak najlepszych rozwiązań.

 

Źródło: KZP-PTCH

Agnieszka Wojtyra
Autor: Agnieszka Wojtyra
Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, zootechnik, autorka tekstów branżowych, wcześniej dziennikarka mediów lokalnych. Miłośniczka podróży, gier planszowych i książek.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Gwałtowny spadek eksportu polskiej wieprzowiny

Zgodnie z dostępnymi danymi Ministerstwa Finansów eksport mi

Produkcja trzody chlewnej na Ukrainie coraz bardzi

Hodowla trzody chlewnej na Ukrainie jest w trakcie burzliwyc

Domagają się zbiorowych polowań w strefie czerwone

Rolnicy z powiatu leszczyńskiego (woj. wielkopolskie), zanie