Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
01 lipca 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,9591 EUR EUR - 4,4465 GBP GBP - 4,9043 DKK DKK - 0,5966
Archiwum
03.07.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 182,75 (+ 0,97%), kukurydza SIE20 - 168,25 (+ 0,30%), rzepak SIE20 - 376,75 (- 0,33%) [euro/tona] +++ +++ +++ 03.07.2020 13:13 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,30 - 6,00 zł/kg, średnia: 5,58 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

Groźne pasożyty w makrelach z Norwegii

Martyna Frątczak
Źródło zdjęcia: Wikimedia Commons

Nicienie Anisakis zagrażające zdrowiu człowieka wykryto w chłodzonych makrelach z Norwegii. Ryby trafiły do Danii, Włoch i Czech.

 

Pasożyty z rodzaju Anisakis występują w morzach i oceanach półkuli północnej. Dorosłe postacie nicieni żyją w żołądkach ssaków morskich, takich jak walenie i foki. Larwy pasożyta rozwiają się w rybach, poprzez które mogą zainfestować również człowieka. Są przyczyną choroby nazywanej anisakiozą. Zjedzone w dużej ilości żywe larwy są w stanie penetrować błonę śluzową przewodu pokarmowego, uszkadzając żołądek i jelita. Mogą być przyczyną ostrej reakcji alergicznej, przejawiającej się atakiem astmy i zmianami skórnymi, a w skrajnych przypadkach zagrażającej życiu.

Pasożyty występują w rybach konsumpcyjnych bardzo często, eliminowane są jednak zazwyczaj przez odpowiednią obróbkę po złowieniu (usunięcie wnętrzości ryby i szybkie schłodzenie). O zagrożeniu portal RASFF (System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach) poinformował po raz pierwszy 5 lipca, a w poniedziałek i wtorek opublikował informacje o dalszym postępowaniu. Zakwalifikował zagrożenie jako niewielkie. Makrele zostały poddane obróbce termicznej i fizycznej, a stanowiący zagrożenie produkt prawdopodobnie nie znajduje się już na rynku.

 

Źródło:

https://ec.europa.eu/food/safety/rasff_en

 

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Martyna Frątczak, studentka Weterynarii, zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią. Pasjonatka literatury pięknej i popularnonaukowej. W przyszłości chciałaby połączyć pracę lekarza weterynarii z prowadzeniem badań naukowych.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Dania: Rośnie liczba świń i opłacalność hodowli

Hodowcy trzody chlewnej w Danii wiosną znacznie zwiększyli l

Hodowla zwierząt w obliczu suszy

Europa coraz częściej mierzy się z dotkliwymi suszami, a moż

Koronawirus spędza sen z powiek włoskim rolnikom

W północnej części Włoch, gdzie odnotowano najwięcej przypad