Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
03 marca 2021, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3.7509 EUR EUR - 4.5393 GBP GBP - 5.2450 DKK DKK - 0.6104
Archiwum
03.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 237,25 (- 3,16%), kukurydza MAR21 - 226,00 (- 0,88%), rzepak MAJ21 - 503,75 (+ 0,25%) [euro/tona] +++ +++ +++ 03.03.2021 12:58 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,50 - 6,40 zł/kg, średnia: 5,83 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++

Chów klatkowy królików najgorszy dla ich dobrostanu

Martyna Frątczak

Utrzymywanie dorosłych królików w klatkach znacznie ogranicza ich ruch. Każdy inny system utrzymania stosowany na obszarze UE zapewnia zwierzętom lepsze warunki.

 

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) doszedł do wniosku, że dobrostan dorosłych królików trzymanych w konwencjonalnych systemach klatkowych jest bardzo niski.

Opinia naukowa EFSA została oparta na obszernym badaniu porównującym różne systemu chowu królików w UE, przeprowadzonym przez ekspertów. Dotychczas nie było dostępnych konkretnych danych dotyczących dobrostanu tych zwierząt w różnych typach gospodarstw.

Obecnie EFSA nie ma wątpliwości, że chów klatkowy jest najmniej przyjaznym systemem chowu dla królików. Sugeruje, aby wprowadzić przepisy nakazujące powiększenie klatek i ulepszenie ich konstrukcji, tak aby zapewnić zwierzętom swobodę ruchu i tym samym wyższy dobrostan.

W porównaniu różnych systemów chowu eksperci wzięli pod uwagę szereg konsekwencji obniżonego dobrostanu, które łatwo zaobserowować u zwierząt. Znalazły się tutaj m.in. ograniczenie ruchu, problemy z odpoczynkiem, przedłużające się pragnienie lub głód, stres termiczny i problemy skórne.

W UE głównymi producentami królików są Francja, Węgry, Włochy, Portugalia i Hiszpania. Systemy utrzymania królików i praktyki hodowlane znacznie różnią się w każdym z tych państw.

Aby uchwycić tę zmienność, EFSA w swojej opinii wzięła pod uwagę sześć przykładowych systemów utrzymania: konwencjonalne klatki, klatki wzbogacone konstrukcyjnie, dwa typy kojców: podwyższone i podłogowe, systemy z wolnym wybiegiem i systemy organiczne.

Stwierdziła, że dobrostan dorosłych królików jest najniższy w konwencjonalnych klatkach w porównaniu do pięciu pozostałych systemów.

Jednak dobrostan młodych, nieodsadzonych królików był najniższy w systemach z wolnym wybiegiem, gdzie często dotykał je stres termiczny. Najlepszy dla nieodsadzonych królików był system wykorzystujący podwyższone kojce.

Pełen raport EFSA.

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Martyna Frątczak, studentka Weterynarii, zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią. Pasjonatka literatury pięknej i popularnonaukowej. W przyszłości chciałaby połączyć pracę lekarza weterynarii z prowadzeniem badań naukowych.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Plany UE dla lepszej ochrony pszczół

Obecnie stosowane systemy wpływu pestycydów na pszczoły mogą

Czy rzeź norek jest uzasadniona? Opinie OIE i EFSA

Koronawirusa SARS-CoV-2 wykryto u norek na fermach w wielu p

Zakaz hodowli zwierząt futerkowych w Polsce. A co

Ten rok dla branży futerkowej i hodowców jest bardzo trudny.