Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
02 marca 2021, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3.7765 EUR EUR - 4.5345 GBP GBP - 5.2367 DKK DKK - 0.6098
Archiwum
02.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 245,00 (- 2,00%), kukurydza MAR21 - 228,00 (+ 0,22%), rzepak MAJ21 - 502,50 (+ 1,26%) [euro/tona] +++ +++ +++ 01.03.2021 13:05 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,30 zł/kg, średnia: 5,93 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++

Plaga szarańczy wykarmi kurczaki

Martyna Frątczak

Naukowcy z Pakistanu opracowali sposób na zamianę szarańczy w wartościową paszę dla brojlerów kurzych. W łapaniu owadów pomaga lokalna ludność.

 

Zamienić plagę w paszę

Ogromne roje szarańczy, liczące około 60 milionów owadów, od kilku miesięcy niszczą uprawy w krajach Afryki Wschodniej, Azji i Bliskiego Wschodu. Pozbawiają wielu ludzi źródła utrzymania i grożą kleską głodu.

Walka z owadami nie jest jak dotąd zbyt owocna. Pomimo intensywnej walki wciąż pojawiają się nowe pokolenia szarańczy, którym sprzyjają ostatnio ulewne deszcze. Działania kontrolne w wielu krajach utrudniają dodatkowo restrykcje związane z pandemią koronawirusa.

Naukowcy z Pakistanu wpadli jednak na pomysł, jak wykorzystać tą fatalną sytuację. Opracowali sposób na zamianę szarańczy w wartościową paszę dla kurczaków.

Autorem pomysłu są Muhammad Khurshid, urzędnik państwowy w pakistańskim Ministerstwie Bezpieczeństwa Żywności i Badań Naukowych oraz Johar Ali, biotechnolog z Pakistańskiej Rady ds. Badań Rolniczych.  

Opracowali oni innowacyjny projekt pilotażowy, który zachęca rolników do łapania szarańczy, którą następnie można zamienić w wartościową paszę dla kurczaków.

Swój projekt przetestowali w Okarze, jednej z pakistańskich dzielnic zmagającej się z rojami owadów, na której jednak nie stosuje się intensywnych oprysków środków owadobójczych ze względu na duże zaludnienie. Pozostałości środków na owadach mogłyby być bowiem toksyczne również dla zjadających je ptaków.

7 ton szarańczy w jedną noc

Używając hasła „Złap szarańczę. Zarób pieniądze. Uratuj uprawy.” oferowali rolnikom opłatę w wysokości 20 rupii pakistańskich (około 50 gr) za kilogram złowionej szarańczy.

Owady te są łatwe do złapania nocą, gdy gromadzą się na drzewach i otwartych obszarach, pozostając niemal bez ruchu. Latają wyłącznie w świetle dziennym.

Społeczność Okary łapie średnio 7 ton szarańczy w ciągu nocy. Owady są następnie ważone i sprzedawane pobliskim hodowcom drobiu.

Niektórzy rolnicy zarobili w ten sposób 20 000 rupii pakistańskich (około 497 zł) za jedną noc pracy.

Wszystko wygląda na to, że szarańcza smakuje kurczakom. Firma paszowa Hi-Tech Feeds przeprowadziła już 5-tygodniowy eksperyment, w którym podawała brojlerom kurzym paszę zawierającą szarańczę. Rezultaty były bardzo zadowalające.

Szarańcza lepsza od soi

Główny zarządca Hi-Tech Feeds, Muhammad Athar, wyjaśnia, że szarańcza jest doskonałym źródłem białka dla ptaków – zawiera go o wiele więcej niż droższa soja.

„Obecnie importujemy 300 000 ton soi, a po wydobyciu oleju na sprzedaż używamy kruszarki soi do wykorzystania w paszach dla zwierząt. Soja zawiera 45% białka, podczas gdy szarańcza ma 70% białka. Mączka sojowa kosztuje 90 rupii pakistańskich za kg (ok. 2 zł), podczas gdy szarańcza jest bezpłatna - jedynym kosztem jest jej schwytanie i wysuszenie ”, mówi Athar.

Przyznaje jednak, że najtrudniejszą częścią projektu jest potwierdzenie, czy szarańcza jest wolna od pestycydów, które nie mogą znaleźć się w paszy dla zwierząt.

Pomimo dużego zainteresowania projektem, musiał obecnie zostać zawieszony z powodu restrykcji związanych z koronawirusem. Blokady w Pakistanie jednak stopniowo się rozluźniają i jest nadzieja na szybkie wznowienie projektu.

 

Na podstawie:

Poultry World

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Martyna Frątczak, studentka Weterynarii, zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią. Pasjonatka literatury pięknej i popularnonaukowej. W przyszłości chciałaby połączyć pracę lekarza weterynarii z prowadzeniem badań naukowych.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Bez importowanej soi produkcja drobiu i trzody chl

Bez importu i jednoczesnego, znacznego zwiększenia unijnej p

Paszarnia daje idealne warunki do rozprzestrzenian

Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) mógłby zostać szeroko

Paszarnie z zagranicznym kapitałem nie chcą polski

Niestety próby istotnego wykorzystywania krajowych źródeł bi