kps

kojs

CenyRolnicze
25 kwietnia 2024, Czwartek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0276 EUR EUR - 4.3198 GBP GBP - 5.0427 DKK DKK - 0.5792
Archiwum


25.04.2024 SPRZEDAM 40 T RZEPAKU, trans. firmowy, śląskie, zawierciański, 42-436, tel.: 513 159 150

24.04.2024 14:01 DRÓB, cena tuszki hurt: 7,20-8,20 zł/kg, średnia: 7,62 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

24.04.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 208,50 (-0,48%), kukurydza CZE24: 210,50 (+3,06%), rzepak MAJ24: 441,75 (-2,00%)

23.04.2024 SPRZEDAM 2 BYKI, mieszaniec, 700 kg, mazowieckie, siedlecki, 08-113, tel.: 660 688 750

Sprzedam Warchlaka krajowego 1000szt, waga 30kg, zaszczepione,Transport+kredytownie. Tel 500 072 455, 504 177 184

21.04.2024 SPRZEDAM 90 T PSZENICY PASZ., trans. firmowy, warmińsko-mazurskie, gołdapski, 19-520, tel.: 692 978 880

21.04.2024 SPRZEDAM 90 T ŻYTA KONS., trans. firmowy, opolskie, oleski, 46-325, tel.: 660 470 946

21.04.2024 SPRZEDAM 2 BYKI, mieszaniec, 500 kg, małopolskie, nowotarski, 34-745, tel.: 600 856 595

21.04.2024 SPRZEDAM 7 BYKÓW, mieszaniec, 750 kg, wielkopolskie, leszczyński, 64-140, tel.: 601 741 432

19.04.2024 SPRZEDAM 15 T ŻYTA KONS., trans. firmowy, podkarpackie, dębicki, 39-205, tel.: 888 282 198

Dodaj komunikat

agrifirm

agrifirm

Bezstresowa obsługa brojlerów poprawia jakość mięsa

Martyna Frątczak

Nieodpowiednie obchodzenie się z brojlerami na fermach, w czasie ich załadunku do pojazdów i transportu do rzeźni generuje ogromny stres u ptaków i powoduje u nich urazy - takie jak siniaki czy złamania kości. Znacznie obniżają one jakość mięsa, co przekłada się na straty finansowe. W wyniku stresu zwiększyć się może również śmiertelność ptaków. Jak można uniknąć tych problemów?

Złe obchodzenie się z ptakami generuje straty

Światowe zapotrzebowanie na mięso drobiowe jest ogromne - i stale rośnie. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) obecnie na świecie produkowanych jest niemal 66 miliardów brojlerów rocznie. Hodowla brojlerów na wielką, przemysłową skalę sprawia, że łatwo o zaniedbania i spokojną obsługę ptaków na fermach, w trakcie transportu ptaków i w ubojniach. Tymczasem zbędny stres, eskalacja strachu i agresji między brojlerami utrudnia z nimi pracę, przyczynia się do pogorszenia jakości mięsa ptaków i w efekcie, generuje straty finansowe.

Szczególnie wrażliwymi momentami, w których ptaki narażone są na stres i jego negatywne skutki, jest ich odbiór z ferm, transport i obsługa przed ubojem. Do najbardziej szkodliwych stresorów, przyczyniających się do obniżenia jakości mięsa należą zbyt wysoka temperatura otoczenia i niewłaściwe (brutalne) postępowanie z ptakami. Nie tylko znacznie obniżają one dobrostan brojlerów, ale powodują takie niekorzystne zmiany w mięśniach, jak powstawanie krwotoków, siniaków, zmiana koloru mięsa na niepożądany, czy złamania kości i obniżanie zdolności wiązania przez mięso wody (inaczej wodochłonności, ważnego parametru jakości mięsa).

Bardziej bezpośrednim, szkodliwym skutkiem nadmiernego stresu brojlerów jest ich wyższa śmiertelność, mogąca oznaczać poważne straty finansowe. Część ptaków w wyniku stresorów pada w trakcie transportu z ferm. Szacuje się, że liczba brojlerów trafiająca do ubojni już martwa w skali globalnej wynosi 1,2-2,9 miliona brojlerów rocznie. Z tych powodów konieczne jest wprowadzenie strategii obniżających stres ptaków podczas ich obsługi na fermach, w momencie ich opuszczania i transportu do zakładów ubojowych. Pozwoli to zapewnić lepszy dobrostan ptaków, a także zagwarantuje dobrą jakość mięsa i uniknięcie zbędnych strat finansowych.

Szczególnie stresujący: załadunek brojlerów

Łapanie i załadunek brojlerów na fermach wykonywany jest ręcznie lub w sposób zautomatyzowany, polega na umieszczaniu ptaków w skrzyniach transportowych, które są następnie ładowane na pojazdy i ruszają w dalszą drogę do zakładu ubojowego. Załadunek ptaków to niezwykle wrażliwy moment, w którym łatwo o nadmierny stres i urazy – krwotoki, siniaki, zwichnięcia kości udowej w stawie biodrowym, złamania - czy nawet śmierć zwierząt. Te brojlery, które wyszły bez szwanku z momentu załadunku, ale doświadczyły silnego stresu, mogą bardzo źle znieść dalszą podróż. Zwłaszcza, gdy czas obsługi i podróż między fermą a zakładem ubojowym są długie.

Obserwacje i dane zebrane z ferm drobiu pokazują, że generalnie ręczna obsługa brojlerów jest znacznie bardziej stresująca dla ptaków i silniej obciążona błędami od systemów automatycznego załadunku ptaków. Automatyczny załadunek powoduje znacznie mniejszą liczbę siniaków i innych urazów u brojlerów. Ułatwia również pracę ludzi przy obsłudze ptaków, również u nich redukując stres. Poza redukcją strat, automatyczne systemy załadunku brojlerów często kosztują mniej od ręcznej obsługi – w porównaniu pozwalając zaoszczędzić nawet 60% sumy przeznaczanej na załadunek.  

Zabójczy transport

Kolejnym krytycznym momentem jeśli chodzi o dobrostan brojlerów i wpływ na jakość mięsa jest transport ptaków do zakładów ubojowych. Wiąże się on z ogromnym stresem i strachem i chociaż trwa przez stosunkowo krótki okres w porównaniu do całego życia produkcyjnego ptaka, obserwacje i badania pokazują, że to właśnie wtedy cierpienie psychiczne i fizyczne ptaków jest największe.

Ptaki podczas transportu są szczególnie narażone na nieodpowiednią temperaturę otoczenia i odwodnienie. To właśnie mikroklimat w pojazdach w dużej części przyczynia się do pogorszenia dobrostanu ptaków i ich wysokiej śmiertelności. Problem stresu cieplnego podczas transportu wynika zazwyczaj z trudności w kontrolowaniu warunków w klatkach załadowanych na pojazdy. Wentylacja w większości pojazdów jest pasywna i mało efektywna – utrudnia ją ciasne ułożenie sąsiadujących skrzyń z ptakami. Brojlery znajdujące się w środku ładunku mogą być narażone na zbyt wysokie temperatury, a te na zewnątrz na zbyt niskie.

Nawet przy transporcie nie uznawanym za długotrwały (poniżej 8 godzin) pojawić się może kwestia przerwy w dostępie do pokarmu i wody, które mogą prowadzić do utraty wagi i potencjalnej wydajności tuszy. Zależą one w dużym stopniu również od pozostałych, wspomnianych już warunków - temperatury otoczenia i wilgotności powietrza.

Naczelną zasadą zmniejszenia stresu zwierząt wynikającego z transportu jest jego maksymalne skrócenie. Stwierdzono, że śmiertelność brojlerów w przewozach trwających krócej niż cztery godziny wynosi mniej niż 1%, ale w przypadku dłuższych przewozów może wynosić nawet kilkanaście-kilkadziesiąt procent.

Poza tym zaleca się umieszczanie brojlerów w klatkach transportowych w nocy lub wcześnie rano, gdy ptaki są mniej pobudzone i odczuwają mniej stresu. W okresach wysokich temperatur latem powinno się zrezygnować z bardzo gęstego załadunku ptaków w pojazdach, aby zapewnić w nich odpowiedni przepływ powietrza i zredukować stres cieplny zwierząt. Dobrą praktyką jest również zapewnienie ptakom po transporcie krótkiego okresu odpoczynku, przez umieszczenie ich w pomieszczeniu z kontrolowanym mikroklimatem, co pozwala im wyrównać temperaturę ciała.

Konieczność profesjonalnej obsługi w ubojniach

Ostatnim etapem życia produkcyjnego brojlerów – w którym trzeba zadbać o ich dobrostan i mającym wpływ również na jakość mięsa – jest ubój. Analizy przeprowadzone niedawno przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wykazały, że najwięcej błędów i nieprawidłowości powodujących stres u ptaków podczas uboju wynika z błędów personelu zakładów.

W dużej części są one skutkiem nieodpowiedniego przeszkolenia lub braku predyspozycji danych osób do pracy ze zwierzętami. Z 35 zidentyfikowanych nieprawidłowości w ubojniach aż 29 wynika z działań personelu, z czego aż 28 przypisuje się niekompetencji pracowników wykonujących ubój lub ich zmęczeniu.

 

kura leb na czarnym tle brzydka portal ceny rolnicze pl

 

Na podstawie:

Poultry World

EFSA

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Lekarz weterynarii Martyna Frątczak, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią, którymi zajmuje się na co dzień również we własnej pracy naukowej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu