zm skiba

skiba

CenyRolnicze
18 sierpnia 2022, Czwartek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.6468 EUR EUR - 4.7244 GBP GBP - 5.5983 DKK DKK - 0.6351
Archiwum


18.08.2022 MATIF: pszenica WRZ22: 313,75 (-4,13%), kukurydza LIS22: 307,75 (-3,07%), rzepak LIS22: 604,00 (-1,79%)

18.08.2022 KUPIĘ 100 T SALETRZAKA, transport firmowy, łódzkie, pajęczański, tel.: 501 670 011

17.08.2022 13:48 DRÓB, cena tuszki hurt: 9,00-9,60 zł/kg, średnia: 9,29 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

17.08.2022 SPRZEDAM 100 T PSZENICY KONS., transport firmowy, wielkopolskie, gostyński, tel.: 512 860 075

17.08.2022 SPRZEDAM 70 T KUKURYDZY, transport rolnika, opolskie, strzelecki, 47-120, tel.: 664 195 261

17.08.2022 SPRZEDAM 200 SZT. TUCZNIKA, 120 kg, 59%, mazowieckie, sokołowski, 08-300, tel.: 501 944 423

16.08.2022 SPRZEDAM 100 SZT. TUCZNIKA, 115 kg, 59%, wielkopolskie, rawicki, 63-910, tel.: 691 724 154

14.08.2022 SPRZEDAM 2000 KUR, średnia waga: 1,80 kg, zach-pom., gryficki, 72-300, tel.: 796 923 023

12.08.2022 SPRZEDAM 8 T PSZENICY KONS., transport rolnika, opolskie, brzeski, tel.: 791 531 832

12.08.2022 SPRZEDAM 4 BYKI, mięsny, 800 kg, mazowieckie, przasnyski, 06-316, tel.: 516 552 096

Dodaj komunikat

agrifirm

kowalczyk

Dobrostan kaczek: ignorowany temat. Czemu tak mało o nim wiemy?

Martyna Frątczak

W 2019 roku na obszarze UE ubito niemal 180 milionów kaczek rasy pekin. Mimo dużej skali produkcji tego gatunku drobiu, w Europie brakuje aktualnych, szczegółowych wytycznych dotyczących warunków utrzymania i dobrostanu kaczek. Mała uwaga poświęcana kaczkom sprawia, że nadal nie wiemy m.in. czy ptaki te potrzebują zbiorników z wodą do pływania, lub jaki rodzaj podłoża jest dla nich optymalny.

Kaczka pekin: pominięta w prawie

Uwielbiana w Azji kaczka jest obecnie raczej mało popularnym gatunkiem drobiu w Europie i Stanach Zjednoczonych. Jej mięso trafia na stoły w tych częściach świata co najwyżej od wielkiego święta, na co dzień będąc zastępowanym przez mięso kurczaka czy indyka. Z perspektywy polskiego konsumenta może się więc wydawać, że hodowla kaczek w Europie ma bardzo niewielką, marginalną skalę.

Nic bardziej mylnego. Kaczka pekin (najpopularniejsza rasa kaczek) wciąż jest intensywnie hodowana w celu produkcji mięsa, jaj, a także cennego pierza. Według ostatnich danych podanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w roku 2019 w celu pozyskania mięsa w USA ubito niemal 28 milionów, a na obszarze Unii Europejskiej 179 milionów kaczek pekin..

Mimo tak dużej skali chowu i hodowli kaczek nadal brakuje konkretnych wytycznych, opartych na sensownych badaniach naukowych, dotyczących ich potrzeb i dobrostanu – zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i Unii Europejskiej. To zaskakujące zwłaszcza w kontekście coraz większego zainteresowania dobrostanem zwierząt w naszej części świata, przekładającym się na decyzje prawne na różnych szczeblach.

Wśród dokumentów dotyczących kaczki pekin opracowanych dla Unii Europejskiej znajdziemy wyłącznie specyfikacje produkcyjne oraz zalecenia dotyczące warunków utrzymania kaczek wydane w 1999 roku. Wszystkie pozostałe gatunki zwierząt hodowlanych w Europie cieszą się znacznie większym zainteresowaniem, a zalecenia i przepisy związane z ich dobrostanem są nieustannie aktualizowane.

W USA regulacje dotyczące dobrostanu zwierząt gospodarskich nie powstają na szczeblu rządu federalnego – pewne normy i przepisy opracowywane są przez różne programy i organizacje pozarządowe, a czasem również przez władze stanowe. Obecnie żaden ze stanów nie opracował przepisów dotyczących hodowli kaczek w celu produkcji mięsa i jaj. Pewne zalecenia można znaleźć w kilku programach mających na celu zapewnienie jakości produktów drobiowych. Co rzuca się w oczy, różnią się one standardami, zakresem i rygorystycznością.

Zrozumieć kaczkę

Kaczki wyglądają na pechowy i wciąż niezrozumiany gatunek drobiu. Co tak naprawdę wiemy na temat ich potrzeb? Aby odpowiedzieć na to pytanie, w swojej ostatniej pracy badacze z Danii i Stanów Zjednoczonych przeczesali całą dostępną na ten temat literaturę naukową. Skupili się na badaniach dotyczących kaczek pekin hodowanych w celu produkcji mięsa oraz jaj.

Pierwszym, ciekawym wnioskiem z ich poszukiwań było stwierdzenie, że zainteresowanie dobrostanem kaczek, chociaż wciąż małe, zdecydowanie wzrosło w ciągu ostatnich 10 lat. Ponad 80% istotnych publikacji dotyczących warunków utrzymania i potrzeb kaczek zostało opublikowanych po 2011 roku.

Publikacje skupiały się głównie na takich kwestiach związanych z dobrostanem kaczek, jak wzbogacenia środowiska (zbiorniki z wodą), rodzaj podłoża i ściółki, oraz gęstość obsady i warunki klimatyczne optymalne dla ptaków. Przedstawiamy najciekawsze zagadnienia. Całość źródłowej pracy (cytujemy ją na końcu), w której można znaleźć znacznie więcej danych, jest ogólnodostępna.

Czy kaczki potrzebują zbiorników z wodą?

Bardzo duża część badań dotyczących kaczek skupia się na pytaniu, czy ptakom powinno się zapewniać różnego rodzaju pojniki i zbiorniki z wodą, tak, aby miały możliwość wyrażać swoje naturalne zachowania związane ze środowiskiem wodnym.

Na fermach kaczek stosuje się odmienne instalacje, które pozwalają im w różnym stopniu korzystać z wody. Niektóre rodzaje poideł pozwalają ptakom tylko na zmoczenie dzioba i piór, inne na zanurzenie całej głowy w wodzie. Prysznice dają im możliwość zmoczenia całego ciała, a w basenach, wannach lub oczkach wodnych kaczki mogą pływać i w pełni korzystać z dostępności wody.

Stwierdzono, że zachowania „kąpielowe” podzielić można u kaczek (najprościej) na moczenie piór dziobem, podrzucanie głowy, potrząsanie głową i resztą ciała po zmoczeniu piór oraz pływanie i nurkowanie. Większość z tych zachowań ptaki są w stanie przejawiać niezależnie od formy kontaktu z wodą, jaki im zapewniono.

Wykazano, że nawet w przypadku, gdy kaczki miały dostęp tylko do poideł smoczkowych, wyrażały zachowania związane z charakterystycznym moczeniem piór i potrząsaniem ciała. Poidła smoczkowe nie umożliwiały jednak oczywiście zanurzania głowy oraz pływania. Pytanie, które z tych zachowań są rzeczywiście ważne dla utrzymania wysokiego dobrostanu kaczek? Duży zbiornik czy oczko wodne dla ptaków jest doskonałą opcją, ale mającą sens właściwie tylko w chowie wolnowybiegowym, zwłaszcza ekstensywnym.

Przy ograniczonym kontakcie z wodą być może wystarczy zapewnienie ptakom innego zajęcia – obserwowano, że kaczki które miały dostęp wyłącznie do poideł smoczkowych, dużo czasu spędzały na zabawie słomą – chwytając ją w dziób podrzucały głowę, prezentując zachowanie „kąpielowe”.

Nie można jednak zapominać, że kontakt z wodą zapewnia również ptakom ważne korzyści zdrowotne – zanurzanie głowy w wodzie pozwala na oczyszczanie oczu i nozdrzy. Niektóre badania pokazują również, że ptaki mające mające dostęp do pryszniców, czy zbiorników do pływania, mają lepszą kondycję podeszw stóp.

Nie stwierdzono, aby dostęp do danej instalacji z wodą wpływał na wskaźniki produkcyjne kaczek.

Lepsze przyrosty na wolnym wybiegu

Jeszcze niewiele wiadomo na temat opłacalności wolnowybiegowego chowu kaczek. W jednej pracy stwierdzono, że kaczki pekin mające dostęp do wybiegu osiągają wyższą masę ciała przed ubojem i bardziej efektywnie wykorzystują paszę (mają niższy FCR), w porównaniu do ptaków chowanych w pomieszczeniach zamkniętych. Większa wydajność produkcyjna może tutaj wynikać z większej aktywności ptaków i spożywania zielonki.

Tak jak w chowie każdego innego gatunku, dostęp do wybiegu z pewnością zapewnia kaczkom ruch, wzbogacenie diety, różnorodne bodźce i duże możliwości wyrażania naturalnych zachowań. Poza tym dostęp do wybiegu na zewnątrz zapewnia ptakom naturalne warunki oświetlenia, które są istotne dla ich dobrostanu i produkcyjności. Wolny wybieg niestety wiąże się również z zagrożeniami – takimi jak wyższe ryzyko zakażenia wirusem ptasiej grypy czy narażenie ptaków na ataki drapieżników.

Jakie podłoże dla kaczek?

Zaskakująco dużo kontrowersji wywołują badania dotyczące najlepszego pod względem dobrostanu podłoża dla kaczek. Niektórzy badacze stwierdzili, że najzdrowsza dla ptaków jest podłoga rusztowa, która w teorii zapobiega utracie przez ptaki równowagi, poślizgom i upadkom. Inni naukowcy podważyli ten wniosek, sugerując że badania nie zostały przeprowadzone w odpowiedni sposób.

Często jako najlepsze podłoże dla kaczek proponuje się stosowanie materiałów ściołowych – mogą być one szczególnie ważne w kontekście wzbogacania środowiska ptaków. Niektórzy eksperci obawiają się jednak, że pył ze ściółki może być szkodliwy dla oczu i układu oddechowego ptaków – chociaż nadal tego nie potwierdzono, ani nie wykluczono. Nie ma również póki co danych, które by pokazywały wpływ ściółki na zdrowie nóg kaczek. Ciężko również znaleźć informacje dotyczące konkretnych rodzajów podłoża.

Ile kaczek na metrze?

Wytyczne dotyczące optymalnej gęstości obsady kaczek są zróżnicowane. Kilka publikacji zaleca utrzymywanie ptaków w gęstości nie większej niż 7-8 kaczek na m2. Zalecenia te są opartne na różnych przesłankach, ale zazwyczaj po prostu na wynikach produkcyjnych.

Nie można ich mimo wszystko traktować jako ostateczne – w pewnym eksperymencie stwierdzono, że już obsada na poziomie 8 kaczek na m2 wywoływała stres u ptaków, co odbijało się na uszkodzeniach piór.

Niektórzy eksperci uważają, że ważniejsze od skupiania się na wyznaczonej na papierze gęstości obsady może być uwzględnienie na fermie przestrzeni, które pozwalają na zaspokojenie wszystkich potrzeb behawioralnych kaczek. Pozostaje liczyć na kolejne badania, które wskażą, które z nich są najważniejsze dla zdrowia i komfortu ptaków.

 

Na podstawie:

Makagon, M. M., & Riber, A. B. (2021). Setting research driven duck-welfare standards: A systematic review of Pekin Duck welfare research. Poultry Science, 101614.

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Lekarz weterynarii Martyna Frątczak, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią, którymi zajmuje się na co dzień również we własnej pracy naukowej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu