Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
15 listopada 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8848 EUR EUR - 4,2807 GBP GBP - 5,0014 DKK DKK - 0,5729
Archiwum
15.11.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 177,25 (- 0,14%), kukurydza STY20 - 164,25 (+ 0,15%), rzepak LUT20 - 389,25 (0,00%) [euro/tona] +++ +++ +++ 15.11.2019 12:18 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,80 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,09 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Francja-nieelegancja – tam również niedawno był skandal z niehumanitarnym ubojem zwierząt

Paweł Hetnał

W listopadzie ubiegłego roku francuskie stowarzyszenie obrońców zwierząt L214 opublikowało materiały z rzeźni w Boischaut w departamencie Indre, na których widać w jak skandalicznych warunkach dochodzi do uboju zwierząt. Ministerstwo rolnictwa nakazało natychmiastowe zamknięcie tego zakładu, ubijającego ponad 17 tys. zwierząt rocznie. Filmy z tej rzeźni opublikowane przez L241 wstrząsnęły Francuzami.

 

Wspomniany zakład znajduje się w miejscowości Lacs, kilka kilometrów od La Chatre (Indre), w regionie Centre-Val de Loire. Działaczom L214 udało się na przełomie sierpnia i września ub. r. zainstalować w rzeźni kamery i zarejestrować wstrząsające obrazy. Materiały te zaprezentowały w jak okrutnych warunkach, z pogwałceniem podstawowych standardów etycznych i sanitarnych, dochodzi do uboju zwierząt. Jak pokazuje film, zasadniczo żadne ze zwierząt nie zostało prawidłowo ogłuszone, a „wiele z nich jest ciętych gdy jeszcze żyją”. Zwierzęta konały w agonii, w pełnej świadomości, w odchodach innych zabijanych zwierząt. Ponadto rzeźnicy nie zachowywali elementarnych wymogów higieny. Obrońcy zwierząt twierdzą, że tak wyglądający proceder trwa w tej ubojni od dawna, a organizacja ta już dwa lata temu sygnalizowała problem.

Stowarzyszenie wniosło do prokuratury skargę na maltretowanie i „akty okrucieństwa” wobec zwierząt. Koncern handlowy Carrefour, który zaopatrywał się w tej rzeźni, ogłosił, że zrywa z nią współpracę. Sprawę potępił również minister rolnictwa Didier Guillaume. 

 

 

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Małe rzeźnie rolnicze i przymiarka do uboju bydła

- Podnosi się wielki krzyk. Dotychczas nie wolno było w gosp

Organizacja praw zwierząt okupuje rzeźnię grupy Tö

Dzisiaj rano, ok. godz. 4.00, ok. 20 demonstrantów wtargnęło

Pierwsze oskarżenia za nielegalny ubój zwierząt w

Cztery osoby usłyszały zarzuty znęcania się nad zwierzętami