Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
24 lutego 2021, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3.7145 EUR EUR - 4.5176 GBP GBP - 5.2607 DKK DKK - 0.6075
Archiwum
24.02.2021 13:09 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,40 zł/kg, średnia: 6,02 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ 23.02.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 240,75 (+ 0,52%), kukurydza MAR21 - 229,75 (+ 0,22%), rzepak MAJ21 - 472,00 (+ 2,39%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++

Kurczak z lasu - nowy pomysł na chów drobiu

Martyna Frątczak

Przodek kury domowej do dnia dzisiejszego zamieszkuje lasy tropikalne Azji. Najbardziej optymalny dla kurczaków i kur niosek może być więc rolno-leśny system utrzymania.

 

Powrót kurczaka do dżungli

Uniwersytet São Paulo w Brazylii przeprowadził niedawno badania dotyczące tak zwanego rolno-leśnego systemu utrzymania drobiu. Jego ideą jest hodowla kurczaków „w lesie”, aby zapewnić im wysoki poziom dobrostanu i „środowisko naturalne”.

Przodek współczesnej kury domowej – kur bankiwa, pomimo udomowienia około 4000 tysięcy lat temu nie odbiega bardzo wyglądem od hodowlanych ras drobiu. Do dnia dzisiejszego zamieszkuje lasy tropikalne Azji.

Można więc przyjąć, że kurczaki są ewolucyjnie przystosowane do życia właśnie w takim środowisku. Oczywiście człowiek wywarł na nie bardzo silny wpływ selekcją sztuczną, sprawiając, że dobrze funkcjonują w komerycyjnych systemach chowu.

Być może jednak „system rolno-leśny” ich utrzymania jest dla nich najlepszy? Brazylia jest idealnym miejscem do jego przetestowania.

W gospodarstwach brazylijskich wymaga się, aby 20% gruntów zostało obsadzone drzewami. Tereny te można by wykorzystać do chowu i hodowli drobiu. Wygeneruje to nowe miejsca pracy i jednoczeście zapewni doskonałe warunki życia dla zwierząt.

Pochodzące z takiego systemu produkty drobiowe z pewnością będą cieszyć się popularnością wśród konsumentów, którym nie są obojętne kwestie dobrostanu zwierząt.

Szczęśliwe, leśne kurczaki

Badania przeprowadzone nad systemem rolno-leśnym utrzymania drobiu wykazały, że ptaki są w nim o wiele bardziej aktywne niż w innych systemach. Częściej spożywają paszę, częściej drapią ziemię i częściej odpoczywają.

O wiele rzadziej obserwuje się agresywne zachowania, takie jak wzajemne dziobanie. Wynika to ze znacznie lepiej ustalonej i wzmocnionej hierarchii społecznej wśród ptaków w tak naturalnym systemie utrzymania.

Okazuje się, że leśne środowisko wpływa pozytywnie również na produkcyjność kur.

Z systemu rolno-leśnego otrzymywano więcej jaj niż z systemu konwencjonalnego, ponieważ nioski zaczęły składać jaja wcześniej i bardziej jednolicie.

Proporcje skorupy, żółtka i białka były bardzo podobne w jajach pochodzących z dwóch systemów. Jaja z konwencjonalnej produkcji miały jednak nieco wyższą wagę niż jaja z leśnego eksperymentu.

Wystąpiła również różnica w kolorze żółtka. Jaja z produkcji leśnej miały znacznie mocniejszy kolor żółci niż te pochodzące z tradycyjnej produkcji.

System rolno-leśny hodowli drobiu wygląda więc całkiem obiecująco – sprzyja zarówno rolnikom, jak i zwierzętom oraz środowisku.

 

Na podstawie:

Poultry World

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Martyna Frątczak, studentka Weterynarii, zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią. Pasjonatka literatury pięknej i popularnonaukowej. W przyszłości chciałaby połączyć pracę lekarza weterynarii z prowadzeniem badań naukowych.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

19.02.2021 Ceny skupu kurczaka i sprzedaży tuszki:

W bieżącym tygodniu średnia cena skupu brojlerów kurzych na

Wieprzowina przebije kurczaka

Według amerykańskiego departamentu rolnictwa, wieprzowina bę

17.02.2021 Ceny skupu kurczaka i sprzedaży tuszki:

Cena skupu kurczaków na wolnym rynków ponownie odbija się od