Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
08 lipca 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,9666 EUR EUR - 4,4739 GBP GBP - 4,9699 DKK DKK - 0,6005
Archiwum
10.07.2020 13:19 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,09 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ 09.07.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 187,75 (+ 0,40%), kukurydza SIE20 - 175,75 (+ 1,15%), rzepak SIE20 - 385,25 (+ 0,06%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++

Chiny wyślą kaczki do walki z szarańczą w Pakistanie

Martyna Frątczak

Chiny planują wysłanie do Pakistanu około 100 tys. kaczek, które mogą pomóc w walce z plagą szarańczy. Jedna kaczka może zjeść dziennie około 210 owadów.

 

Kolejne fale plagi szarańczy atakują państwa Afryki Wschodniej, Azji i Bliskiego Wschodu. Nierówna walka z uciążliwymi owadami podsuwa coraz to nowe, kreatywne pomysły. Pisaliśmy niedawno o pomyśle przerabiania szarańczy na paszę dla kurczaków.

Inne gatunki drobiu również mogą okazać się przydatne. Kaczka może zjeść dziennie do 3 razy więcej sztuk szarańczy niż kurczak – i sama na swój posiłek zapoluje.

Kaczki wykorzystywano do walki z plagami szarańczy podobno już w starożytności.

Naukowcy z Zhejiang Academy of Agricultural Sciences w Chinach tłumaczą, że kaczki są naturalną bronią biologiczną przeciwko szarańczy. Dodatkowo ptaki są dość łatwe w zarządzaniu po wypuszczeniu, ponieważ mają tendencję do pozostawania w grupach.

W 2000 r. Chiny wykorzystały 30 tysięcy kaczek do pomocy w zwalczeniu plagi szarańczy w prowincji Sinciang.

Obecnie naukowcy przeprowadzają dodatkowy eksperyment, aby sprawdzić rzeczywistą użyteczność kaczek w walce z owadami. Próba odbędzie się w chińskiej prowincji Xinjiang w nadchodzących miesiącach.

Jeśli badania dadzą zadowalające efekty, ptaki zostaną wysłane do najbardziej dotkniętych plagą prowincji Pakistanu: Sindh, Beludżystanu i Pendżabu.

Niektórzy eksperci mają jednak wątpliwości, czy kaczki przydadzą się w suchym klimacie Pakistanu, który może być trudny dla wodnych ptaków.

 

Na podstawie:

BBC

Poultry World

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Martyna Frątczak, studentka Weterynarii, zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią. Pasjonatka literatury pięknej i popularnonaukowej. W przyszłości chciałaby połączyć pracę lekarza weterynarii z prowadzeniem badań naukowych.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora: