Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
08 lipca 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,9666 EUR EUR - 4,4739 GBP GBP - 4,9699 DKK DKK - 0,6005
Archiwum
10.07.2020 13:19 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,09 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ 09.07.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 187,75 (+ 0,40%), kukurydza SIE20 - 175,75 (+ 1,15%), rzepak SIE20 - 385,25 (+ 0,06%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++

Chów klatkowy królików najgorszy dla ich dobrostanu

Martyna Frątczak

Utrzymywanie dorosłych królików w klatkach znacznie ogranicza ich ruch. Każdy inny system utrzymania stosowany na obszarze UE zapewnia zwierzętom lepsze warunki.

 

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) doszedł do wniosku, że dobrostan dorosłych królików trzymanych w konwencjonalnych systemach klatkowych jest bardzo niski.

Opinia naukowa EFSA została oparta na obszernym badaniu porównującym różne systemu chowu królików w UE, przeprowadzonym przez ekspertów. Dotychczas nie było dostępnych konkretnych danych dotyczących dobrostanu tych zwierząt w różnych typach gospodarstw.

Obecnie EFSA nie ma wątpliwości, że chów klatkowy jest najmniej przyjaznym systemem chowu dla królików. Sugeruje, aby wprowadzić przepisy nakazujące powiększenie klatek i ulepszenie ich konstrukcji, tak aby zapewnić zwierzętom swobodę ruchu i tym samym wyższy dobrostan.

W porównaniu różnych systemów chowu eksperci wzięli pod uwagę szereg konsekwencji obniżonego dobrostanu, które łatwo zaobserowować u zwierząt. Znalazły się tutaj m.in. ograniczenie ruchu, problemy z odpoczynkiem, przedłużające się pragnienie lub głód, stres termiczny i problemy skórne.

W UE głównymi producentami królików są Francja, Węgry, Włochy, Portugalia i Hiszpania. Systemy utrzymania królików i praktyki hodowlane znacznie różnią się w każdym z tych państw.

Aby uchwycić tę zmienność, EFSA w swojej opinii wzięła pod uwagę sześć przykładowych systemów utrzymania: konwencjonalne klatki, klatki wzbogacone konstrukcyjnie, dwa typy kojców: podwyższone i podłogowe, systemy z wolnym wybiegiem i systemy organiczne.

Stwierdziła, że dobrostan dorosłych królików jest najniższy w konwencjonalnych klatkach w porównaniu do pięciu pozostałych systemów.

Jednak dobrostan młodych, nieodsadzonych królików był najniższy w systemach z wolnym wybiegiem, gdzie często dotykał je stres termiczny. Najlepszy dla nieodsadzonych królików był system wykorzystujący podwyższone kojce.

Pełen raport EFSA.

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Martyna Frątczak, studentka Weterynarii, zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią. Pasjonatka literatury pięknej i popularnonaukowej. W przyszłości chciałaby połączyć pracę lekarza weterynarii z prowadzeniem badań naukowych.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Ubój trzody chlewnej: błędy personelu najczęstszym

Większość problemów związanych z dobrostanem świń podczas ub

Fora internetowe - źródło „ciekawostek” na temat

Współcześnie, wiele informacji poświęconych zwierzętom gospo

Ubój drobiu: przeszkolony personel kluczowy dla do

W swoim najnowszym raporcie EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpi