Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
04 marca 2021, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.7851 EUR EUR - 4.5540 GBP GBP - 5.2717 DKK DKK - 0.6124
Archiwum
04.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 236,25 (- 0,42%), kukurydza MAR21 - 217,00 (- 3,98%), rzepak MAJ21 - 515,00 (+ 2,23%) [euro/tona] +++ +++ +++ 03.03.2021 12:58 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,50 - 6,40 zł/kg, średnia: 5,83 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++

Żywienie multifazowe świń

Agnieszka Wojtyra

65-70% całkowitej wartości zmiennej w kosztach tuczu to koszty żywiania.Jedną z ważnych możliwości obniżenia tych kosztów, a tym samym zapewnienia odpowiedniego poziomu rentowności produkcji jest redukcja pośrednich i bezpośrednich strat paszy występujących w gospodarstwie.

 

Straty paszy powstają na skutek:
- strat w przechowywaniu i transporcie;
- strat powstałych wskutek nieprecyzyjnego dozowania;
- niewłaściwego mieszania ( niezbilansowania składników paszy);
- strat bezpośrednich spowodowanych przez zwierzęta ( wysypywanie z karmników).

 

Z drugiej strony rosną wymagania zakładów przetwórczych i konsumentów, którzy oczekują:
- wysokiej i stałej jakości mięsa;
- odchowu zwierząt prz zachowaniu dobrostanu;
- redukcji zanieszczyszczenia środowiska związanego z produkcją zwierzęcą, szczególnie zmniejszenia emisji N i P;
Pojawia się również tendencja do nie kastrowania knurków, a co za tym idzie do późniejszego zróżnicowania wymagań żywieniowych w tuczu loszek i knurków.

 

Jednym z nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które pozwala na optymalizację kosztów tuczu i jednocześnie przybliża nas do wyżej wymienionych wymagań i oczekiwań rynku jest kontrolowane komputerowo żywienie multifazowe.
Żywienie multifazowe polega na stałym (codziennym/ cotygodniowym) dostosowywaniu podawanej paszy do wymagań rosnących zwierząt i płynnym przejściu między poszczególnymi mieszankami.
W odróżnieniu od obecnie powszechnie stosowanego w tuczu systemu 3-fazowego, gdzie w odpowiednich przedziałach wagowych zmieniamy rodzaj podawanej paszy : starter/ grower /finiszer.


Żywienie multifazowe sterowane komputerowo pozwala na :
- bardzo precyzyjne żywienie zwierząt z ich wymaganiami pokarmowymi – możliwość codziennego/tygodniowego dostosowywania receptury;
- obniżenie kosztów żywienia – w tym redukcję zużycia wysokojakościowych pasz białkowych
(śr. sojowa);
- przygotowanie różnych mieszanek nawet na poszczególne kojce, zależnie od wzrostu/wyrównania zwierząt.


Sterowanie komputerowe stwarza dodatkowe możliwości :
- monitorowanie parametrów tuczu;
- przechowywanie i analizę danych;
- zarządzania całokształtem produkcji.
Ponadto wszystkie informacje dotyczące bieżącej produkcji możemy uzyskać będąc poza obiektem korzystając z najnowszych technologii teleinformatycznych, za pośrednictwem Internetu,tabletów, smartfonów itp.

 

Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej 2010/75/EU system żywienia multifazowego został uznany za najlepsze techniczne rozwiązanie żywieniowe ograniczające emisję azotu i fosforu do środowiska.
Dotychczasowe wyniki doświadczeń (Benedikt Glitz, Niemcy) wskazują jednoznacznie, że żywienie multifazowe tuczników w stosunku do tradycyjnego systemu zywienia 3 –fazowego może przynieść korzyści finansowe w postaci:
• dodatkowego przychodu w wysokości 6,50 EUR na 1 miejsce tuczowe rocznie – wyższe przyrosty, lepszy skład i jakość tuszy
• bezpośredniej redukcji kosztów żywienia w wysokości 8,87EUR na 1 miejsce tuczowe rocznie

 

Nastąpiła poprawa współczynnika wykorzystania paszy (FCR) przy użyciu tych samych mieszanek o ok. 0,14 kg i zmniejszenie wydalanie azotu do srodowiska o 9,03 kg /szt i fosforu o 10,28kg /szt.
Wg badań istytutu KTBL Darmstadt, Niemcy stwierdzono niższe koszty żywienia o 3,306EUR/1 miejsce tuczowe rocznie, co przy inwestycji na ok 1200 miejsc tuczowych ,daje nam czas zwrotu w granicach 3,5 roku. W przypadku większych obiektów, koszt systemów wykorzystywanych do żywienia multifazowego może być wręcz porównywalny z kosztem tradycyjnego przenośnika łańcuchowo–koralikowego, zależnie od zastosowanych rozwiązań technologicznych.

 

System ten jest interesującą alternatywą przy wszystkich nowych inwestycjach tuczowych, a jego szybko rosnąca popularnośc w Europie Zachodniej potwierdza celowość i opłacalność zastosowanych rozwiązań.

 

Źródło: KZP-PTCH

Agnieszka Wojtyra
Autor: Agnieszka Wojtyra
Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, zootechnik, autorka tekstów branżowych, wcześniej dziennikarka mediów lokalnych. Miłośniczka podróży, gier planszowych i książek.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Wirusy nietoperzy wykryte u świń

Na obszarze Włoch u świń w komercyjnych gospodarstwach wykry

Chiny: duże firmy kwitną dzięki ASF

Najświeższa analiza przygląda się, jak duży wpływ na ceny wi

“Moje świnie mają się dobrze”, czym dla rolników j

Wywiady przeprowadzone z hodowcami trzody chlewnej w Brazyli