Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
22 kwietnia 2021, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.7885 EUR EUR - 4.5562 GBP GBP - 5.2655 DKK DKK - 0.6127
Archiwum
22.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 238,50 (+ 3,02%), kukurydza CZE21 - 233,75 (+ 2,07%), rzepak MAJ21 - 595,25 (+ 5,96%) [euro/tona] +++ +++ +++ 21.04.2021 13:05 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 6,10 - 6,90 zł/kg, średnia: 6,39 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++

Epidemia salmonellozy u dzieci. Winien hobbystyczny chów drobiu

Martyna Frątczak

Wiele osób w Australii zajęło się przydomowym chowem drobiu w czasie pandemii koronawirusa. Spowodowało to epidemię salmonellozy wśród dzieci, którym rodzice pozwalali na bliski kontakt z kurczakami.

 

W Queensland, jednym ze stanów Australii, służby zdrowia prowadzą obecnie dochodzenie dotyczące epidemii salmonellozy wśród dzieci.

Prawdopodobnie zaraziły się one bakteriami Salmonella od kur utrzymywanych w przydomowych zagrodach.

Liczba takich hobbystycznie utrzymywanych stad gwałtownie wzrosła w Australii podczas pandemii COVID-19. Oznacza to, że chowem drobiu zajęło się prawdopodobnie mnóstwo osób, które nie mają o tym większego pojęcia.

Doprowadziło to do wystąpienia przypadków typowej zoonozy pochodzącej od drobiu – salmonellozy – u 17 dzieci z różnych części stanu Queensland.

U pęciorga dzieci wystąpiła ostra postać kliniczna choroby i musiały zostać hospitalizowane.

Ustalono, że większość przypadków wystąpienia salmonellozy wynikała z bliskiego kontaktu z pisklętami zakupionymi dwa tygodnie wcześniej w szeregu sklepów zoologicznych w całym stanie. Dzieci przytulały i całowały zwierzęta.

Obecnie służby zdrowia w stanie Queensland prowadzą akcję informacyjno-ostrzegawczą dla osób prowadzących hobbystyczny chów drobiu, aby zapobiec tak nieodpowiedzialnym zachowaniom.

Równocześnie trwa dochodzenie w celu ustalenia dostawcy piskląt.

 

Na podstawie:

ABC News Australia

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Lekarz weterynarii Martyna Frątczak, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią, którymi zajmuje się na co dzień również we własnej pracy naukowej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Jak chronić drób przed stresem cieplnym?

Stres cieplny odbija się na zdrowiu i wydajności ptaków. Wyn

Bułgarzy zutylizują 10 ton polskiego mięsa

Blisko 10 ton polskiego mięsa drobiowego zostanie zniszczone

Drób na wybiegu niszczy glebę: jak ją ochronić?

Chów drobiu na wolnym wybiegu rośnie na popularności w wielu