Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
01 grudnia 2020, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3.7367 EUR EUR - 4.4769 GBP GBP - 4.9904 DKK DKK - 0.6015
Archiwum
01.12.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 209,50 (- 0,36%), kukurydza STY21 - 189,75 (- 1,94%), rzepak LUT21 - 404,25 (- 1,10%) [euro/tona] +++ +++ +++ 30.11.2020 13:03 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 3,20 - 4,00 zł/kg, średnia: 3,53 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++

Chiny: ASF napędza import australijskiego mięsa

Martyna Frątczak

Zapotrzebowanie Chin na wieprzowinę stale rośnie, a ilość importowanego przez kraj mięsa pobija rekordy. Dużym eksportem mięsa do Chin cieszy się obecnie Australia.

 

Według najnowszych danych udostępnionych przez Rabobank, czynnikiem najsilniej oddziałującym na globalny rynek mięsa w dalszym ciągu pozostaje afrykański pomór świń (ASF). Problemy związane z COVID-19 mają mniejsze znaczenie. 

ASF nadal wpływa na rynek wieprzowiny w państwach całego świata. W dalszym ciągu widocznie zmniejsza liczebność stad trzody chlewnej i ogranicza produkcję wieprzowiny w Chinach, Wietnamie, Filipinach i niektórych krajach Europy Wschodniej.

Oznacza to, że m.in. Chiny w dalszym ciągu importują ogromne ilości wieprzowiny. Dużym eksportem mięsa do tego kraju cieszy się obecnie Australia.

Popyt na australijską wieprzowinę znacznie wzrósł w Chinach po wybuchu ASF. Pomimo ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa nadal utrzymuje się na wysokim poziomie.

W maju całkowity eksport czerwonego mięsa z Australii spadł o 16% w porównaniu z rokiem poprzednim, jednak eksport do Chin zmniejszył się o zaledwie 4%.

To bardzo dobry wynik, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę, że obecnie produkcja mięsa w Australii uległa zmniejszeniu.

„Podczas gdy eksport do Chin nie jest tak wysoki, jak pod koniec ubiegłego roku – kiedy to niedobory wieprzowiny spowodowane przez ASF napędzały popyt w Chinach, a produkcja Australii była znacznie wyższa – liczby są zbliżone do poziomów z początku roku 2019, a to dobry wynik dla krajowego przemysłu” – wyjaśnia jeden z analityków Rabobank, Gidley-Baird.

Wszystko wygląda na to, że zapotrzebowanie państw azjatyckich na wieprzowinę będzie dalej rosło. Oczekuje się, że w 2020 r. produkcja mięsa wieprzowego w Chinach spadnie o kolejne 15-20%, a w Wietnamie i na Filipinach o około 10%. Napędzi to dalszy import wieprzowiny.

Chiński import mięsa w 2020 roku prawdopodobnie osiągnie rekordowy poziom.

Już w pierwszych czterech miesiącach 2020 r. import wieprzowiny w Chinach wzrósł o 180% w porównaniu z rokiem poprzednim, a import pozostałych kategorii mięsa o 29%.

Według analizy Rabobank, chiński import mięsa w 2020 roku osiągnie rekordowy poziom około 2,5 miliona ton metrycznych. Większość produktów będzie dostarczana przez USA, w ramach podpisanej przez państwa umowy handlowej.

 

Na podstawie:

Farmonline.com.au

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Martyna Frątczak, studentka Weterynarii, zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią. Pasjonatka literatury pięknej i popularnonaukowej. W przyszłości chciałaby połączyć pracę lekarza weterynarii z prowadzeniem badań naukowych.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Flaga na mięsie przyniosła efekty. Patriotyzm gos

Z zebranych informacji przez organizacje rolnicze wynika, że

Jakim cudem niemiecka lub duńska wieprzowina jest

Zupełnie niezrozumiałym zjawiskiem jest fakt, że rolnicy w i

Belgia uwolniła się od ASF-u. Rusza eksport wieprz

Ponieważ w Belgii od dwunastu miesięcy nie odnotowano przypa