kps

kps

CenyRolnicze
25 kwietnia 2024, Czwartek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0276 EUR EUR - 4.3198 GBP GBP - 5.0427 DKK DKK - 0.5792
Archiwum


25.04.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 208,75 (+0,12%), kukurydza CZE24: 207,50 (-1,43%), rzepak MAJ24: 442,00 (+0,06%)

25.04.2024 SPRZEDAM 40 T RZEPAKU, trans. firmowy, śląskie, zawierciański, 42-436, tel.: 513 159 150

24.04.2024 14:01 DRÓB, cena tuszki hurt: 7,20-8,20 zł/kg, średnia: 7,62 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

23.04.2024 SPRZEDAM 2 BYKI, mieszaniec, 700 kg, mazowieckie, siedlecki, 08-113, tel.: 660 688 750

Sprzedam Warchlaka krajowego 1000szt, waga 30kg, zaszczepione,Transport+kredytownie. Tel 500 072 455, 504 177 184

21.04.2024 SPRZEDAM 90 T PSZENICY PASZ., trans. firmowy, warmińsko-mazurskie, gołdapski, 19-520, tel.: 692 978 880

21.04.2024 SPRZEDAM 90 T ŻYTA KONS., trans. firmowy, opolskie, oleski, 46-325, tel.: 660 470 946

21.04.2024 SPRZEDAM 2 BYKI, mieszaniec, 500 kg, małopolskie, nowotarski, 34-745, tel.: 600 856 595

21.04.2024 SPRZEDAM 7 BYKÓW, mieszaniec, 750 kg, wielkopolskie, leszczyński, 64-140, tel.: 601 741 432

Dodaj komunikat

kowalczyk

kowalczyk

Osioł: niedoceniany uparciuch w niebezpieczeństwie

Martyna Frątczak

Osioł jest zwierzęciem związanym z człowiekiem tysiącami lat historii. Tradycyjnie kojarzymy go z szopką betlejemską, równocześnie przypisując mu wiele niepochlebnych określeń. Zdolności umysłowe tych zwierząt, popularnie sprowadzane do określenia „głupi jak osioł”, badał niedawno całkiem na poważnie zespół naukowców. Ich wyniki pozwoliły znaleźć wiele podobieństw między ludźmi, a tymi zwierzętami. Warto przyjrzeć się im bliżej, gatunek jest bowiem w śmiertelnym niebezpieczeństwie...

 

Niepochlebna reputacja osła

Trudno o gatunek z tak słabą reputacją, jak osioł, z fachową łacińską nazwą Equus asinus. Dzieci już od szkolnych czasów słyszą obraźliwe określenia z nim związane. „Ty ośle!”, „ośle uszy”, „ośla ławka”, „uparty jak osioł”... Inne koniowate cieszą się charyzmą, blichtrem i estymą, a osioł pozostaje szarym i niedocenianym bohaterem.

Nie jest to kwestia wyłącznie polskiej kultury. Obraźliwe określenia związane z osłem można znaleźć w wielu językach z całego świata. Jeśli osioł zyskuje sympatię w pop-kulturze, żeby tylko wspomnieć Osła z filmu Shrek, to również trochę na zasadzie wioskowego głupka.

Skąd niepochlebna opinia na temat tego zwierzęcia? Sprawa wcale nie jest prosta. Wydaje się, że ludzie od zawsze mieli problem ze zrozumieniem zachowania osłów, co budowało później różne stereotypy.

Zaczęły one powstawać już w „złotym okresie” osłów, a mianowicie w czasach egipskich faraonów, gdy cieszyły się największą użytecznością w ludzkim społeczeństwie. Hodowano je wtedy celem pozyskiwania mleka oraz mięsa, były również uznanym środkiem transportu – na osłach jeździły najbardziej znaczące osobistości.

Nieodłączny element szopki

Obraz poczciwego, pomocnego osła wiązać możemy z Betlejem, dokąd według tradycji Święta Rodzina podążała właśnie na ośle. Według badaczy kultury materialnej Bliskiego Wschodu, a także biblistów, wiemy, że osioł był nieodłącznym elementem życia codziennego w Izraelu. Hodowano go tam powszechnie i był w posiadaniu niemal każdej rodziny.

Zwierzę miało wiele do zaoferowania, nie mając przy tym zbyt wygórowanych wymagań pokarmowych i będąc odporne na niesprzyjające warunki. Osioł świetnie sprawdzał się jako zwierzę juczne i pociągowe.

Z drugiej strony zachowane przekazy z Bliskiego Wschodu wyłaniają znowu mało pochlebny obraz osła i zestawiają go z niewolnikiem, kimś podwładnym, nadającym się jedynie do ciężkiej pracy; podkreślają jego bierność i niską pozycję. Osioł zostaje metaforycznym wyrazem człowieka biednego i wzgardzonego, nieradzącego sobie z rozwiązywaniem nawet prostych problemów (Księga Syracha 33, 25).

Głupi, czy mądry jak osioł?

Takie negatywne postrzeganie osłów przytrafia się nawet naukowcom. A szkoda, bo zdolności poznawcze tych zwierząt mogą budzić zdumienie i szacunek. Świadczą o tym wyniki ciekawych eksperymentów zespołu hiszpańsko-amerykańskiego, opublikowane niedawno na łamach prestiżowego czasopisma Journal of Veterinary Behavior.

Naukowcy zbadali zdolności umysłowe 300 osłów o znanym rodowodzie genetycznym. Określili profil cech psychologicznych zwierząt, a następnie sprawdzili, jak reagują one na nowe elementy w środowisku i czy radzą sobie z wykonywaniem prostych zadań.

Zwierzęta musiały przykładowo przekraczać leżącą na podłodze przeszkodę – zachęcano je do tego różnymi nagrodami, z czego niektóre z nich były już dobrze znane zwierzętom, inne natomiast nowe i wymagające aktywnego myślenia i utworzenia skojarzeń.

Co ciekawe, zastosowane w badaniach pomiary były bardzo podobne do tych stosowanych przy szacowaniu współczynnika IQ, szeroko akceptowalnego jako miara ludzkiej inteligencji. Zwierzęta okazały się bardzo plastyczne w rozwiązywaniu stawianych im zadań. 

Dalsze analizy pozwoliły wyciągnąć bardzo ciekawe wnioski. Schemat dziedziczenia inteligencji osłów okazał niemal identyczny z tym występującym u ludzi. Odziedziczalność IQ wynosiła u nich od 0,06 do 0,38.

Jeśli chodzi głupotę bądź mądrość, w takim samym stopniu jak my są zależne od wyposażenia genetycznego. Naukowcy skonkludowali pracę stwierdzeniem „Nasze wyniki dowodzą istnienia analogicznego do ludzkiego mechanizmu dziedziczenia inteligencji i zdolności poznawczych - u prawdopodobnie jednego z najgorzej rozumianych w naszej kulturze gatunków.”

Osioł - terapeuta

Badanie odziedziczalności zdolności umysłowych osłów może brzmieć jak wyjątkowo niepraktyczne zainteresowanie naukowców, stoi za nim jednak całkiem sensowna motywacja. Osły są bowiem cenionymi, empatycznymi zwierzętami, stosowanymi w terapii wspomaganej dzieci i dorosłych osób z zaburzeniami emocjonalnymi i afektywnymi.

Leczenie z ich udziałem nosi nazwę onoterapii. Liczne badania naukowe pokazują, że osły-terapeuci skutecznie pomagają przywracać zdolności do spontanicznej komunikacji u wymagających tego osób. Opisane wcześniej badania mogą pomóc lepiej selekcjonować zwierzęta do onoterapii i wybierać najlepiej komunikujące się z ludźmi osobniki.

To nie żart: osły są zagrożone wyginięciem

Badania naukowe poprawiające wizerunek osłów wcale nie oznaczają, że życie tego gatunku jest łatwiejsze. Osły dotknął niedawno całkiem fizyczny problem i wspomina o tym grudniowy numer magazynu Science.

W Chinach rozpoczęła się właśnie fizyczna rzeź milionów afrykańskich osłów, transportowanych do Chin, nie jako przysmak w postaci salami, ale jako źródło tajemniczej substancja ejiao, mającej zastosowanie w tradycyjnej medycynie chińskiej.

Ponoć działa jako cudowne lekarstwo na cały zestaw dolegliwości: od bóli stawów i problemów skórnych, po poprawę krążenia. Dodaje się ją do maści, reklamowanej jako coś niebiańskiego na ziemi, trafiającego z królewskich przestworzy do normalnych chińskich domów.

Osły na rzeź podróżują w koszmarnych warunkach, nie spełniających minimalnych wymogów dobrostanu.

Do Chin trafia ich tam tak wiele, że zagraża to już obecnie biologicznym możliwościom funkcjonowania stad i podtrzymania gatunku. Gdy osłów zabraknie w Afryce, pojawią się kolejne, bardzo poważne problemy: zaniechanie wypasów, zmiany sposobów gospodarowania i konflikty społeczne.

Aż 80 różnych ras

Osły mają z ludźmi naprawdę długą i bogatą historię. Wyhodowano, choć w zasadzie należałoby napisać: wyselekcjonowano, prawie 80 ras tych zwierząt. Dopasowywano je w zależności od tego, czy potrzebne były jako siła pociągowa, zwierzęta dające pełnowartościowe mleko i mięso, albo po prostu jako towarzysze człowieka. To naprawdę dobre zwierzę przecież pokłoniło się Dzieciątku. Warto mu się bliżej przyjrzeć odwiedzając bożonarodzeniowe szopki.

 

Martyna Frątczak & Piotr Tryjanowski

 

osiol1 portal ceny rolnicze

osiol2 portal ceny rolnicze

Fot. Pasące się osły w Omanie (fot. Paweł Czechowski)

 

Źródła:

Dziurka, D., & Długosz, B. (2016). Sposoby użytkowania osłów. Wiadomości Zootechniczne54(3), 77–87.

González, F. J. N., Vidal, J. J., Jurado, J. M. L., McLean, A. K., & Bermejo, J. V. D. (2019). Dumb or smart asses? Donkey's (Equus asinus) cognitive capabilities share the heritability and variation patterns of human's (Homo sapiens) cognitive capabilities. Journal of Veterinary Behavior33, 63-74.

Lesté-Lasserre, C. (2019). Donkeys face worldwide existential threat. Science, 366, 1294-1295.

Wajda, A. M. (2019). Metafory zwierzęce w Błogosławieństwie Jakuba (Rdz 49, 1-28). Collectanea Theologica88(4), 53-73.

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Lekarz weterynarii Martyna Frątczak, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią, którymi zajmuje się na co dzień również we własnej pracy naukowej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu