kps

kojs

CenyRolnicze
19 października 2021, Wtorek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.9212 EUR EUR - 4.5717 GBP GBP - 5.4084 DKK DKK - 0.6144
Archiwum


18.10.2021 13:07 DRÓB, cena tuszki hurt: 5,20-6,00 zł/kg, średnia: 5,55 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

18.10.2021 MATIF: pszenica GRU21-274,00 (-0,72%), kukurydza LIS21-245,25 (-0,20%), rzepak LIS21-673,75 (+0,19%) [euro/t]

18.10.2021 SPRZEDAM 30 TON KUKURYDZY, transport firmowy, mazowieckie, ostrowski, 07-320, tel.: 790 338 005

18.10.2021 SPRZEDAM 4 BYKI, hf, 650 kg, podlaskie, sokólski, 16-140, tel.: 510 641 861

18.10.2021 SPRZEDAM 15 BYKÓW, mięsny, 730 kg, kuj.-pom., toruński, 87-140, tel.: 508 131 008

15.10.2021 KUPIĘ 24 TONY SALETRY AMON., transport firmowy, warm.-maz., nidzicki, 13-111, tel.: 601 443 835

14.10.2021 SPRZEDAM 11 BYKÓW, mieszaniec, 700 kg, mazowieckie, ciechanowski, 06-460, tel.: 503 123 360

14.10.2021 SPRZEDAM 1 KROWĘ, 680 kg, śląskie, żywiecki, 34-325, tel.: 784 164 148

Dodaj komunikat

zm skiba

ph konrad

Czy na hodowli strusi można jeszcze zarobić?

Hanna Krugiełka

Strusie są dla mnie przemiłymi kolosami o kreskówkowym uśmiechu. Trudno mi sobie jednak wyobrazić coś takiego, jak ubojnia strusi. Jajka, raczej jaja (waga od 12 gram do 2 kilogramy), pióra – owszem. Miłe pamiątki z wyjazdów do gospodarstw agroturystycznych, biżuteria. Ale strusie mięso? Ubojnie? No dobrze, w końcu z wykształcenia jestem rolnikiem, to i strusie mięso na talerzu powinnam sobie wyobrazić.

 

Doskonale pamiętam boom na strusie fermy. Koniec lat dziewięćdziesiątych, przełom nowego wieku. Dużo się wtedy mówiło o strusiach i dużo działo w gospodarstwach. Pamiętam też znajomych, którzy na balkonie kamienicy dużego miasta mieli karton z małymi strusiaczkami i wielkie marzenia o ogromnym biznesie, które szybko rosły z ptakami i umierały z umierającymi ptakami. Znajomi byli dzielni, część ptaków też. Z pokaźnej gromadki strusi zostały 3. Zostały strusie i problem o dalej. Sprzedać? Jak sprzedać, to gdzie? Hodować? Jak hodować, to jak? Niby powstała ferma strusi (znajomi mieli kawałek ziemi na wsi), ale tak jak ferma powstała, tak zniknęła. Pozostał sentyment.

 

Myślę, że w tamtych latach strusiowy „zryw” moich znajomych nie był jedyny. Jedni wiedzieli, co dalej robić ze strusiami, inni nie. Powstały gospodarstwa agroturystyczne, fermy zapraszające szkoły itp.

 

strus1

 

Postanowiłam sprawdzić, jak obecnie wygląda sytuacja hodowli strusi w Polsce. Czy można zarobić na strusiowym businessie? Chyba trafiłam z nurtującym mnie pytaniem do odpowiedniej osoby. Pan Paweł Banaś – specjalista ze Strusiej Krainy zechciał odpowiedzieć na kilka moich dociekliwych pytań. Oto rozmowa:

 

Ile jest ferm strusich w Polsce?

 

- Współpracujemy z około 30 dużymi fermami w całej Polsce. Zdecydowana większość dużych ferm współpracuje z naszą firmą. Ponadto ludzie hodują strusie w gospodarstwach agroturystycznych – tych jest znacznie więcej – jednak są to zazwyczaj mniejsze stada, mające na celu pozyskiwanie jaj lub działające jako atrakcja turystyczna.

 

Czy hodowla strusi się rozwija?

 

- Zdecydowanie tak – zapotrzebowanie na strusinę stale rośnie, zarówno na rynkach europejskich jak i na rynku polskim. W dużej mierze jest to spowodowane ograniczeniami w imporcie mięsa z Afryki związanego z ptasią grypą. Nasza firma ma jednak odbiorców ze Szwajcarii, Niemiec, Belgii, Francji, którzy zaopatrują się u nas bez względu na sytuację w Afryce.  Nie bez znaczenia jest też zmieniająca się świadomość konsumentów. Strusie hodowane są zawsze na wolnym wybiegu, nie podaje się im hormonów wzrostu, sterydów itd. Mięso nie uczula. Jest również często polecane przez dietetyków i specjalistów od żywienia. Ma podobny skład jak mięso wołowe, a równocześnie ma tylko około 1 % tłuszczu; na uwagę zasługuje również bardzo wysoka zawartość żelaza hemowego - przez co lekarze polecają strusinę w przypadku anemii. Naturalnie wraz z rosnącym zapotrzebowaniem rośnie też potencjał hodowli.

 

strus2

 

Jak prowadzona jest sprzedaż?

 

- Jako producenci skupiamy się na sprzedaży hurtowej, dopiero więksi odbiorcy budują kanały detaliczne. W Polsce zaopatrujemy przede wszystkim gastronomię, docierając bezpośrednio do odbiorców lub współpracując z lokalnymi hurtowniami. Na naszym rynku w większych miastach jest też zbudowany kanał dystrybucji detalicznej.

 

Jaki jest koszt utrzymania ptaka od wylęgu do dorosłości?

 

- Na to pytanie niestety nie jestem w stanie odpowiedzieć (przyp.red. struś staje się ptakiem ubojowym po roku hodowli, a po 3 latach osiąga dojrzałość płciową). 

 

Jaki jest dochód producenta ze sprzedaży 1 kg mięsa?

 

- Tej kwestii nie można rozpatrywać w ten sposób. Najpewniej gdybyśmy handlowali samym mięsem to trudno byłoby mówić o dochodzie. Struś ubojowy powinien ważyć około 100 kg. Z czego uzyskuje się najczęściej mniej niż 20 kg mięsa pierwszej klasy. O zyskach można mówić tylko wówczas, gdy uda się sprzedać również mięso klasy drugiej i trzeciej, podroby i skóry. Należy również podkreślić, że pojedyńczy hodowca może mieć problem z samodzielną sprzedażą, w tej branży ciężko jest działać na własną rękę, dlatego hodowcy decydują się na współpracę z naszą firmą.

 

Jakie warunki hodowli należy zapewnić strusiom?

 

- Podstawowe informacje dotyczące hodowli przedstawione są w tym filmie - kliknij. 

Czym je karmić? Kupuje się gotowe mieszanki? Jaka jest droga kupna i koszt kg karmy? Jaka jest dzienna norma żywieniowa strusia?

 

Na to pytanie po części pada odpowiedź w filmie. Zakłada się, że:

- do 2 miesięcy struś powinien dostać około 15 kg paszy pełnoporcjowej o zaw. białka min 21%,

- później 600 kg mieszanki zbożowej o zaw. Białka 17/18%.

 

strus3

 

Co jeszcze ważnego może powiedzieć Pan czytelnikom portalu Ceny Rolnicze, a o co nie zapytałam?

 

Z innych ważnych kwestii podkreśliłbym:

Aspekt stabilności - dzięki wspomnianym obustronnym kontraktom, ceny skupu są stabilne i rosną,

Gwarancję skupu - to czego brakowało w poprzednich latach - ludzie kiedyś zostawali z wyhodowanymi ptakami ponieważ np. mięso z Afryki było bardziej konkurencyjne cenowo. Obecnie, sprzedając komuś pisklęta podpisujemy umowę, że skupimy wszystkie odhodowane strusie.

Podczas rozmowy nie wspomniałem, że minimalna ilość piskląt to 30.

Obecnie cena skupu żywca strusia to 12 zł + VAT.

Ważne jest też to, że hodowcy mogą liczyć na naszą pomoc na każdym etapie hodowli. Pomagamy, doradzamy, bywa i tak, że osobiście przyjeżdżamy do gospodarstwa, żeby pomóc dostosować je do takiej hodowli, która będzie przynosić obustronne korzyści.

 

Serdecznie podziękowałam Pawłowi Banasiowi za niezwykle ciekawą rozmowę. Prosił, aby przekazać Państwu jeszcze informację, że w dniach od 1-3 lutego odbędą się Centralne Targi Rolnicze w Nadażynie, a 3 lutego będzie krótka prelekcja na temat hodowli strusi. - „Jeśli ktoś byłby zainteresowany, to serdecznie zapraszam. Można też do nas przyjść z planami gospodarstwa na konsultacje”- zaznaczył Paweł Banaś.

 

Myślę, że raczej nie zostanę koneserką strusiego mięsa, ale z „kuchennego” punktu widzenia dużą ciekawostką było dla mnie to, że z całego strusia pozyskuje się tylko 20% mięsa pierwszej klasy. Reszta to mięso klasy drugiej i trzeciej, pozostałości takie jak podroby, skóra i kości.

 

Myślę, że hodowla strusi staje się opłacalna i wygodna. Firma gwarantuje zbyt, przywiezie małe strusie, odbierze duże. Prawdziwa fabryka...

Hanna Krugiełka
Autor: Hanna Krugiełka
Hanna Krugiełka - absolwentka Akademii Rolniczej w Poznaniu, kilkuletni pracownik jednostek państwowych związanych z rolnictwem. Entuzjastka rolnictwa ekologicznego, miłośniczka przyrody. Pasjonatka sztuki słowa i praktykująca ją w różnych dziedzinach..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu