Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
05 marca 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.8393 EUR EUR - 4.5793 GBP GBP - 5.3056 DKK DKK - 0.6158
Archiwum
05.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 231,50 (- 2,01%), kukurydza MAR21 - 219,25 (+ 1,04%), rzepak MAJ21 - 518,50 (+ 0,68%) [euro/tona] +++ +++ +++ 05.03.2021 13:17 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,40 zł/kg, średnia: 5,79 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++

Norki jednak zdrowe. Nie ma pierwszego ogniska koronawirusa w polskiej hodowli zwierząt futerkowych

Redakcja

- Zleciłem pobranie próbek od potencjalnie zakażonych zwierząt i ponowne ich przebadanie w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach, ponieważ tylko wyniki z tego laboratorium, maja charakter urzędowy. Ujemne wyniki badań nie potwierdziły doniesień medialnych – powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister rolnictwa, Grzegorz Puda. Przypomnijmy, iż we wtorek naukowcy z Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i GUMed wraz z lekarzami weterynarii wykryli pierwszy w kraju przypadek zakażenia SARS-COV-2 norek hodowlanych w Polsce.

 

Jak wyjaśniał podczas konferencji prasowej Grzegorz Puda, już w maju br. w związku z informacjami z niektórych krajów o wykrywaniu wirusa SARS-COV-2 u norek i kotowatych, zarówno domowych jak i dzikich, dyrektor PIW-etu w Puławach powołał zespół ekspertów ds. diagnostyki pod kątem SARS-COV-2 zwierząt towarzyszących człowiekowi, a także u zwierząt hodowlanych. Zespół opracował procedurę badawczą, jak również procedurę pobierania próbek od zwierząt. Kontrola będzie kontynuowana. W przygotowaniu są projekty rozporządzenia ministra rolnictwa, które mają umożliwić podejmowanie skutecznych działań administracyjnych na wypadek stwierdzenia choroby norek w wyniku zakażeń SARS-COV-2.

 

Przygotowane są trzy projekty rozporządzeń. Pierwszy to określenie SARS-COV-2 jako choroby zakaźnej zwierząt podlegającej obowiązkowi zwalczania. Drugie rozporządzenie ws. zakażeń SARS-COV-2 u norek, w którym określono szczegółowy tryb postępowania i sposób zwalczania zakażeń, w tym likwidację stad i ograniczenia w ich przemieszczaniu, a także tryb postępowania przy wygaszaniu ognisk choroby. Trzecie to rozporządzenie określające jednostki chorobowe, sposób prowadzenia kontroli oraz zakres badań kontrolnych zakażeń zwierząt. Będzie to podstawą prawną dla podejmowania przez inspekcje weterynaryjną działań w celu wykrywania zakażeń u norek i określenie rodzaju, liczby oraz częstotliwości pobierania próbek. Co najważniejsze, przygotowane jest wsparcie dla hodowców norek objętych przepisami w ramach zwalczania zakażeń SARS-COV-2.

 

Przypomnijmy, iż we wtorek naukowcy z Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i GUMed wraz z lekarzami weterynarii wykryli pierwszy w kraju przypadek zakażenia SARS-CoV-2 norek hodowlanych (Neovision vision) w Polsce. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj - kliknij. 

 

Może zainteresuje Cię również:

Koronawirus w zakładach mięsnych w Niemczech i Bel

Spora grupa pracowników niemieckiego zakładu mięsnego Westfl

Standardy Komorowskiego. Ministerstwo proponuje kr

Krajowa Rada Izb Rolniczych otrzymała od ministerstwa rolnic

Rynek przejmują korporacje, a minister się bawi w

- Jako minister rolnictwa kładę szczególny nacisk na promocj