kojs

kojs

CenyRolnicze
28 marca 2024, Czwartek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0081 EUR EUR - 4.3191 GBP GBP - 5.0474 DKK DKK - 0.5792
Archiwum


28.03.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 203,50 (+1,37%), kukurydza CZE24: 193,25 (+ 1,44%), rzepak MAJ24: 438,00 (-0,79%)

27.03.2024 14:28 DRÓB, cena tuszki hurt: 7,80-8,60 zł/kg, średnia: 8,17 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

27.03.2024 SPRZEDAM 12 T PSZENŻYTA, trans. firmowy, wielkopolskie, kolski, 62-640, tel.: 690 050 400

26.03.2024 SPRZEDAM 26 T PSZENICY PASZ., trans. firmowy, podkarpackie, krośnieński, 38-460, tel.: 519 550 918

26.03.2024 SPRZEDAM 48 JAŁÓWEK, mieszaniec, 500 kg, mazowieckie, wyszkowski, 07-203, tel.: 500 062 366

26.03.2024 SPRZEDAM 15 TUCZNIKÓW, 120 kg, 100%, warmińsko-mazurskie, działdowski, 13-230, tel.: 796 437 003

25.03.2024 SPRZEDAM 20 JAŁÓWEK, mięsny, 700 kg, kujawsko-pomorskie, włocławski, 87-865, tel.: 722 018 877

24.03.2024 SPRZEDAM 100 T PSZENICY KONS., trans. firmowy, lubelskie, świdnicki, 21-065, tel.: 791 816 003

Dodaj komunikat

agrifirm

agrifirm

Koniec chowu klatkowego? Jaka będzie przyszłość producentów branży jajecznej?

Hanna Krugiełka

Potrzeby rynku kształtują konsumenci, a aktualne preferencje konsumentów jajek to wybór jaja z chowu bezklatkowego. Stowarzyszenie Otwarte Klatki opublikowało trzecią edycję raportu dotyczącego zmian w branży spożywczej i na rynku jajecznym. Podało w nim informację o tym, że sukcesywnie spada udział pogłowia kur niosek w chowie klatkowym, a rośnie liczba kur w chowie alternatywnym. Według raportu najwięksi producenci jaj nie inwestują już w chów klatkowy. Jakie są ich prognozy na najbliższe lata?

 
O STOWARZYSZENIU  OTWARTE KLATKI -TYTUŁEM WSTĘPU

 

Stowarzyszenie Otwarte Klatki to powstała w 2012 roku ogólnopolska organizacja zrzeszająca osoby, które chcą zmienić los zwierząt hodowlanych. Od 2018 roku stowarzyszenie jest częścią Anima International. Działa w Polsce, Wielkiej Brytanii, Rosji, Estonii, Danii oraz na Litwie, Ukrainie i Białorusi. Zapobiega o lepszą ochronę zwierząt zamykanych na fermach, a także o prawo konsumentów do pełnej wiedzy na temat warunków ich życia. Otwarte Klatki przedstawiają swoją misję w następujący sposób: „Naszym celem jest zapobieganie cierpieniu zwierząt poprzez prowadzanie systemowych zmian społecznych, dokumentowanie warunków chowu przemysłowego oraz edukację promującą pozytywne postawy wobec zwierząt”.

 

kura krugileka 1 cenyrolnicze pl

 
JAK PRODUCENCI JAJ WIDZĄ PRZYSZŁOŚĆ BRANŻY JAJECZNEJ? TRZECIA EDYCJA RAPORTU STOWARZYSZENIA OTWARTE KLATKI


Na przestrzeni ostatnich lat obserwuje się zmiany w strukturze hodowli kur niosek w Polsce. Obecnie już 20,4% kur niosek w Polsce utrzymywanych jest w innych hodowlach niż klatkowa - ściółkowej, wolnowybiegowej i ekologicznej (w 2020 roku było to 17,3%). Według danych Głównego Inspektoratu Weterynarii w ciągu ostatnich 7 lat liczba kur utrzymywanych w chowie ściółkowym wzrosła o 96%, wolnowybiegowym – 159%, a w chowie ekologicznym aż o 420%.

 

Według Stowarzyszenia Otwarte Klatki zmiany te motywowane są przez decyzje kolejnych firm (producentów żywności, sieci handlowych, HoReCa - łączne określenie sektora hotelarskiego oraz gastronomicznego ), które deklarują wycofanie z użycia lub sprzedaży jaj z chowu klatkowego w swojej ofercie - do końca zeszłego roku w sumie 145 firm działających w Polsce ogłosiło, że wycofa jaja “trójki” najpóźniej do 2025 roku. 33 firmy wdrożyły swoje zobowiązania w życie - w ich ofercie nie ma już jaj z chowu klatkowego. Co więcej, cztery czołowe sieci handlowe (ALDI, Auchan, SPAR i Carrefour) deklarują ponad 50% udział jaj świeżych z hodowli alternatywnych w ofercie, przy czym Carrefour - aż 84%.

 

Producenci jaj są otwarci na zmiany. Do końca 2020 r. aktywiści Otwartych Klatek spotkali się z przedstawicielami pięciu producentów jaj (Fermy Drobiu Woźniak, Fermy Drobiu Mizgier, Polskie Fermy Grupa Producentów Sp. z o.o., Aktiw Sp. z o.o., PW Amigo) i poprosili ich o wypełnienie ankiety dotyczącej zmian na rynku. Z badania wynika, że żaden z producentów biorących udział w ankiecie nie planuje już inwestycji w chowie klatkowym. Co więcej, zapytani o planowane inwestycje w hodowlę alternatywną do klatkowej, 4 na 5 producentów wyraziło chęć realizacji takich przedsięwzięć w przyszłości bądź zaznaczyło, że poczynili już takie inwestycje w minionym roku lub że inwestują w hodowle alternatywne od kilku lat. W rozmowie ze Stowarzyszeniem Otwarte Klatki Barbara Woźniak, Pełnomocnik Zarządu Ferm Drobiu Woźniak, lidera na rynku produkcji jaj w Polsce, potwierdziła, że firma od lat inwestuje w chów alternatywny. Jedno z pytań kierowanych do producentów dotyczyło tego, jaki ich zdaniem będzie procentowy udział hodowli klatkowej w Polsce w roku 2025. Cztery firmy oceniły udział hodowli klatkowej w 2025 roku w przedziale 50-60%. Co ciekawe, jedna firma oceniła, że udział kur utrzymywanych w hodowli klatkowej w 2025 roku wyniesie jedynie 15% pogłowia kur niosek w Polsce.

 

kura 2 krugielka cenyrolnicze pl

 

Prognozy producentów jaj jasno wskazują, że udział hodowli klatkowej w strukturze utrzymania kur będzie nadal sukcesywnie spadał. Możliwe jednak, że spadek będzie bardziej znaczący - zakaz hodowli klatkowej kur wchodzi lub już wszedł w życie w 3 krajach europejskich: Austrii, Niemczech i Czechach. Pod Europejską Inicjatywą Obywatelską “Koniec Epoki Klatkowej” podpisał się ponad milion obywateli UE, więc możliwy jest też zakaz obejmujący całą Unię - mówi Maria Madej, Menadżerka ds. Relacji Biznesowych w Stowarzyszeniu Otwarte Klatki.

 

 

Trend odchodzenia od hodowli klatkowej kur jest widoczny globalnie. W wyniku działania międzynarodowej koalicji Open Wing Alliance już ponad 2000 firm na całym świecie zdecydowało się na rezygnację z jaj pochodzenia klatkowego, a polityki globalne, czyli obejmujące wszystkie lokalizacje danej firmy, przyjęło już 97 firm.

 

Nie tylko biznes zwraca uwagę na dobrostan kur niosek – troszczą się o niego także konsumenci. Według badań przeprowadzonych przez Biostat w 2020 roku 82% badanych uważa, że hodowla klatkowa nie zapewnia kurom odpowiednich warunków do życia. Co więcej, ponad połowa (54,5%) ankietowanych uważa też, że producenci żywności, restauracje i sieci handlowe powinny zrezygnować z używania jaj z chowu klatkowego. Opinie Polaków są zgodne z europejskim trendem – według badania Eurobarometru z 2016 roku aż 90% Europejczyków sądzi, że ochrona dobrostanu zwierząt jest kluczowa oraz stanowi fundamentalną kwestię.

 

Dziękujemy firmom z branży spożywczej, handlowej i HoReCa, które podjęły oficjalną decyzję o rezygnacji z jaj z chowu klatkowego, konsekwentnie wdrażają ją w życie i poprzez udział w naszej corocznej ankiecie, transparentnie informują społeczeństwo o postępach swoich działań w zakresie poprawy dobrostanu zwierząt - mówi Maria Madej - Dziękujemy również producentom jaj, z którymi mieliśmy przyjemność nawiązać dialog, za gotowość do zmian i rozmów o tym, co jest niezbędne dla polskiej branży jajecznej w obliczu sukcesywnego wzrostu znaczenia jaj z systemów alternatywnych. Wierzymy, że wspólnie możemy realnie polepszyć los kur niosek w naszym kraju - dodaje Madej.

(Z materiałów pokonferencyjnych Otwartych Klatek).

 

kura3 cenyrolnicze pl krugielka

 
JESZCZE KILKA SŁÓW- OKIEM ROLNIKA

 

W raporcie Stowarzyszenia Otwarte Klatki opublikowano dużo ciekawych informacji i konkretnych danych. Z pewnością w epoce wegetarianizmu i weganizmu, życia fit i uwrażliwiania na los zwierząt powstaje wiele podobnych i prowadzących najróżniejsze kampanie oraz działania towarzystw, stowarzyszeń i innych organizacji. Nie można polemizować z oczywistymi faktami i wyborami konsumentów. Jednak jest drugi biegun sprawy, najważniejsze ogniwo - sam producent jaj. W chwili obecnej Państwo nie dofinansowuje przekształceń kurzych ferm z chowu klatkowego na bezklatkowy. Wszelkie koszty musi ponieść producent. Łatwo mówić o potrzebach zmian, jednak rodzi się podstawowe pytanie o koszty.

 

Dlatego zwróciliśmy się z nim do Stowarzyszenia Otwarte Klatki: - Mam pytanie o koszty przekształcenia kurzej fermy z chowu klatkowego na sposoby chowu alternatywnego. Czy mogłabym Panią prosić o takie dane? W przypadku zmiany fermy 5000 niosek w chowie klatkowym na np. wolnowybiegowy. Jeśli dysponuje Pani takimi danymi, chętnie dowiedziałabym się więcej o kosztach dla polskich realiów – zapytała redaktor Cen Rolniczych Martę Korzeniak - Menadżerkę ds. Komunikacji Stowarzyszenia Otwarte Klatki.

 

- Niestety nie dysponujemy konkretnymi danymi co do kosztów przekształcenia fermy, wiemy tylko tyle, ile mówią sami producenci, ale nie mam żadnych twardych danych jakie dokładnie są to koszty. Liczymy jednak, że producenci otrzymają wsparcie od państwa lub innych instytucji, żeby móc sprawniej przejść przez ten proces - padła odpowiedź.

 

Tymczasem widać ewidentną potrzebę rynku na jaja od kur z chowu bezklatkowego, o zaprzestanie tego sposobu walczą stowarzyszenia takie jak Otwarte Klatki. Jednak należy się zastanowić nad losem farmera, który zainwestował swój życiowy kapitał w fermę z chowem klatkowym, albo co gorsza wziął kredyt na inwestycję.

 

Na konferencji mówiono o tym, że w roku 2025 roku produkcja klatkowa jaj będzie już produkcją niszową.

 

Kto pomoże rolnikom i dofinansuje przekształcenia? Od kiedy mogą na nie liczyć?

 

krugielka 3 4 cenyrolnicze jajko

 

Z okazji Świąt Wielkiej Nocy, życzę moim Czytelnikom zdrowia, spokoju o jutro oraz wiele świątecznej radości.

Hanna Krugiełka
Autor: Hanna Krugiełka
Hanna Krugiełka - absolwentka Akademii Rolniczej w Poznaniu, kilkuletni pracownik jednostek państwowych związanych z rolnictwem. Entuzjastka rolnictwa ekologicznego, miłośniczka przyrody. Pasjonatka sztuki słowa i praktykująca ją w różnych dziedzinach..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu