kps

kps

CenyRolnicze
19 października 2021, Wtorek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.9212 EUR EUR - 4.5717 GBP GBP - 5.4084 DKK DKK - 0.6144
Archiwum


18.10.2021 13:07 DRÓB, cena tuszki hurt: 5,20-6,00 zł/kg, średnia: 5,55 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

18.10.2021 MATIF: pszenica GRU21-274,00 (-0,72%), kukurydza LIS21-245,25 (-0,20%), rzepak LIS21-673,75 (+0,19%) [euro/t]

18.10.2021 SPRZEDAM 30 TON KUKURYDZY, transport firmowy, mazowieckie, ostrowski, 07-320, tel.: 790 338 005

18.10.2021 SPRZEDAM 4 BYKI, hf, 650 kg, podlaskie, sokólski, 16-140, tel.: 510 641 861

18.10.2021 SPRZEDAM 15 BYKÓW, mięsny, 730 kg, kuj.-pom., toruński, 87-140, tel.: 508 131 008

15.10.2021 KUPIĘ 24 TONY SALETRY AMON., transport firmowy, warm.-maz., nidzicki, 13-111, tel.: 601 443 835

14.10.2021 SPRZEDAM 11 BYKÓW, mieszaniec, 700 kg, mazowieckie, ciechanowski, 06-460, tel.: 503 123 360

14.10.2021 SPRZEDAM 1 KROWĘ, 680 kg, śląskie, żywiecki, 34-325, tel.: 784 164 148

Dodaj komunikat

ph konrad

ph konrad

Dżdżownice kalifornijskie- czy powraca cudowny biznes lat 90-tych?

Hanna Krugiełka

Lata dziewięćdziesiąte to okres wielkich przemian społeczno-gospodarczych w naszym kraju. Okres wejścia do Polski nowych rynków i wejścia jej na nowe rynki. Czas wielkich restrukturyzacji i pomysłów na nowe biznesy. Jedne z nich przetrwały, część rozwinęła się w znacznym stopniu, inne upadły. Co się stało z tak wówczas modnymi hodowlami dżdżownic kalifornijskich? Czy te, mające przynieść ogromny zysk przedsięwzięcia, utrzymały się na rynku? Może tylko niektóre z nich? Czy ten cudowny biznes lat 90. powraca?

 

„Wydawać by się mogło, że hodowla dżdżownic kalifornijskich wcale nie jest opłacalna. Nic bardziej mylnego, ponieważ tego typu hodowli w naszym kraju jest coraz więcej. Oczywiście wiadomo, że wymagają one wiele zachodu, ale w efekcie może to być naprawdę opłacalne. Dzieje się tak dlatego, że jest coraz większy zbyt właśnie na dżdżownice kalifornijskie.”- można przeczytać na jednym z portali. Czy ich hodowla to jednak tak „wiele zachodu”?

 

W wypowiedzi dla Polskiego Radia, dr Joanna Jarmuł z SGGW twierdzi:

Hodowla jest dość prosta, najważniejsze jest dostarczanie pokarmu, czyli odpadków. Nie mogą to być jednak takie odpadki jak mięso, czy kości. Poza nimi, dżdżownice kalifornijskie zjadają prawie wszystko”.

Źródło: https://www.polskieradio.pl/42/259/Artykul/1037726,Dzdzownice-tez-moga-pomnozyc-kapital

 

O dżdżownicach kalifornijskich znów dużo się mówi i pisze. Czy naprawdę hodowla tych zwierząt to perspektywa dużego zarobku?

 

Na dżdżownicach można zarobić, jeżeli jest to duża hodowla. Wszystko zależy od możliwości i kreatywności sprzedającego- mówi pan Rafał z Gościcina, który od piętnastu lat prowadzi hodowlę dżdżownic kalifornijskich. Zapytany o obawy przed mającą pojawić się ewentualną konkurencją, mówi: „jestem spokojny o swoją pozycję na rynku” i z cierpliwością oraz zaangażowaniem odpowiada na wszystkie pytania redakcji. Nawet te o finanse i rynki zbytu.

 

 

Dżdżownice są jednym z czynników wpływających na napowietrzanie, a poprzez produkcję naturalnego nawozu organicznego, także nawożenie gleby. Dżdżownice odżywiają się wszelką materią organiczną, trawią ją, wydalając cenny nawóz naturalny, o nawie biohumus. Przez to ich obecność w znaczący sposób wpływa na rozwój zdrowych i odpornych roślin.

 

Dżdżownice kalifornijskie

 

dzdzownica kalifornijska cenyrolnicze pl 

Fot.:By Mihai Duguleana; - Transferred from en.wikipedia to Commons., Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2804913

 

Dżdżownice kalifornijskie są gatunkiem sprawdzającym się przy utylizacji odpadów organicznych pochodzenia roślinnego oraz zwierzęcego. Charakteryzują się długowiecznością i dużym potencjałem rozrodczym.

 

W optymalnych warunkach dżdżownica kalifornijska potrafi przeżyć nawet 16 lat i w ciągu roku zwiększać swoją populację nawet 21-krotnie. Młode dżdżownice przestają rosnąć w siódmym miesiącu życia, osiągając dojrzałość płciową po 90 dniach życia. Masa dorosłego osobnika wynosi około 1 grama. Dżdżownica pobiera dziennie ilość substancji odżywczych odpowiadającą wielkości wagi jej ciała, wydalając 50% spożytego pokarmu. Niewątpliwą zaletą dżdżownic jest również to, iż żyją one gromadnie i nie chorują na żadne choroby bakteryjne, ani wirusowe. Dlatego znakomicie nadają się do hodowli przydomowej. Są pomocne przy zagospodarowaniu odpadów organicznych, pochodzących zarówno z ogrodu, gospodarstwa, jak i z kuchni. Obecność dżdżownic może w znacznym stopniu przyspieszyć czas przetwarzania pozostałości pochodzenia organicznego, w porównaniu z tradycyjnym kompostowaniem. Jednocześnie wartość odżywcza kompostu zwiększy się, dzięki wytwarzanemu przez nie biohumusowi, który znacznie użyźnia glebę oraz poprawia jej strukturę.

 

Hodowla dżdżownic kalifornijskich


Weryfikację dżdżownic kalifornijskich, jako możliwości szybkiego zarobku przeprowadził polski klimat. Na terenie Polski hodowle przeważnie prowadzone są na terenach otwartych, polach, pryzmach i kompostownikach. Dżdżownice stają się mniej aktywne zimą, co uniemożliwia dokładanie nowego surowca (odpadów organicznych) do przeróbki i produkcji biohumusu. Zwierzęta wolniej przetwarzają pokarm oraz nie rozmnażają się intensywnie. Problemem dla hodowców są także dzikie zwierzęta, które mogą niszczyć hodowle umieszczone na otwartych terenach oraz ptaki i krety, żywiące się dżdżownicami.

 

Za idealną przestrzeń życiową dla dżdżownic kalifornijskich uważa się kompost, ponieważ panuje w nim duża wilgotność i wytwarza się ciepło, występujące podczas procesów rozkładu. Najlepiej, gdy temperatura waha się w granicach 10-20 ºC, a wilgotność podłoża utrzymuje się na poziomie około 80%. Aby ją zachować należy w miarę potrzeby podlewać podłoże. Wykonując tę czynność należy zwrócić uwagę, aby nie zalać dżdżownic zbyt dużą ilością wody, ponieważ można je niechcący utopić. W opisanych warunkach dżdżownice kalifornijskie są najbardziej aktywne i dobrze się rozmnażają. Ponadto, przy zapewnieniu im odpowiedniej ilości pożywienia będą spełniały swoją funkcję produkcji nawozu organicznego i nie opuszczą założonej hodowli w poszukiwaniu lepszych warunków bytowania.

 

Chcąc zabezpieczyć hodowlę dżdżownic przed żerowaniem kretów, należy pamiętać o rozłożeniu metalowej siatki na dole pryzmy. Wymagana jest także ochrona przed nagłymi zmianami temperatur oraz nadmiernym zalaniem, co osiągniemy stosując różnego rodzaju okrycia, np. ze słomy, liści lub włókniny. Ważnym jest, aby warstwa ochronna nie była zbyt gruba, bo uniemożliwi to dostęp świeżego powietrza i dżdżownice mogą udusić się. Na miejsce hodowli najlepiej wybrać osłonięte miejsce, co w dni ciepłe zabezpieczy ją przed nadmiernym rozgrzaniem i parowaniem, a zimą przed zbytnim ochłodzeniem.

 

Hodowle dżdżownic kalifornijskich można prowadzić także w pomieszczeniach zamkniętych. Nadają się do tego pojemniki z tworzyw sztucznych lub drewna. Należy pamiętać o tym, aby nie były one szczelnie zamknięte, bo może to spowodować, jak w przypadku hodowli w pryzmie, uduszenie się dżdżownic. Pojemnik do hodowli dżdżownic musi posiadać odpływ nadmiaru wody, nazywanej herbatką kompostową, którą także można wykorzystać do nawożenia roślin. W tym celu należy nawiercić od spodu pojemnika otwory lub zamontować w nim kran. Podczas karmienia dżdżownic należy zwrócić uwagę, aby ilość pożywienia była stosowna do ich możliwości przerobowych i pożywienie nie kisło, wytwarzając nieprzyjemny zapach.

 

Pan Rafał, hodujący i sprzedający dżdżownice kalifornijskie, tak opisuje swój produkt przeznaczony dla wędkarzy i proces hodowli dżdżownic na jednych z portali: „... w boxie jest 500 sztuk dżdżownic, bardzo wielkie sztuki, koszt to 60 zł plus koszty wysyłki. Odmiana bursztynowa to bardzo plenna odmiana, moje osiągi to 110 młodych w 6 miesięcy od 1 sztuki, odmiana bursztynowa to rewelacja. Dla wędkarzy ten box jest przygotowany już tylko do hodowli. Praca będzie polegała tylko na tym, aby co kilka dni dać im coś do zjedzenia i co jakiś czas skropić je wodą, aby było wilgotno, też co jakiś czas włożyć im troszkę kartonu zmoczonego. Dostać go można w każdym sklepie i dobrze by było aby karton nie był zadrukowany, a po 3 czy 4 miesiącach namnoży się tyle, że trzeba będzie je podzielić na pojemniki, aby nie miały za ciasno. Box ma pojemność ponad 3 litry z przykrywką z dziurkami, choć ja moje boksy polecam nie zamykać, lecz przykryć je jakimś materiałem, albo kawałkiem starej firanki, aby był dostęp powietrza. Do każdego zakupu dostarczam instrukcję hodowli papierową, a ponadto mailem- obszerne porady aby osiągnąć gwarantowany sukces”.

 

Nie tylko biohumus

 

donice roślina cenyrolnicze pl

 

Jak wyżej wspomniano, przeznaczeniem dżdżownic kalifornijskich jest nie tylko biohumus. Bezkręgowce te są hodowane również jako przynęty wędkarskie. Chętnie kupują je również właściciele ogrodów przydomowych i osoby uprawiające rośliny doniczkowe. Włożenie w doniczkę z rośliną dwóch-trzech dżdżownic poprawi strukturę gleby, zapewni nawóz organiczny oraz, jak mówi hodowca, spowoduje pozbycie się obumarłych korzeni roślin, które również będą pokarmem dla dżdżownic. Pan Rafał poleca szczególnie swoje dżdżownice miłośnikom upraw pomidorów i ogórków.

 

Dżdżownice kalifornijskie są również sprzedawane jako pokarm dla ryb akwariowych, domowych ptaków, gadów i płazów.

 

Gdzie, komu i za ile sprzedać dżdżownice

 

Znaczna część transakcji sprzedażowych przeniosła się do Internetu. W ten sposób pan Rafał sprzedaje większość wyhodowanych przez siebie dżdżownic. Oprócz znanych portali, jak Allegro, czy OLX, szuka nabywców na specjalistycznych forach i stronach internetowych. Daje np. ogłoszenia na stronach poświęconych terrarystyce.

 

Oprócz sprzedaży przy pomocy Internetu, istnieje też sprzedaż bezpośrednia. Dżdżownice kalifornijskie sprzedawane są w pakietach, np. po 100 szt. Cena za 100 szt. dżdżownic sprzedawanych na portalach internetowych wynosi od 10 do 24 zł. Za zakup większej ilości zapłacimy proporcjonalnie więcej. Box hodowlany, zawierający 2500 szt. dżdżownic kalifornijskich kosztuje na jednym z portali 180 zł.

 

Poniżej podano linki do przykładowych aukcji:

https://www.olx.pl/oferta/dzdzownice-kalifornijskie-super-plenna-100-szt-CID103-IDkPEbC.html#62162ba19b

 

https://allegro.pl/oferta/dzdzownice-kalifornijskie-100-sz-bursztynowae-8601043262?reco_id=01977cc9-2e39-11ea-997a-246e96321c80&sid=f8bddad5d737919e6c726c989b66bdbe96499e13bc806f55bd0c404f69ac7020

 

Hodowców dżdżownic kalifornijskich, a tym samym sprzedawców, nie ma wielu. Dlatego często pojawiają się ogłoszenia tego samego sprzedającego na różnych portalach, w różnych wariantach sprzedażowych np. po 100, 200, 500 szt. w pakiecie.

 

Decydując się na założenie hodowli dżdżownic, dobrze jest pomyśleć o zakupieniu ich bezpośrednio od hodowcy. Można wtedy liczyć na negocjację ceny oraz bezcenne porady.

 

Segregacja odpadów nadzieją na duży biznes

 

W Niemczech znajdują się duże hodowle dżdżownic kalifornijskich, np. pod Hamburgiem. Trafiają tam różnego rodzaju odpady komunalne, które są następnie kompostowane, sprawdzane i kontrolowane pod względem czystości. Następnie powstały biohumus trafia do użyźniania terenów zielonych w Hamburgu i do sprzedaży detalicznej.

 

Moda na ekologię, a co za tym idzie, segregowanie śmieci, zmusza do rozdzielania ich m.in. na pozostałości organiczne. Daje to perspektywę na duże wykorzystanie dżdżownic kalifornijskich.

Hanna Krugiełka
Autor: Hanna Krugiełka
Hanna Krugiełka - absolwentka Akademii Rolniczej w Poznaniu, kilkuletni pracownik jednostek państwowych związanych z rolnictwem. Entuzjastka rolnictwa ekologicznego, miłośniczka przyrody. Pasjonatka sztuki słowa i praktykująca ją w różnych dziedzinach..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu