kojs

skiba

CenyRolnicze
28 marca 2024, Czwartek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0081 EUR EUR - 4.3191 GBP GBP - 5.0474 DKK DKK - 0.5792
Archiwum


28.03.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 203,50 (+1,37%), kukurydza CZE24: 193,25 (+ 1,44%), rzepak MAJ24: 438,00 (-0,79%)

27.03.2024 14:28 DRÓB, cena tuszki hurt: 7,80-8,60 zł/kg, średnia: 8,17 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

27.03.2024 SPRZEDAM 12 T PSZENŻYTA, trans. firmowy, wielkopolskie, kolski, 62-640, tel.: 690 050 400

26.03.2024 SPRZEDAM 26 T PSZENICY PASZ., trans. firmowy, podkarpackie, krośnieński, 38-460, tel.: 519 550 918

26.03.2024 SPRZEDAM 48 JAŁÓWEK, mieszaniec, 500 kg, mazowieckie, wyszkowski, 07-203, tel.: 500 062 366

26.03.2024 SPRZEDAM 15 TUCZNIKÓW, 120 kg, 100%, warmińsko-mazurskie, działdowski, 13-230, tel.: 796 437 003

25.03.2024 SPRZEDAM 20 JAŁÓWEK, mięsny, 700 kg, kujawsko-pomorskie, włocławski, 87-865, tel.: 722 018 877

24.03.2024 SPRZEDAM 100 T PSZENICY KONS., trans. firmowy, lubelskie, świdnicki, 21-065, tel.: 791 816 003

Dodaj komunikat

kowalczyk

agrifirm

Kozy preferują twarze uśmiechniętych ludzi

Martyna Frątczak

Proces udomowienia zwierząt ukształtował ich budowę ciała, fizjologię oraz sposób zachowania, co było wynikiem potrzeby i chęci człowieka do współpracy z oswojonymi i przewidywalnymi stworzeniami, różniącymi się od swoich dzikich krewniaków. Zwierzęta takie, jak psy czy konie, sztukę odbierania i właściwego interpretowania sygnałów płynących ze strony człowieka opanowały na bardzo wysokim poziomie. To, czy zwierzęta gospodarskie wykorzystywane przede wszystkim jako źródło surowców również posiadły podobne zdolności, nie jest już wcale takie oczywiste. Coraz więcej eksperymentów pokazuje jednak, że również one potrafią rozpoznawać komunikaty ludzkie, nawet tak subtelne, jak uśmiech czy grymas złości na twarzy. Nie są one z pewnością tajemnicą dla kóz domowych, czego dowiedli badacze w jednym z najnowszych badań.

 

Owce mają pamięć do twarzy

 

Mimika twarzy jest cennym źródłem informacji socjalnych. To dzięki niej rozpoznajemy emocje innych osób, jesteśmy w stanie poznać ich intencje i odpowiednio zareagować na odbierane komunikaty niewerbalne. Badacze zwierząt doskonalne wiedzą, że może mieć ona duże znaczenie w komunikacji wielu innych niż człowiek gatunków zamieszkujących naszą planetę. W przypadku małp, podobnie do nas posiadających doskonalne rozwinięte mięśnie twarzy, pozwalających na wyrażanie wielu grymasów, umiejętność wysyłania i odbierania za pomocą mimiki komunikatów jest łatwa do dostrzeżenia. Trochę trudniej zauważyć to zjawisko u gatunków posiadających raczej prymitywną muskulaturę twarzy. Nie oznacza to jednak, że nie posiadają one możliwości wysyłania czy odczytywania tą drogą sygnałów. Ciekawy przykład stanowią tutaj badania na owcach, u których już jakiś czas temu odkryto zaskakująco dobrze rozwinięte umiejętności socjalne. Należy do nich świetna pamięć do twarzy (czy może raczej pysków?) innych osobników ze stada oraz umiejętność rozróżniania obrazów przedstawiających owce prezentujące wyrazy pyska związane z różnymi odczuciami.

 

Kompani muszą się rozumieć

 

U niektórych zwierząt takie umiejętności nie ograniczają się do odbierania sygnałów wyłącznie osobników im podobnych i pozwalają na odczytywanie mimiki innych gatunków, w tym człowieka. Sama zdolność do odróżniania od siebie poszczególnych ludzi występuje u szeregu zwierząt, do którego należą psy, konie, czy ptaki. Umiejętność rozpoznawania ludzkiej mimiki i odmiennych emocji to jednak znacznie większe wyzwanie i wyższy poziom uzdolnień socjalnych. Utalentowane w tej dziedzinie są psy, bez większego problemu potrafiące rozróżnić odmienne wyrazy twarzy człowieka, związane z konkretnymi emocjami. Dodatkowo psy wiążą je z sygnałami dźwiękowymi, takimi jak śmiech czy płacz i rozpoznają ich stopień nasilenia. Niedawno odkryto, że również konie potrafią rozpoznawać wyrazy twarzy człowieka, reprezentujące w różnym stopniu określone emocje i w zależności od nich odmiennie się zachowywać. Konie ponadto rozróżniają i zapamiętują mimikę twarzy konkretnych ludzi. Umiejętność rozpoznawania sygnałów emocjonalnych człowieka jest prawdopodobnie jednym ze skutków procesu udomowienia zwierząt. Proces domestyfikacji wpłynął nie tylko na budowę ciała i fizjologię zwierząt – ukształtował również ich psychikę i przystosował je do życia w otoczeniu człowieka, które nierozerwalnie łączy się z koniecznością rozumienia komunikatów przez niego wysyłanych. Historia udomowienia psa i konia to dwie różne opowieści, oba te gatunki łączy jednak to, że od wieków były wykorzystywane przez człowieka w bardzo odmiennych kontekstach. Asystowały w wielu pracach, brały udział w polowaniach, były środkiem zapewniającym sprawne przemieszczanie się, przede wszystkim jednak stanowiły kompanów, do których współpracujący ludzie przywiązywali i wybierali na przyjaciół.

 

Ale kto by wybrał na kompana kozę?

 

Chyba nie możemy powiedzieć tego samego o kozach. Zwierzęta te zostały udomowione w pragmatycznym i jasno określonym celu, jakim było dostarczanie mleka, mięsa oraz skór. Ostatnie badania wskazują na to, że wspólna historia kóz i człowieka rozpoczęła się około 8000 lat temu. Wtedy to zaczęły być selekcjonowane pod względem takich cech, jak ubarwienie, wielkość ciała, cechy związane z rozrodem, mleczność i przystosowywanie się do paszy oferowanej przez człowieka. Istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że podczas udomawiania tych zwierząt zwracano specjalną uwagę na to, czy posiadają umiejętność odczytywania subtelnych ludzkich komunikatów. Z pewnością jednak procesy oswajania i wybór osobników mniej nerwowych w kontaktach z człowiekiem były kluczowe w selekcji wszystkich zwierząt, w tym kóz. Już nawet te czynniki mogły znacząco wpłynąć na rozwinięcie komunikacji pomiędzy zwierzętami, a zajmującymi się nimi ludźmi. Wcześniejsze badania na kozach sugerowały, że zwracają one uwagę na konkretne zachowania ludzi i dostosowują do nich własne reakcje. Zatem uznano, że mogą posiadać znacznie bardziej zaawansowane umiejętności niż wcześniej je o to podejrzewano. Pomimo tego, że nigdy nie traktowano ich tak, jak psy czy konie, w wyniku tysięcy lat współpracy z człowiekiem mogły rozwinąć podobne zdolności do rozumienia sygnałów płynących od ludzi.

 

kozy3 ceny rolnicze pl

 

Kozy wolą uśmiechnięte osoby

 

Silnym dowodem na tę teorię są wyniki ostatnich badań, w których naukowcy postanowili sprawdzić, czy kozy potrafią rozpoznawać mimikę twarzy człowieka i rozróżniać jego stan emocjonalny. Do eksperymentu wybrali 20 kóz, którym prezentowali równocześnie 2 zdjęcia, jedno z uśmiechniętą radosną twarzą i jedno prezentujące rozzłoszczonego człowieka. Zdjęcia przedstawiały twarz kobiecą lub męską i znajdowały się po lewej lub prawej stronie zwierzęcia. Ludzie na zdjęciach nie byli znajomi zwierzętom, dodatkowo każdej z kóz przedstawiono je w różnych kombinacjach. Reakcję zwierząt sflimowano przy użyciu specjalnych kamer i następnie poddano profesjonalnej analizie. Okazało się, że kozy rzeczywiście potrafią rozróżniać od siebie te wyrazy twarzy i zdecydowanie bardziej preferują uśmiechnięte twarze ludzi. O wiele częściej podchodziły do zdjęcia z uśmiechniętym człowiekiem, chętniej wchodziły z nim w interakcję i dłużej się nim interesowały. Podobnie zachowują się psy poddane takiemu testowi – unikając zdjęcia twarzy prezentującej złość i częściej zwracając się w kierunku uśmiechniętego człowieka.

 

kozy2 cenyrolnicze pl

 

Jakim okiem łypie koza?

 

Znaczenia w wyborze twarzy nie miała płeć przedstawianego człowieka, okazało się jednak, że kozy częściej reagowały, gdy zdjęcie znajdowało się po prawej stronie. Prawdopodobnie związane jest to z lateralizacją półkul mózgu i ich różnym stopniem zaangażowania w rozpoznawanie emocji. Mechanizmem ten poznano już dobrze u wielu gatunków ssaków. Zgodnie z nim prawa półkula mózgu, odbierająca bodźce z lewego oka, skupia się na przetwarzaniu informacji na temat negatywnych emocji, takich jak strach i agresja, natomiast lewa półkula mózgu, kontrolująca prawe oko, odpowiada przede wszystkim za odczucia pozytywne. Przykładowo psy odwracają się w kierunku lewym gdy spotka ich bodziec wywołujący negatywne emocje, przetwarzają je więc za pomocą prawej półkuli mózgu. Natomiast pozytywne zdarzenia związane z interakcjami socjalnymi odbierają za pomocą półkuli przeciwnej. Podobne zjawisko wykazano także u koni, które częściej używają prawego oka, gdy patrzą na człowieka, który wcześniej zachowywał się w stosunku do nich przyjaźnie. Częściej zwracają się w prawym kierunku gdy podejmują interakcję ze znajomymi sobie końmi i chętniej współpracują z ludźmi, którzy stają po ich prawej stronie. Również krowy podczas interakcji w stadzie prezentują tego rodzaju lateralizację. Osobniki które muszą podporządkować się innym zwierzętom lub przegrywające podczas konkurencji o pokarm znacznie częściej używają lewego oka do spoglądania na dominującą krowę. Lewym okiem mierzą także nieznanych sobie ludzi. Preferencja kóz do twarzy znajdujących się po prawej stronie może oznaczać, że również i w ich przypadku działa tutaj dodatkowo mechanizm opierający się na rozpoznawaniu bardziej znajomo wyglądających twarzy. Nie wyklucza się to jednak z głównym wnioskiem wyciągniętym z eksperymentu: kozy potrafią odróżniać od siebie wesołe i rozzłoszczone twarze i zdecydowanie bardziej wolą przebywać w otoczeniu tych pierwszych.

 

Na podstawie:

Nawroth, C., Albuquerque, N., Savalli, C., Single, M. S., & McElligott, A. G. (2018). Goats prefer positive human emotional facial expressions. Royal Society Open Science, 5(8)

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Lekarz weterynarii Martyna Frątczak, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią, którymi zajmuje się na co dzień również we własnej pracy naukowej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu