Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
16 kwietnia 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7978 EUR EUR - 4.5481 GBP GBP - 5.2235 DKK DKK - 0.6115
Archiwum
16.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 217,75 (- 0,80%), kukurydza CZE21 - 220,25 (- 0,34%), rzepak MAJ21 - 509,25 (+ 0,25%) [euro/tona] +++ +++ +++ 16.04.2021 13:25 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,30 zł/kg, średnia: 6,00 zł/kg (na podstawie informacji z 10 ubojni) +++ +++

Egipt eksportuje drób po 14 latach zakazu

Martyna Frątczak

Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) zezwoliła na eksport drobiu z Egiptu. Został on zawieszony w 2006 r. po wybuchu epidemii ptasiej grypy.

 

Po 14 latach zakazu eksport swoich produktów – jednodniowych kurcząt, jaj konsumpcyjnych, jaj lęgowych i brojlerów - będą mogły wznowić te egipskie fermy, na których nie znaleziono żadnych oznak infekcji wirusem ptasiej grypy.

Zezwolenie to pomoże zwiększyć produkcję drobiu w Egipcie i wesprze gospodarkę kraju.

Co ciekawe, egipskie fermy wolne od ptasiej grypy znajdują się na pustyniach.

System tak odizolowanych gospodarstw jest międzynarodowym zaleceniem OIE, które umożliwia krajom zmagającym się z ptasią grypą na eksport produktów z drobiu – pod warunkiem, że dane obiekty są w pełni wolne od choroby.

Do zatwierdzenie zezwolenia na eksport zwróciło się do OIE w sumie 14 zakładów należących do 8 największych egipskich firm drobiarskich. Wdrożyły one odpowiednią bioasekurację i środki bezpieczeństwa epidemiologicznego na swoich obiektach.

Według egipskiego Ministra Rolnictwa i Melioracji, Al-Sayed al-Qaseir, firmy drobiarskie w kraju osiągnęły samowystarczalność w odniesieniu do produkcji drobiu i jaj. Budowa gigantycznych zakładów na obszarach pustynnych ma na celu zwiększenie inwestycji i wydajności produkcji.

 

Na podstawie:

Poultry World

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Lekarz weterynarii Martyna Frątczak, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią, którymi zajmuje się na co dzień również we własnej pracy naukowej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Dramat hodowców drobiu w powiecie żuromińskim. Bra

- W tej chwili wywala się kurczaki z ferm na zewnątrz. One t

Kolejny wysyp ognisk ptasiej grypy. Ponad 700 tys.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował wczoraj, że w dniach

Ptasia grypa nie do zatrzymania. Aż 27 ognisk w 5

Główny Lekarz Weterynarii poinformował, iż w dniach 7-11 kwi