kojs

skiba

CenyRolnicze
29 marca 2024, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.9886 EUR EUR - 4.3009 GBP GBP - 5.0300 DKK DKK - 0.5766
Archiwum


28.03.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 203,50 (+1,37%), kukurydza CZE24: 193,25 (+ 1,44%), rzepak MAJ24: 438,00 (-0,79%)

27.03.2024 14:28 DRÓB, cena tuszki hurt: 7,80-8,60 zł/kg, średnia: 8,17 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

27.03.2024 SPRZEDAM 12 T PSZENŻYTA, trans. firmowy, wielkopolskie, kolski, 62-640, tel.: 690 050 400

26.03.2024 SPRZEDAM 26 T PSZENICY PASZ., trans. firmowy, podkarpackie, krośnieński, 38-460, tel.: 519 550 918

26.03.2024 SPRZEDAM 48 JAŁÓWEK, mieszaniec, 500 kg, mazowieckie, wyszkowski, 07-203, tel.: 500 062 366

26.03.2024 SPRZEDAM 15 TUCZNIKÓW, 120 kg, 100%, warmińsko-mazurskie, działdowski, 13-230, tel.: 796 437 003

25.03.2024 SPRZEDAM 20 JAŁÓWEK, mięsny, 700 kg, kujawsko-pomorskie, włocławski, 87-865, tel.: 722 018 877

24.03.2024 SPRZEDAM 100 T PSZENICY KONS., trans. firmowy, lubelskie, świdnicki, 21-065, tel.: 791 816 003

Dodaj komunikat

agrifirm

agrifirm

Polskie rasy gęsi i kaczek: źródło doskonałego mięsa i pierza

Martyna Frątczak

Na obszarze naszego kraju wciąż hodowanych jest kilkanaście rodzimych odmian gęsi i kaczek, uratowanych przed całkowitym wyginięciem. Ich unikalne cechy są warte zachowania. Czy powrócą na wsie w swoich regionach pochodzenia?

Gęsi i kaczki uratowane przed wyginięciem

W wyniku udomowienia zwierząt w różnych obszarach świata powstały setki unikalnych ras. Niestety, szacuje się że przynajmniej 1/3 z nich już wyginęła. Zmniejszenie różnorodności ras stało się szczególnie zauważalne w drugiej połowie XX wieku. Wtedy to lokalne rasy zaczęły być zastępowane odmianami bardziej wydajnymi i lepiej przystosowanymi do wielkoskalowej, intensywnej produkcji. Szacuje się, że w Europie z ok. 3000 zarejestrowanych ras bezpowrotnie wygasło już 500, a kolejne 400 jest krytycznie zagrożonych wyginięciem.

Podejmowane są intensywne prace aby proces wymierania ras zatrzymać. Ich unikalna genetyka powinna zostać zachowana dla kolejnych pokoleń. Lokalne odmiany zwierząt, chociaż zazwyczaj mniej wydajne od komercyjnych, dostarczają unikalnych produktów i są świetnie przystosowane do różnych, skrajnych warunków środowiska. Ponadto są ważną częścią kultury i tradycji regionów pochodzenia.

Na obszarze Polski powstało wiele ciekawych ras i odmian drobiu. Spośród nich, najwięcej utracono odmian kur, co miało bezpośredni związek z uprzemysłowieniem ich hodowli. Stosunkowo dobrze zachowały się jednak rasy gęsi oraz kaczek. Często utrzymywane były przydomowo, z przywiązania do tradycji, bez ukierunkowania na chów intensywny. Chociaż nie wszystkich udało się uratować, do dnia dzisiejszego możemy podziwiać 14 rodzimych ras lub odmian gęsi oraz 10 lokalnych ras, rodów lub linii kaczek. Objęte zostały ochroną zasobów genetycznych - ogromną rolę w ich zachowaniu odgrywał i w dalszym ciągu odgrywa Instytut Zootechniki PIB w Krakowie. Dotychczas nie opracowano technik przechowywania zarodków, lub komórek rozrodczych kaczek i gęsi. Dlatego jedyną metodą ich ochrony pozostaje utrzymywanie stad żywych ptaków. Czym wyróżniają na tle komercyjnych ras wyróżniają się polskie gęsi i kaczki?

Wysokiej jakości gęsina i pierze

Do lokalnych ras i odmian gęsi zaliczane są obecnie: gęś biłgorajska, zatorska, garbonosa, kartuska, kielecka, lubelska, podkarpacka, pomorska, rypińska, suwalska, słowacka, romańska, kubańska oraz landes. Dobrze adaptują się do niekorzystnych warunków środowiska, cechują się wysoką zdrowotnością i odpornością na choroby zakaźne. Nie są wybredne pod względem żywieniowym, dobrze wykorzystują nawet mało odżywczą paszę. Regionalne rasy gęsi z powodzeniem można skarmiać zielonkami, kiszonkami, suszami, czy roślinami okopowymi, produkowanymi lokalnie. Doskonale radzą sobie również na nawet słabej jakości pastwiskach i innych użytkach zielonych. Z tego powodu mogą być wykorzystywane przy ochronie krajobrazów.

 

ges biala pomorska wikimedia portal cenyrolnicze pl

Biała gęś pomorska Źródło: Flominator / CC BY-SA 3.0 / Wikimedia Commons

 

Nasze rodzime gęsi charakteryzują się długowiecznością i korzystnymi parametrami płodności. Ich reprodukcję zazwyczaj prowadzi się co 3-4 lata. Jaja polskich ras i odmian gęsi mają bardzo dobre parametry wylęgowe. Rodzime rasy są ponadto mało płochliwe i przyjemne w obsłudze. Dostarczają wysokiej jakości mięsa oraz pierza. W badaniach przeprowadzonych na gęsiach kieleckich, podkarpackich, kartuskich i suwalskich stwierdzono, że ich tuszki są bardzo dobrze umięśnione i w niewielkim stopniu otłuszczone – czym wyróżniają się na tle komercyjnych ras. Na szczególną uwagę zasługują pierze i puch uzyskiwane od polskich ras gęsi, które są najwyższej jakości – wykorzystuje się je m.in. do wyrobu profesjonalnej odzieży alpinistycznej.

 

Gęsi rasy landles:

 

Rodzime rasy gęsi doskonale nadają się do chowu ekologicznego, czy w gospodarstwach agroturystycznych, w celu uzyskiwania produktów regionalnych. Obecnie dąży się do tego, aby poszczególne rasy i odmiany przywrócone zostały do miejsc swojego pochodzenia. Do tej pory udało się m.in. reintrodukować gęś suwalską na obszary wiejskie Wigierskiego Parku Narodowego i gęś podkarpacką do regionu rzeszowskiego. To właśnie tam, w miejscu ich pochodzenia, mają zapewnione najlepsze warunki hodowli.  

 

Wyjątkowe polskie kaczki

Wśród rodzimych ras, rodów i odmian kaczek wymienia się kaczki pomniejszone, mieszańce (ród KhO-1), pekina angielskiego, pekina duńskiego, pekina francuskiego, oraz 5 rodów pekina polskiego. Podobnie do naszych rodzimych ras gęsi, są one niezwykle odporne na niekorzystne i zmienne warunki środowiska i dobrze wykorzystują nawet ubogą paszę. Z tego powodu świetnie nadają się do chowu przydomowego. Szczególnie warte uwagi są kaczki typu pekin polski, które charakteryzują się doskonałym mięsem, o dużej wartości dietetycznej – z niewielkim udziałem tłuszczu w tuszce. Ponadto dostarczają dobrej jakości pierza.

Doskonałe mięso pozyskuje się również od kaczek pomniejszonych. Jak ich nazwa wskazuje, mają niską masę ciała, ale bardzo dobrze ukształtowane cechy mięsne. Kaczki mieszańce i pekin angielski charakteryzują się dużą masą ciała, wysoką wydajnością rzeźną oraz nieśnością. Pekin duński również odznacza się dobrym umięśnieniem i dobrymi cechami reprodukcyjnymi. Pekin francuski należy do typu ogólnoużytkowego. Kaczki mieszańce, z uwagi na atrakcyjny wygląd, umieszcza się często w parkach czy ogrodach.

 

pekin wikimedia portal cenyrolnicze pl

Kaczka w typie pekin. Źródło: Martin Backert / CC BY-SA 3.0 / Wikimedia Commons

 

Zdjęcie we wstępie:

Gęsi pomorskie Źródło: Martinez3001 / CC BY 3.0 / Wikimedia Commons

Źródła:

Książkiewicz, J. (2006). Rola i znaczenie rodzimych odmian kaczek objętych programem ochrony zasobów genetycznych. Wiad. Zoot, 44(4), 39-43.

Ksiazkiewicz, J. (2010). Zachowane i wymarłe rodzime rasy odmian gęsi. Część I. Wiadomości Zootechniczne, 48(1).

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Lekarz weterynarii Martyna Frątczak, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią, którymi zajmuje się na co dzień również we własnej pracy naukowej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu