Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
15 kwietnia 2021, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.8014 EUR EUR - 4.5546 GBP GBP - 5.2376 DKK DKK - 0.6124
Archiwum
15.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 219,50 (- 0,57%), kukurydza CZE21 - 221,00 (0,00%), rzepak MAJ21 - 508,00 (+ 0,20%) [euro/tona] +++ +++ 14.04.2021 13:06 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,50 zł/kg, średnia: 5,98 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++

Masowa rzeź jagniąt w Wielkiej Brytanii po Brexicie? Koniec handlu w ramach UE to widmo katastrofy dla brytyjskich farmerów

Martyna Frątczak

Brexit bez odpowiednich porozumień handlowych będzie „absolutnie katastrofalny” dla rolnictwa w Wielkiej Brytanii – doprowadzi do masowej rzezi jagniąt i wycofania się z działalności wielu brytyjskich rolników - ostrzega szefowa brytyjskiego Krajowego Związku Rolników (NUF).

 

​​Wielka Brytania nie jest w stanie sama konsumować produkowanej przez siebie ilości jagnięciny i jest zależna od stosunków handlowych z Francją, która kupuje około 40% brytyjskiego mięsa owczego. Jeśli z powodu ceł brytyjscy rolnicy nie będą w stanie swobodnie handlować z pozostałymi państwami europejskimi, powstanie ogromna nadwyżka zwierząt, co doprowadzi do masowej rzezi brytyjskich owiec.

Wielka Brytania jest obecnie drugim co do wielkości dostawcą jagnięciny na świecie - ale kraj nadal otrzymuje ponad 70 000 ton mięsa z Nowej Zelandii rocznie, według przyjętej umowy handlowej, która nadal będzie obowiązywać w przypadku braku porozumienia w ramach Brexitu.

Krajowy Związek Rolników konsekwentnie podkreśla, że dla sektora rolniczego Brexit bez ugodowych ustaleń będzie katastrofą społeczna i gospodarczą, wpływającą na handel, zatrudnienie, standardy żywnościowe i dobrostan zwierząt. Rolnictwo w Wielkiej Brytanii jest częścią największego sektora produkcyjnego, wartego więcej niż przemysł samochodowy i przemysł lotniczy razem wzięte. Zatrudnia jedną na siedem osób w kraju.

Tymczasem Boris Johnson, lider Partii Konserwatywnej kandydujący na stanowisko premiera grozi opuszczeniem Unii Europejskiej bez porozumienia, chyba że lepsza umowa dotycząca Brexitu zostanie zaoferowana przez Brukselę przed 31 października.

 

Na podstawie:

https://www.independent.co.uk/news/uk/politics/brexit-no-deal-farming-agriculture-sheep-lamb-animal-welfare-a8992311.html

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Lekarz weterynarii Martyna Frątczak, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią, którymi zajmuje się na co dzień również we własnej pracy naukowej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Rolnik odbiera mleko cielętom? Hodowcy apelują o

Marzec i kwiecień to tradycyjny czas wzmożonych działań orga

Nie kupuj “kota w worku”. Na co zwracać uwagę przy

Decyzja podejmowana podczas zakupu mięsa zależy od wielu czy

W Brukseli istnieje presja na stygmatyzowanie mięs

- Uważamy, że pomysły, aby eliminować mięso czy inne produkt