zm skiba

kps

CenyRolnicze
18 kwietnia 2024, Czwartek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0559 EUR EUR - 4.3309 GBP GBP - 5.0589 DKK DKK - 0.5805
Archiwum


17.04.2024 13:21 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,70-7,70 zł/kg, średnia: 7,12 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

17.04.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 203,25 (-0,25%), kukurydza CZE24: 195,50 (0,00%), rzepak MAJ24: 448,25 (-1,05%)

16.04.2024 SPRZEDAM 5 JAŁÓWEK, mieszaniec, 600 kg, kujawsko-pomorskie, radziejowski, 88-230, tel.: 724 745 830

15.04.2024 SPRZEDAM 100 T KUKURYDZY, trans. firmowy, opolskie, kluczborski, 46-282, tel.: 798 304 744

13.04.2024 SPRZEDAM 20 JAŁÓWEK, mięsny, 550 kg, mazowieckie, radomski, 26-680, tel.: 572 759 848

Dodaj komunikat

kowalczyk

kowalczyk

Mączki zwierzęce w żywieniu zwierząt - aktualne perspektywy.

Redakcja

Mączki zwierzęce są produktami ubocznymi przemysłu mięsnego lub utylizacyjnego, poddanymi obróbce termicznej (130ºC przez 30 min) mającej na celu zniszczenie bakterii chorobotwórczych, i pasożytów. Mączki składają sie głównie z mięsa, podrobów, tkanki tłuszczowej, kości i piór ubitych lub padłych zwierząt z wykluczeniem sierści, krwi, kopyt, rogów oraz treści przewodu pokarmowego. Stanowią bogate źródło białka (nawet 90% w kg SM) o bardzo dobrym składzie aminokwasowym. Z tego względu iż do ich produkcji wykorzystuje się tkankę tłuszczową, charakteryzują sie one wysoką koncentracją tłuszczu surowego (nawet do 20% w kg SM), co w konsekwencji przekłada sie na ich wyższą energie metaboliczną niż w innych komponentach białkowych wykorzystywane w żywieniu drobiu np. w poekstrakcyjnej śruty sojowej. Mączki zwierzęce stanowią również, bardzo dobre źródło takich pierwiastków jak wapń i fosfor. Wspomniane pierwiastki występują w formie całkowicie przyswajalnej przez zwierzęta, z tego względu powtórne wykorzystanie mączek w żywieniu umożliwiło by częściową eliminację drogich komponentów mineralnych z mieszanek dla drobiu (fosforan-1-wapniowy, kreda pastewna).

            Zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej 999/2001 z dnia 21 maja 2001 roku, nadal obowiązuje zakaz stosowania mączek zwierzęcych na terenie całej Unii Europejskiej. W związku z tym w momencie wykrycia produktów zakazanych w mieszankach dla zwierząt, właściciel materiału paszowego musi liczyć się z szeregiem kar. Kary pieniężne dotyczą nie tylko wykorzystania zakazanych mączek w żywieniu zwierząt ale również naruszenia wymagań w zakresie postępowania z produktami ubocznymi pochodzenia zwierzęcego i produktami pochodnymi. Wielkość kary pieniężnej może wynosić od 1 tys. nawet do 105 tys. Oprócz kary pieniężnej, rolnik u którego w mieszankach wykryte zostaną mączki mięsno kostne, zmuszony jest zutylizowania na własny koszt zwierzęta żywione tymi produktami. W ostatnim miesiącach na skutek nie przestrzegania zakazu stosowania mączek zwierzęcych w mieszankach dla zwierząt likwidacji podległo 3,5 tys. szt. trzody chlewnej w województwie pomorskim czy 4 tys. szt. indyków w województwie lubuskim.

            W ostatnim czasie, na skutek intensywnych badań naukowców potwierdzony został brak powiązania pomiędzy chorobą BSE (chorobą szalonych krów) a mączkami zwierzęcymi pochodzenia drobiowego i świńskiego. W związku z tym Komisja Europejska postanowiła powtórnie zainteresować się zniesieniem zakazu wykorzystania mączek pochodzenia drobiowego i świńskiego w żywieniu zwierzą monogastrycznych. Pierwszym krokiem w kierunku ich powrotu, była decyzja Komisji Europejskiej dotycząca możliwości wykorzystania mączek mięsnych i mięsno-kostnych pochodzenia drobiowego i świńskiego w akwakulturze, która weszła w życie z dniem 1 czerwca 2013r (Rozporządzenie Komisji (UE) Nr 56/20113). Jeszcze nie jest dokładnie znana data zniesienia zakazu w stosunku do zwierząt monogastrycznych, jednakże coraz częściej docierają informacje, że juz w tym roku mączki zastaną dopuszczone w żywieniu drobiu, natomiast w następnym w żywieniu trzody chlewnej. Dopuszczone mączki wykorzystywane były by w sposób krzyżowy to znaczy, że mączki drobiowe w żywieniu trzody chlewnej, natomiast mączki z trzody chlewnej w żywieniu drobiu. W przypadku mączek wytworzonych z zwierząt przeżuwających, ze względu na duże ryzyko transferu prionów wywołujących chorobę szalonych krów nie będzie możliwości ich stosowania w żywieniu zwierząt. Jednym z głównych powodów opóźniających zniesienie zakazu jest problem z opracowaniem testu umożliwiającego identyfikacje gatunku zwierzęcia z jakiego dana mączka została wytworzona. Ze względu na wysoką temperaturę jaki poddawany jest materiał z których wytwarza sie mączki, utrudniona jest identyfikacja DNA. Potrzeba czasu na opracowanie testów umożliwiających w szybki oraz w łatwy sposób wykrycie mączek wytworzonych ze zwierząt przeżuwających, oraz wyposażenia wielu laboratorium na terenie całej Unii Europejskiej w konieczny sprzęt na którym opracowane testy będą mogły być przeprowadzenie.

Miejmy nadzieje, że przesłanki dotyczące możliwości wykorzystania mączek zwierzęcych najbliższym czasie okażą się faktem i mączki zwierzęce powtórnie powrócą w skład mieszanek dla drobiu.

 

Dla portalu cenyrolnicze.pl:

 

mgr inż. Marcin Hejdysz, mgr inż. Anita Zaworska
Katedra Żywienia Zwierząt i Gospodarki Paszowej
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu