Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
01 marca 2021, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3.7572 EUR EUR - 4.5231 GBP GBP - 5.2396 DKK DKK - 0.6083
Archiwum
01.03.2021 13:05 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,30 zł/kg, średnia: 5,93 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ 26.02.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 245,00 (- 0,31%), kukurydza MAR21 - 226,25 (- 1,31%), rzepak MAJ21 - 491,50 (+ 0,67%) [euro/tona] +++ +++ +++

Spór o ubój rytualny w Niemczech. Ważniejszy dobrostan czy religia?

Martyna Frątczak

Polska nie jest jedynym krajem, w którym toczy się intensywna debata na temat zasadności przeprowadzania uboju rytualnego. Wiele głosów przeciwnych pojawia się w Niemczech, czego jednak konsekwencją jest sprowadzanie mięsa halal z całej Europy. Duże zapotrzebowanie i nowe koncepcje dotyczące halal mogą być motywacją do zwiększenia krajowej produkcji.

 

W niedawno opublikowanym artykule niemiecki portal lebensmittelmagazin.de przyjrzał się zawiłościami dotyczącymi uboju rytualnego, prawa konstytucyjnego, wolności religijnej i dobrostanu zwierząt.

Jak właściwie wygląda ubój rytualny?

Ubój rytualny to tzw. ubój bezpośredni, co oznacza, że zwierzę wykrwawiane jest bez uprzedniego oszołomienia. Odbywa się zgodnie z zasadami judaizmu lub islamu, według których spożywanie mięsa zwierząt okaleczonych lub padłych jest zabronione.

Religie interpretują np. mechaniczne oszałamianie jako kaleczenie zwierzęcia. Poza tym ważne jest również odpowiednie wykrwawienie tuszy, możliwe w pełni tylko z wykluczeniem ogłuszenia.

Ubój rytualny według zasad islamu i judaizmu różni się pewnymi szczegółami. Podczas uboju zgodnego z rytualem halal (według zasad islamu) zwierzę zwrócone jest głową w kierunku Mekki.

Uboju dokonuje się za pomoc jednego cięcia przy użyciu bardzo ostrego narzędzia, na skutek czego następuje przecięcie szyjnych naczyń tętniczych i żylnych, wykrwawienie i szybka utrata świadomości przez zwierzę. Rzeź odbywa się z wyłączeniem innych zwierząt w otoczeniu, które nie powinny ani widzieć, ani słyszeć uboju.

Uboju halal z założenia może dokonać wyłącznie muzułmanin. Podczas uboju wypowiada specjalną formułę. W nagłych wypadkach obrzęd może być również wykonywany przez wyznawców innych religii.

Problemy z halal

Kontrowersje dotyczące uboju halal dotyczą rozdźwięku pomiędzy jego założeniami a praktyką. W niektórych ubojniach przykładowo modlitwa będąca częścią rytuału puszczana jest z odbiorników, a nie wypowiada przez wyznawcę islamu.

W efekcie pojawiają się problemy z certyfikacją autentyczności mięsa halal. Problemem jest również częsty brak odpowiednich szkoleń dla muzułmańskich operatorów, w efekcie czego dochodzi do problemów z dobrostanem zwierząt i higieną uboju.

W Islamie w praktyce każdy muzułmanin może dokonać uboju.

Uboju koszernego według zasad judaizmu dokonuje natomiast wykształcony rytualny rzezak, tzw. szojcheta, który przechodzi wcześniej wieloletnie szkolenie.

Przed przystąpieniem do uboju bada stan zwierząt, a następnie powoli i ostrożnie je obezwładnia. Ubój przeprowadzany jest przez zastosowanie podwójnego cięcia bardzo ostrym nożem - od siebie i do siebie, w sposób zdecydowany. W czasie uboju szojcheta odmawia stosowną modlitwę.

Dobrze przeprowadzone cięcie powinno spowodować przecięcie skóry szyi, mięśni szyi, dużych naczyń szyjnych, splotu nerwowego szyjnego, tchawicy i przełyku – aż do kręgosłupa – i niemal natychmiastową utratę świadomości zwierzęcia.

Importować czy produkować?

Według Gerarda Hogana, prawnika będącego członkiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, ubój rytualny bez oszołomienia jest legitymizowany przez wolność religijną zakotwiczoną w prawie UE, a zatem jest ponad dobrostanem zwierząt.

Państwa różnie to jednak interpretują.

Jak wyjaśnia portalowi lebensmittelmagazin.de Harun Şimşek, inżynier żywności i konsultant spraw związanych z Halal w Niemczech i Turcji, ubój rytualny jest bardzo problematyczny dla niemieckiego państwa konstytucyjnego, ponieważ widać w nim zdecydowany konflikt z dobrostanem zwierząt.

Pojawia się wiele głosów przeciwko przeprowadzania uboju rytualnego w Niemczech, czego jednak konsekwencjami jest sprowadzanie mięsa halal z całej Europy.

Dotychczas importowano tony wołowiny halal z Polski. Jagnięcinę halal Niemcy sprowadzają z Wielkiej Brytanii i Irlandii, a drób halal z Francji.

Harun Şimşek uważa, że Niemcy mogłyby bez problemu zaspokoić własny popyt na te produkty. W Niemczech jest ponad 3000 muzułmańskich rzeźników, jednak prawie nie ma specjalnie przeznaczonych na ubój rytualny rzeźni. W celu uboju halal często na co dzień wynajmowane są pomieszczenia w innych zakładach mięsnych.

Brak profesjonalnych ubojni dostosowanych do uboju rytualnego i różne kwestie prawne sprawiają, że niemożliwe jest certyfikowanie dobrostanu zwierząt, podobnie jak ma to miejsce w przypadku mięsa pochodzącego z klasycznego uboju.

W efekcie konsumenci nie mają prawie żadnych opcji kontrolowania w jaki sposób odbywa się ubój i od jakich zwierząt pochodzi mięso.

„To jest oparte na zaufaniu do rzeźnika. Jeśli na przykład podczas gotowania lub pieczenia odkryjesz, że twarde mięso pochodzi od starzejącego się zwierzęcia, przekazujesz odpowiednią informację zwrotną. Stowarzyszenia islamskie wydają również zalecenia dla firm” - wyjaśnia Harun Şimşek.

Czy ubój rytualny wyklucza dobrostan zwierząt?

Dr. Heike Baranzke jest wykładowcą teologii systematycznej, specjalizującym się etyce zwierząt na Bergische Universität Wuppertal. Uważa on, że odpowiednio przeprowadzony ubój rytualny nie wyklucza się z zapewnieniem dobrostanu zwierząt.

Ostatecznie ubój rytualny z założenia miał wiązać się ze zminimalizowaniem cierpienia zwierzęcia.

„Ze Starego Testamentu czy żydowskich źródeł o koszernej żywności i rzezi, do których odnosi się również islamska rzeź halal, wyłania się bardzo wysoki etos, czyli szacunek dla żywej istoty. Jednocześnie można zauważyć, że w przypadku konwencjonalnego, masowego uboju ogłuszenie nie zawsze jest gwarantowane”.

Zauważa, że współcześnie m.in. w amerykańskim żydostwie można znaleźć ruch eko-kaszrutu, który zajmuje się pytaniem, co dzisiaj oznacza koszer i w jaki sposób można zwiększyć dobrostan zwierząt podczas uboju. Tą kwestią interesuje się bardzo również młode pokolenie w Turcji, które jest mocno zaangażowane w ochronę zwierząt.

Ogłuszenie przed ubojem rytualnym?

W niektórych środowiskach pojawiają się pomysły zmieniające przekonania dotyczące zasad uboju rytualnego.

 „W argumentacji, że Abraham nie stosował znieczulenia przy składaniu baranka w ofierze, można jedynie wskazać, że narkotyki istniały dopiero od XIX wieku. Jeśli mamy takie podejście, należałoby konsekwentnie zrezygnować również z innych osiągnięć technicznych” – mówi dr. Heike Baranzke.

Z zadowoleniem obserwuje ruch w kierunku wprowadzenia ogłuszenia przed ubojem rytualnym, „widzę jednak również problemy z sumieniem, w strachu przed naruszeniem surowych przepisów religijnych poprzez wprowadzenie ogłuszenia. Istnieje wiele dobrych powodów, aby jeść mniej mięsa, a tym samym znacznie poprawić warunki hodowli i uboju ”- dodaje, podkreślając, że ograniczanie spożywania mięsa może być najlepszym rozwiązaniem.

Organiczny halal?

Yusuf Turna jest dyrektorem zarządzającym Josef’s Bio, internetowego sklepu z certyfikowanym ekologicznym mięsem halal oraz zatwierdzonego przez UE sklepu mięsnego - w którym sprzedawane są produkty ze zwierząt ogłuszanych przed ubojem.

„Ubijamy komercyjnie, co oznacza około 800 sztuk drobiu dziennie” - mówi Yusuf Turna. Dla porównania, w większych rzeźniach produkujących mięso z uboju konwencjonalnego rzezi dokonuje się niekiedy na dwadzieścia razy większej liczbie zwierząt.

„Ubijamy mniej niż 100 sztuk bydła dziennie i tylko dwa razy w tygodniu. Zwierzęta są sprowadzane niezależnie przez rolników, dzięki czemu poziom stresu u zwierząt pozostaje niski”.

Ogłuszenie w halal to kwestia technologii

Yusuf Turna uważa, że ogłuszanie da się pogodzić z ubojem rytualnym.

Dla każdego gatunku istnieje określony cykl czasowy, którego należy przestrzegać. Dzięki temu zwierzę zostaje znieczulone, jednak zapobiega się skutkom rozumianym w religii jako okaleczenie lub przedwczesne padnięcie.

Ogłuszanie to różni się od ogłuszania podczas konwencjonalnego uboju krótszym czasem oraz dokładnością. Dzięki mniejszej liczbie ubijanych zwierząt wszystko może zostać przeprowadzone precyzyjnie.

Na przykład w przypadku drobiu oznacza to 3 sekundy ogłuszenia za pomocą szczypiec elektrycznych, co gwarantuje znieczulenie zwierząt, ale jednocześnie stanowi maximum, aby zwierzę nie umarło przedwcześnie.

Oprócz szczypiec elektrycznych istnieje możliwość ogłuszania gazem i kąpieli elektrycznej (podczas której ptaki zanurzone w wodzie otrzymują bodziec elektryczny) dla drobiu. Jagnięta są ogłuszane albo urządzeniem z zablokowanym bolcem, albo szczypcami elektrycznymi, a bydło tylko urządzeniem z bolcem.

Yusuf Turna jest przekonany nie tylko o swojej koncepcji, ale także o wysokiej jakości oferowanych w jego sklepie produktów mięsnych z certyfikatem.

 

Na podstawie:

lebensmittelmagazin.de

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Martyna Frątczak, studentka Weterynarii, zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią. Pasjonatka literatury pięknej i popularnonaukowej. W przyszłości chciałaby połączyć pracę lekarza weterynarii z prowadzeniem badań naukowych.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Czy polska wołowina podbije rynek chiński?

Według prezesa Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydł

Dobrostan zwierząt w planie strategicznym WPR. Spo

Celem interwencji „Dobrostan zwierząt” zawartej w projekcie

Zakaz uboju rytualnego na miękko. To może być pods

- Do mojego biura poselskiego dzwonią zaniepokojeni rolnicy