Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
04 marca 2021, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.7851 EUR EUR - 4.5540 GBP GBP - 5.2717 DKK DKK - 0.6124
Archiwum
03.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 237,25 (- 3,16%), kukurydza MAR21 - 226,00 (- 0,88%), rzepak MAJ21 - 503,75 (+ 0,25%) [euro/tona] +++ +++ +++ 03.03.2021 12:58 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,50 - 6,40 zł/kg, średnia: 5,83 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++

Czy ministerstwo planuje wprowadzić dotacje na rozwój i hodowlę pszczół murarek?

Redakcja

Nikogo nie trzeba przekonywać, że pszczoły mają duży wpływ na plonowanie roślin. Zapylanie ich zawdzięczamy głównie pszczole miodnej, której w niektórych rejonach kraju brakuje ze względu na malejącą liczbę pasiek. Niedobory zapylaczy uzupełnić mogą dzikie pszczoły, których w Polsce mamy około 450 gatunków. Niestety, ich liczebność również maleje ze względu na ubożenie bazy pokarmowej. Powodem tego jest między innymi zaniechanie upraw pastewnych roślin motylkowych i zastąpienie ich uprawami zbóż i okopowych.

 

Murarka ogrodowa (Osmia rufa) to jeden z gatunków pszczół samotnic występujących na terenie całej Polski. Nazwa „murarka” pochodzi od czynności związanych z zakładaniem gniazd, gdyż pszczoła ta do ich budowy używa gliny lub piasku zmieszanego ze śliną. Murarka jest owadem, którego osobniki różnią się od siebie wielkością – samice mają długość 10-12 mm i są większe od samców. Samiec ma długość 8-10 mm, brązowy odwłok, żółtawy lub rdzawy tułów i charakterystyczny pęczek białych włosków na głowie. Murarki to pszczoły pozbawione żądła i nieagresywne, dlatego nie należy obawiać się ich gniazd w ogrodzie. Samice żyją 7-8 tygodni. Po wyjściu z gniazda kopulują z kilkoma samcami i - unasiennione - przystępują do budowy gniazda, zbioru nektaru, pyłku oraz składania jaj (po zakończonej reprodukcji samice giną). Ze złożonych w gniazdach jaj wylęgają się larwy, które odżywiają się zapasem pokarmu zebranym przez samicę.

 

Źródłem pokarmu dla murarki jest około 150 gatunków roślin, zarówno dziko rosnących, jak i uprawnych. Murarka odwiedza między innymi wszystkie gatunki drzew owocowych, porzeczki, maliny, truskawki, jeżyny, rzepak, wykę i mniszka. Loty rozpoczyna już w pierwszej połowie kwietnia, a kończy w czerwcu. Okres ten pokrywa się z czasem wiosennego kwitnienia większości roślin ogrodniczych.

 

- Są osoby, które zajmują się hodowlą pszczół murarek. Jednakże nie jest to tanie. Wiele rzeczy trzeba kupować co roku, przede wszystkim sprowadzać rurki trzcinowe odpowiedniej wielkości, długości, średnicy oczek oraz kolankowania – czytamy w interpelacji posła klubu PSL-Kukiz'15 Jarosława Sachajki skierowanej do ministra rolnictwa.

 

Parlamentarzysta zwrócił się do resortu rolnictwa, czy ten planuje wprowadzić dotacje na rozwój i hodowlę pszczół murarek oraz czy ministerstwo będzie wnioskowało w UE o stworzenie takiej dotacji w ramach wspólnej polityki rolnej. Jarosław Sachajko chciałby również wiedzieć jakie są szacunki zmiany populacji owadów zapylających w Polsce od roku 2010. Ministerstwo jeszcze nie odniosło się do treści interpelacji złożonej 25 czerwca br.

Może zainteresuje Cię również:

Co ministerstwo ma do powiedzenia na temat „papier

- Dopłaty bezpośrednie nie są przewidziane dla właścicieli,

Zakaz uboju rytualnego na miękko. To może być pods

- Do mojego biura poselskiego dzwonią zaniepokojeni rolnicy

Jak się nie udało „piątką dla zwierząt”, to teraz

W opinii posła ruchu Kukiz’15 Jarosława Sachajko, wykrycie k