Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
04 marca 2021, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.7851 EUR EUR - 4.5540 GBP GBP - 5.2717 DKK DKK - 0.6124
Archiwum
04.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 236,25 (- 0,42%), kukurydza MAR21 - 217,00 (- 3,98%), rzepak MAJ21 - 515,00 (+ 2,23%) [euro/tona] +++ +++ +++ 03.03.2021 12:58 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,50 - 6,40 zł/kg, średnia: 5,83 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++

Francja-nieelegancja – tam również niedawno był skandal z niehumanitarnym ubojem zwierząt

Paweł Hetnał

W listopadzie ubiegłego roku francuskie stowarzyszenie obrońców zwierząt L214 opublikowało materiały z rzeźni w Boischaut w departamencie Indre, na których widać w jak skandalicznych warunkach dochodzi do uboju zwierząt. Ministerstwo rolnictwa nakazało natychmiastowe zamknięcie tego zakładu, ubijającego ponad 17 tys. zwierząt rocznie. Filmy z tej rzeźni opublikowane przez L241 wstrząsnęły Francuzami.

 

Wspomniany zakład znajduje się w miejscowości Lacs, kilka kilometrów od La Chatre (Indre), w regionie Centre-Val de Loire. Działaczom L214 udało się na przełomie sierpnia i września ub. r. zainstalować w rzeźni kamery i zarejestrować wstrząsające obrazy. Materiały te zaprezentowały w jak okrutnych warunkach, z pogwałceniem podstawowych standardów etycznych i sanitarnych, dochodzi do uboju zwierząt. Jak pokazuje film, zasadniczo żadne ze zwierząt nie zostało prawidłowo ogłuszone, a „wiele z nich jest ciętych gdy jeszcze żyją”. Zwierzęta konały w agonii, w pełnej świadomości, w odchodach innych zabijanych zwierząt. Ponadto rzeźnicy nie zachowywali elementarnych wymogów higieny. Obrońcy zwierząt twierdzą, że tak wyglądający proceder trwa w tej ubojni od dawna, a organizacja ta już dwa lata temu sygnalizowała problem.

Stowarzyszenie wniosło do prokuratury skargę na maltretowanie i „akty okrucieństwa” wobec zwierząt. Koncern handlowy Carrefour, który zaopatrywał się w tej rzeźni, ogłosił, że zrywa z nią współpracę. Sprawę potępił również minister rolnictwa Didier Guillaume. 

 

 

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Burza we Francji po wycofaniu mięsa ze szkolnej st

We francuskim Lyonie stołówki szkolne wycofały z jadłospisów

Koronawirus w duńskiej rzeźni. Zakład zamknięty do

Ubojnia bydła Danish Crown w Husum stała się ogniskiem zakaż

W Rosji powstaje największa rzeźnia w Europie. Będ

Jeden z największych rosyjskich producentów wieprzowiny, Mir