Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
05 marca 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.8393 EUR EUR - 4.5793 GBP GBP - 5.3056 DKK DKK - 0.6158
Archiwum
04.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 236,25 (- 0,42%), kukurydza MAR21 - 217,00 (- 3,98%), rzepak MAJ21 - 515,00 (+ 2,23%) [euro/tona] +++ +++ +++ 03.03.2021 12:58 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,50 - 6,40 zł/kg, średnia: 5,83 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++

Pierwsza rolnicza ubojnia na Dolnym Śląsku

Redakcja

We wsi Rudnica w powiecie ząbkowickim ruszyła pierwsza rolnicza ubojnia na Dolnym Śląsku. Rolnik chciał robić kiełbasy z własnego surowca, ale najbliższa ubojnia znajdowała się 80 km od jego gospodarstwa. Dlatego zdecydował się na inwestycję, która jeszcze w Polsce nie jest zbyt rozpowszechniona.

 

Jak podaje TVP Wrocław w rolniczej rzeźni Andrzeja Szczypki można bić tygodniowo zaledwie kilka sztuk bydła, ale nawet taka ilość jest satysfakcjonująca dla okolicznych hodowców. – Dla nas dobrze, bo możemy skrócić ten łańcuch od producenta do producenta i dla siebie, bo możemy spróbować tę wołowinę, bo sam nie zabiję dużej krowy ani byka, a tutaj można zabić i lokalnie rozdysponować – mówi Marcin Pasternak, rolnik z Lutomierza, który wypowiedział się przed kamerą TVP

 

Na bydło ras mięsnych z rolniczej ubojni czekają zakłady mięsne. – Ta jakość surowca będzie znacznie lepsza z uwagi na to, że to bydło jest hodowane w naszym regionie i będzie ubijane w naszym regionie – twierdzi Iwona Chełmecka, technolog z zakładu mięsnego w Bielawie w rozmowie z Telewizją Polską.

 

Wg zarządu zakładu w Bielawie, ubojnia rolnicza w Rudnicy nie jest konkurencją. – To jest dla nas istotne z punktu widzenia produktu regionalnego. My jesteśmy zakładem średniej wielkości i bardzo nam zależy na tym, żeby pozyskiwać wołowinę od miejscowych rolników. Jako dodatek do kiełbas i jako wołowinę kulinarną od jakiegoś czasu zajmujemy się selekcjonowaniem wołowiny, produkujemy steki i w tym kierunku firma podażą – powiedział Grzegorz Tkacz z firmy Gawrycki w Bielawie.

 

 

Źródło: TVP Wrocław

Może zainteresuje Cię również:

Koronawirus w duńskiej rzeźni. Zakład zamknięty do

Ubojnia bydła Danish Crown w Husum stała się ogniskiem zakaż

Mętne przepisy uniemożliwiają szybki rozwój małych

Podlaska Izba Rolnicza widzi potrzebę opracowania poradnika

W Rosji powstaje największa rzeźnia w Europie. Będ

Jeden z największych rosyjskich producentów wieprzowiny, Mir