Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
05 marca 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.8393 EUR EUR - 4.5793 GBP GBP - 5.3056 DKK DKK - 0.6158
Archiwum
05.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 231,50 (- 2,01%), kukurydza MAR21 - 219,25 (+ 1,04%), rzepak MAJ21 - 518,50 (+ 0,68%) [euro/tona] +++ +++ +++ 05.03.2021 13:17 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,40 zł/kg, średnia: 5,79 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++

Decydenci zapominają, że koń jest zwierzęciem gospodarskim takim samym jak krowa, świnia czy owca

Redakcja

Polski Związek Hodowców Koni protestuje przeciwko zapisom rozporządzenia ministra rolnictwa ws. pomocy rolnikom dotkniętym skutkom koronawirusa, który wyklucza ze wsparcia hodowców tych zwierząt. Zdaniem organizacji, rolnicy będący posiadaczami koni czują się pokrzywdzeni.

 

- PZHK protestuje przeciwko dyskryminowaniu ww. projekcie rolników posiadających konie. Podkreślić należy, o czym niestety zapominają decydenci, że koń jest zwierzęciem gospodarskim, takim samym jak krowa, świnia czy owca. Dlatego oczekujemy, że rolnicy utrzymujący konie w swoich gospodarstwach będą traktowani tak samo jak rolnicy hodujący inne zwierzęta – czytamy w piśmie Związku, które zostało skierowane do Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

 

Jak przypomina Związek, pogłowie koni w Polsce wynosi 280 tys. sztuk, w tym ok. 50 proc. stanowią konie zimnokrwiste i pogrubione, utrzymywane w gospodarstwach rolnych, przede wszystkim w celu produkcji koni mięsnych. Corocznie w kraju ubijanych jest 25 tys. koni, a ok. 8-9 tys. sztuk sprzedawanych jest do Włoch w celu uboju. Roczna wielkość przychodu dla gospodarstw rolnych z tytułu tej produkcji, to 150-200 mln zł. Gospodarstwa rolne utrzymujące konie innych typów, to baza dla produkcji koni użytkowanych wierzchowo i zaprzęgowo w szeroko pojętej rekreacji, turystyce konnej, agroturystyce i hipoterapii.

 

- Obecny kryzys dotyka rolników utrzymujących konie w takim samym stopniu, jak rolników zajmujących się innymi rodzajami produkcji. Dlatego tez rolnicy-hodowcy koni domagają się uwzględnienia w projekcie rozporządzenia rolników posiadających przynajmniej 3 sztuki koni, których wiek wynosił co najmniej 24 miesiące oraz zostały zarejestrowane w rejestrach koniowatych – czytamy w piśmie Pawła Mazurka, prezesa PZHK.

Może zainteresuje Cię również:

Koronawirus w zakładach mięsnych w Niemczech i Bel

Spora grupa pracowników niemieckiego zakładu mięsnego Westfl

Kiedy pomoc covidowa dla hodowców świń? ARiMR odpo

- Wnioski na "pomoc covidową" dla hodowców świń były przyjmo

Wzrost cen skupu trzody chlewnej w Niemczech to kw

Wysokie ceny paszy, ograniczenia z powodu ASF oraz Covid-19