Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
28 lutego 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,9255 EUR EUR - 4,3355 GBP GBP - 5,0657 DKK DKK - 0,5802
Archiwum
28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++ 27.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 191,50 (- 0,52%), kukurydza MAR20 - 167,50 (- 1,33%), rzepak MAJ20 - 387,25 (- 1,21%) [euro/tona] +++ +++ +++

Masowa rzeź jagniąt w Wielkiej Brytanii po Brexicie? Koniec handlu w ramach UE to widmo katastrofy dla brytyjskich farmerów

Martyna Frątczak

Brexit bez odpowiednich porozumień handlowych będzie „absolutnie katastrofalny” dla rolnictwa w Wielkiej Brytanii – doprowadzi do masowej rzezi jagniąt i wycofania się z działalności wielu brytyjskich rolników - ostrzega szefowa brytyjskiego Krajowego Związku Rolników (NUF).

 

​​Wielka Brytania nie jest w stanie sama konsumować produkowanej przez siebie ilości jagnięciny i jest zależna od stosunków handlowych z Francją, która kupuje około 40% brytyjskiego mięsa owczego. Jeśli z powodu ceł brytyjscy rolnicy nie będą w stanie swobodnie handlować z pozostałymi państwami europejskimi, powstanie ogromna nadwyżka zwierząt, co doprowadzi do masowej rzezi brytyjskich owiec.

Wielka Brytania jest obecnie drugim co do wielkości dostawcą jagnięciny na świecie - ale kraj nadal otrzymuje ponad 70 000 ton mięsa z Nowej Zelandii rocznie, według przyjętej umowy handlowej, która nadal będzie obowiązywać w przypadku braku porozumienia w ramach Brexitu.

Krajowy Związek Rolników konsekwentnie podkreśla, że dla sektora rolniczego Brexit bez ugodowych ustaleń będzie katastrofą społeczna i gospodarczą, wpływającą na handel, zatrudnienie, standardy żywnościowe i dobrostan zwierząt. Rolnictwo w Wielkiej Brytanii jest częścią największego sektora produkcyjnego, wartego więcej niż przemysł samochodowy i przemysł lotniczy razem wzięte. Zatrudnia jedną na siedem osób w kraju.

Tymczasem Boris Johnson, lider Partii Konserwatywnej kandydujący na stanowisko premiera grozi opuszczeniem Unii Europejskiej bez porozumienia, chyba że lepsza umowa dotycząca Brexitu zostanie zaoferowana przez Brukselę przed 31 października.

 

Na podstawie:

https://www.independent.co.uk/news/uk/politics/brexit-no-deal-farming-agriculture-sheep-lamb-animal-welfare-a8992311.html

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Martyna Frątczak, studentka Weterynarii, zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią. Pasjonatka literatury pięknej i popularnonaukowej. W przyszłości chciałaby połączyć pracę lekarza weterynarii z prowadzeniem badań naukowych.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Na podatku od mięsa najbardziej skorzystałaby Ukra

- Podatek od mięsa może podciąć skrzydła branży w Polsce - u

Podatek od mięsa? To rolnicy działają proekologicz

Samorząd rolniczy uważa pomysł opodatkowania cen mięsa za wi

Czy czerwone mięso jest niezdrowe?

Wyniki analiz oceniających wpływ spożywania czerwonego mięsa