Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
05 czerwca 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,9217 EUR EUR - 4,4443 GBP GBP - 4,9563 DKK DKK - 0,5961
Archiwum
05.06.2020 13:49 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,54 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ 04.06.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 187,50 (+ 1,49%), kukurydza CZE20 - 170,00 (0,00%), rzepak SIE20 - 373,00 (- 0,33%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++ +++

Francja-nieelegancja – tam również niedawno był skandal z niehumanitarnym ubojem zwierząt

Paweł Hetnał

W listopadzie ubiegłego roku francuskie stowarzyszenie obrońców zwierząt L214 opublikowało materiały z rzeźni w Boischaut w departamencie Indre, na których widać w jak skandalicznych warunkach dochodzi do uboju zwierząt. Ministerstwo rolnictwa nakazało natychmiastowe zamknięcie tego zakładu, ubijającego ponad 17 tys. zwierząt rocznie. Filmy z tej rzeźni opublikowane przez L241 wstrząsnęły Francuzami.

 

Wspomniany zakład znajduje się w miejscowości Lacs, kilka kilometrów od La Chatre (Indre), w regionie Centre-Val de Loire. Działaczom L214 udało się na przełomie sierpnia i września ub. r. zainstalować w rzeźni kamery i zarejestrować wstrząsające obrazy. Materiały te zaprezentowały w jak okrutnych warunkach, z pogwałceniem podstawowych standardów etycznych i sanitarnych, dochodzi do uboju zwierząt. Jak pokazuje film, zasadniczo żadne ze zwierząt nie zostało prawidłowo ogłuszone, a „wiele z nich jest ciętych gdy jeszcze żyją”. Zwierzęta konały w agonii, w pełnej świadomości, w odchodach innych zabijanych zwierząt. Ponadto rzeźnicy nie zachowywali elementarnych wymogów higieny. Obrońcy zwierząt twierdzą, że tak wyglądający proceder trwa w tej ubojni od dawna, a organizacja ta już dwa lata temu sygnalizowała problem.

Stowarzyszenie wniosło do prokuratury skargę na maltretowanie i „akty okrucieństwa” wobec zwierząt. Koncern handlowy Carrefour, który zaopatrywał się w tej rzeźni, ogłosił, że zrywa z nią współpracę. Sprawę potępił również minister rolnictwa Didier Guillaume. 

 

 

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Chiny budują super rzeźnię. Zakład będzie zabijał

Techbank Food, szósty co do wielkości producent trzody chlew

Codziennie ubijali 16 tys. świń. Zakład zamknięty

Firma przetwórstwa mięsnego Van Rooi Meat w holenderskim Hel

Francja: Pół miliona jaj do wycofania ze sprzedaży

Prawie pół miliona jaj jest wycofywanych z rynku francuskieg