Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
13 listopada 2019, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,8902 EUR EUR - 4,2850 GBP GBP - 4,9991 DKK DKK - 0,5735
Archiwum
13.11.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 177,50 (- 0,42%), kukurydza STY20 - 163,25 (- 0,31%), rzepak LUT20 - 390,00 (+ 0,32%) [euro/tona] +++ +++ +++ 13.11.2019 12:21 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,80 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,19 zł/kg (na podstawie informacji z 17 ubojni) +++

Polska kiełbasa z Lidla zagrożona wirusem ASF? Oburzenie niemieckich hodowców trzody chlewnej

Redakcja

Przedmiotem sporów jest sucha, długodojrzewająca kiełbasa, która jest w aktualnym asortymencie marketów Lidl. Niemieccy hodowcy trzody chlewnej obawiają się mięsa do produkcji kiełbasy własnej marki Lidla „Kuljanka”, która częściowo pochodzi z Polski, walczącej z ASF (północno wschodnia część kraju).

Jak podaje Onet.pl, Lidl poinformował, że mięso, z którego wytwarzana jest kiełbasa, nie pochodzi z obszarów objętych zarazą, ponadto jest ono poddawane ścisłej kontroli jakości.

Jako pierwszy o tejże kiełbasie w Lidlu informował "Top Agrar". Czytelnik portalu tego czasopisma rolniczego pytał, w jaki sposób sieć marketów może poświadczyć 100% pewność, że mięso nie pochodzi od świni, która została zakażona wirusem.

 

Lidl otrzymał wsparcie od Federalnego Instytutu Badań Weterynaryjnych, który potwierdził, że nie ma przeciwskazań dla importu normalnych produktów spożywczych z tych regionów Polski, które nie są dotknięte Afrykańskim Pomorem Świń.

 

Oburzenie niemieckich hodowców trzody chlewnej może być spowodowane faktem, że Federalne Ministerstwo Rolnictwa od dłuższego czasu ostrzega przed wędlinami i produktami mięsnymi, zawierającymi ewentualnie zarazki ASF, jakie do Niemiec mogłyby dotrzeć z produktami przewożonymi przez kierowców tirów i robotników sezonowych z Europy Wschodniej, która boryka się z wirusem.

W opinii niemieckiego ministerstwa istnieje niebezpieczeństwo, że resztki jedzenia, wyrzucane przez te osoby np. na postojach przy autostradach mogłyby zostać zjedzone przez dziki, przez co wirus rozprzestrzeniałby się w Niemczech. Trzodziarze obawiają się, że już przy pierwszym przypadku stwierdzenia obecności tego wirusa w Niemczech, wstrzymaniu uległby cały eksport wieprzowiny do krajów poza Unią Europejską, jak np. do Chin.

 

Źródło: Onet.pl

Może zainteresuje Cię również:

Kolejny azjatycki kraj dotknięty ASF. Wirus dotarł

Według Ministerstwa Rolnictwa Indonezji, wirus afrykańskiego

Jurgiel chce powołania unijnego koordynatora ds. a

Do Komisji Europejskiej trafi wniosek o powołanie koordynato

Wielkopolska dyskutuje o ASF. Czy polskie zagłębie

- Wirus mutuje się i traci na swojej zjadliwości. Zwiększa s