Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
26 lutego 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7247 EUR EUR - 4.5175 GBP GBP - 5.1946 DKK DKK - 0.6075
Archiwum
26.02.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 245,00 (- 0,31%), kukurydza MAR21 - 226,25 (- 1,31%), rzepak MAJ21 - 491,50 (+ 0,67%) [euro/tona] +++ +++ +++ 26.02.2021 14:09 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,40 zł/kg, średnia: 5,95 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++

Spór o „amerykańską szynkę iberyjską”

Martyna Frątczak

Portugalskie organizacje rolnicze, w imieniu Hiszpanii i reszty UE, rozpoczęły protest wobec stosowania przez amerykańskie firmy nazwy „szynka iberyjska”. Dwa przedsiębiorstwa z USA sprowadzają rodzime rasy z Półwyspu Iberyjskiego, aby w stanach Teksas i Georgia stworzyć imitację produktu regionalnego.

 

Czarne świnie żywione żołędziami

Oryginalna szynka iberyjska (jamón ibérico w języku hiszpańskim lub presunto ibérico w języku portugalskim) jest produktem regionalnym, należącym do gastronomicznej klasy gourmet.

Wytwarzana jest w Portugalii i Hiszpanii według receptury obwarowanej wieloma ścisłymi zasadami, które gwarantują jej najwyższą jakość oraz niepowtarzalny smak.

Jej najważniejszą cechą jest wykorzystanie wieprzowiny pozyskiwanej od czarnych świń rasy iberyjskiej, wypasanych w specyficznych warunkach, na pastwiskach ocienionych dębami. Żołędzie stanowią ważną część tradycyjnej diety świń iberyjskich i wpływają na smak ich mięsa.

Niedawno jednak dwie amerykańskie firmy postanowiły stworzyć produkt podrabiający tradycyjną wędlinę. Sprowadziły świnie rodzimej rasy z Półwyspu Iberyjskiego do tuczu w stanach Teksas i Georgia i wyprodukowały coś, co nazwały „amerykańską szynką iberyjską”.

Tą nazwę Hiszpanie i Portugalczycy chcieliby jednak widzieć wyłącznie na oryginalnych produktach ze świń pochodzących z Półwyspu Iberyjskiego. Ich zdaniem powinna być traktowana podobnie jak takie nazwy produktów, jak szampan lub parmezan.

Protest Portugalii

Z tego powodu w połowie sierpnia dwie portugalskie organizacje – Narodowa Konfederacja Rolnicza (CNA) oraz Portugalscy Rolnicy (CAP) – również w imieniu Hiszpanii i reszty Unii Europejskiej, rozpoczęły protest wobec używania chronionej nazwy produktu przez firmy amerykańskie.

Lider CNA, João Dinis, w swojej wypowiedzi podkreślił, że jeśli tylko handel rodzimą rasą świni z Półwyspu Iberyjskiego zostanie oficjalnie potwierdzony, należy podjąć stanowcze kroki, aby zapobiec w przyszłości kolejnej takiej sytuacji.

Jego zdaniem władze portugalskie, hiszpańskie i europejskie powinny natychmiast zabrać głos, aby zapobiec kolejnemu „przemytowi” rodzimych świń, który zagraża produkcji krajowej i iberyjskiej.

Dodał również, że: „Akredytowana szynka iberyjska jest związana nie tylko ze sposobem trzymania zwierząt i ich liniami genetycznymi, ale także z ich siedliskiem i warunkami wzrostu. Bardzo trudno ustalić, jak w USA produkuje się iberyjskie świnie. To jest wysoce nieuczciwa konkurencja ”.

Świnie iberyjskie w Teksasie

Według brytyjskiej gazety The Guardian, inicjatywa produkcji szynki iberyjskiej w USA wyszła od północnoamerykańskich firm Acornseekers z Flatonia w Teksasie oraz Iberian Pastures w stanie Georgia. Obie są własnością Hiszpanów lub Latynosów.

Te dwa przedsiębiorstwa zdecydowały się rozpocząć import iberyjskich czarnych świń do USA w celu wytwarzania własnej „amerykańskiej szynki iberyjskiej”.

Portugalscy przedstawiciele sektora trzody chlewnej oskrażyli hiszpański rząd o niepodejmowanie żadnych działań w celu ochrony rodzimej rasy i pozwalanie na jej eksport do Stanów Zjednoczonych.

 

swinie iberyjskie pixabay

 

Na podstawie:

Pig Progress

Hiszpania-portal.pl

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Martyna Frątczak, studentka Weterynarii, zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią. Pasjonatka literatury pięknej i popularnonaukowej. W przyszłości chciałaby połączyć pracę lekarza weterynarii z prowadzeniem badań naukowych.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora: