Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
06 grudnia 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8500 EUR EUR - 4,2721 GBP GBP - 5,0527 DKK DKK - 0,5718
Archiwum
06.12.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 185,75 (+ 0,68%), kukurydza STY20 - 164,75 (0,00%), rzepak LUT20 - 397,00 (+ 0,63%) [euro/tona] +++ +++ +++ 06.12.2019 12:05 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,30 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,78 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++

Groźne pasożyty w makrelach z Norwegii

Martyna Frątczak
Źródło zdjęcia: Wikimedia Commons

Nicienie Anisakis zagrażające zdrowiu człowieka wykryto w chłodzonych makrelach z Norwegii. Ryby trafiły do Danii, Włoch i Czech.

 

Pasożyty z rodzaju Anisakis występują w morzach i oceanach półkuli północnej. Dorosłe postacie nicieni żyją w żołądkach ssaków morskich, takich jak walenie i foki. Larwy pasożyta rozwiają się w rybach, poprzez które mogą zainfestować również człowieka. Są przyczyną choroby nazywanej anisakiozą. Zjedzone w dużej ilości żywe larwy są w stanie penetrować błonę śluzową przewodu pokarmowego, uszkadzając żołądek i jelita. Mogą być przyczyną ostrej reakcji alergicznej, przejawiającej się atakiem astmy i zmianami skórnymi, a w skrajnych przypadkach zagrażającej życiu.

Pasożyty występują w rybach konsumpcyjnych bardzo często, eliminowane są jednak zazwyczaj przez odpowiednią obróbkę po złowieniu (usunięcie wnętrzości ryby i szybkie schłodzenie). O zagrożeniu portal RASFF (System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach) poinformował po raz pierwszy 5 lipca, a w poniedziałek i wtorek opublikował informacje o dalszym postępowaniu. Zakwalifikował zagrożenie jako niewielkie. Makrele zostały poddane obróbce termicznej i fizycznej, a stanowiący zagrożenie produkt prawdopodobnie nie znajduje się już na rynku.

 

Źródło:

https://ec.europa.eu/food/safety/rasff_en

 

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Martyna Frątczak, studentka Weterynarii, zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią. Pasjonatka literatury pięknej i popularnonaukowej. W przyszłości chciałaby połączyć pracę lekarza weterynarii z prowadzeniem badań naukowych.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Norwegia nie chce dzików i zamierza znacznie ogran

W obawie przed pojawieniem się afrykańskiego pomoru świń, rz

Włoscy rolnicy są wściekli. Domagają się masowego

W miniony czwartek setki rolników zjechało do stolicy Włoch,

W najbliższych czterech latach Dania planuje obniż

Przez następne cztery lata duńscy producenci świń muszą zmni