Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
14 kwietnia 2021, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3.8065 EUR EUR - 4.5552 GBP GBP - 5.2513 DKK DKK - 0.6125
Archiwum
14.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 220,75 (+ 1,49%), kukurydza CZE21 - 221,00 (+ 1,26%), rzepak MAJ21 - 507,00 (+ 0,35%) [euro/tona] +++ +++ 14.04.2021 13:06 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,50 zł/kg, średnia: 5,98 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++

Jak spowolnić wzrost brojlerów?

Martyna Frątczak

Szybki wzrost brojlerów kurzych chowanych w systemie intensywnym jest zazwyczaj wysoce pożądaną cechą. Opracowano dziesiątki różnych strategii, które pozwalają przyśpieszyć przyrosty masy ciała brojlerów. Co jednak w sytuacji, gdy producenci stają przed paradoksalną koniecznością spowolnienia wzrostu ptaków?

 

Epidemia koronawirusa COVID-19 zmienia zapotrzebowanie rynkowe na wiele produktów. Popyt na mięso kurczaka znacznie się zmniejszył, a ubojnie nie są zainteresowane częstymi dostawami żywca. W związku z tym coraz więcej producentów zastanawia się, jak rozciągnąć w czasie odchów ptaków.

Czasem spowolnienie wzrostu jest korzystne

Chociaż nie jest to najbardziej popularny i wyjątkowo dobrze zbadany temat w chowie drobiu, istnieją pewne strategie i wskazówki, które mogą pomóc osiągnąć ten cel. Obecna wyjątkowa sytuacja nie jest jedyną, w której pożądane jest wolniejsze tempo wzrostu ptaków.

Niektórzy producenci celowo spowalniają wzrost ptaków na krótszy lub dłuższy okres odchowu, by zmniejszyć ilość tłuszczu w mięsie w ostatnim okresie odchowu, by uniknąć zaburzeń metabolicznych i schorzeń nóg związanych z szybkiem wzrostem u drobiu; lub by opóźnić wiek rynkowy ptaków w oczekiwaniu na niższe ceny paszy lub wyższe ceny mięsa.

Nie chodzi o wzrost kompensacyjny

Ograniczanie przyrostów masy ciała w pierwszych dniach życia ptaków, z późniejszym obfitym zadawaniem paszy, może być częścią dobrze zaplanowanego programu odchowu, który paradoksalnie prowadzi do większych i szybszych przyrostów na późniejszych etapach.

Wykorzystywane jest w nim zjawisko tzw. „kompensacyjnego wzrostu”. Strategia ta stanowi jednak osobny, obszerny temat.

Źle poprowadzona – gdy wzrost ptaków na wczesnych etapach został za mocno ograniczony, lub gdy w okresie kompensacyjnym nie otrzymują odpowiedniej ilości składników odżywczych - może przynieść odwrotne, negatywne skutki.

Wracając jednak do interesującego nas tematu, istnieją trzy proste sposoby, dzięki którym można ograniczyć wzrost brojlerów, by docelowo wydłużyć cały okres odchowu. Są łatwe do zastosowania na komercyjnych fermach i nie generują dodatkowych problemów.

Po prostu – ograniczenie ilości paszy

Pierwszy sposób jest najprostszy i najbardziej intuicyjny.

Nie należy zaspokajać w pełni apetytu ptaków –  należy zadawać im nieco mniejsze ilości paszy podczas każdego karmienia, lub zmniejszyć liczbę karmień dziennie bez zmiany dawki podczas każdego karmienia.

Przyrosty ptaków zmniejszą się na skutek kilku mechanizmów. Bardziej agresywne i dominujące ptaki będą spożywać więcej paszy ze szkodą dla innych, przez co zmniejszy się jednorodność masy tuszek brojlerów.

Poza tym odczuwanie przez pewien czas głodu sprawi, że ptaki będą niespokojne i bardziej aktywne – składniki odżywcze w normalnych warunkach wykorzystywane na wzrost masy wykorzystywać będą na poszukiwanie pokarmu – co dodatkowo przyczyni się do obniżenia ich tempa wzrostu.

Mniej odżywcza pasza, więcej włókna

Zamiast zmniejszyć ilość paszy oferowanej codziennie, można zadawać ptakom taką samą ilość paszy – jednak o zmniejszonej gęstości składników odżywczych. Strategia ta zadziała, pomimo tego, że brojlery kurze mają tendencję do kompensowania mało odżywczej paszy poprzez spożywanie ich większych ilości.

Należy jednak dość znacznie „rozcieńczyć” paszę, na przykład poprzez dodanie komponentu włóknistego, dostarczającego bardzo mało energii. Najprostszym sposobem stworzenia takiej „rozcieńczonej” paszy będzie zwyczajnie zmieszanie określonej ilości komponentu włóknistego z normalną paszą.

W jednym ze szczegółowo opisanych eksperymentów żywieniowych przyrosty ptaków znacznie zmniejszono poprzez dodatek znacznych ilości odtłuszczonych otrębów ryżowych do paszy.

Utrudnić ptakom dostęp do karmników

Innym sposobem ograniczenia spożywania paszy przez brojlery, a tym samym spowolnienia ich przyrostów, jest utrudnienie ptakom dostępu do karmników.

Wykorzystać tutaj można niechęć ptaków do korzystania z karmników w ciemności – wyłączenie światła to najłatwiejszy sposób na ograniczenie spożycia paszy na krótki okres.

Można również na część dnia nieco podnieść karmniki, tak by ptaki nie mogły do nich łatwo dotrzeć – jest to jednak w praktyce bardziej pracochłonne do wykonania.

Należy rozważyć wiele kwestii

Należy pamiętać, że w każdy przypadek jest indywidualny – z pewnością pojedyncza strategia nie zadziała na każdej fermie. Zazwyczaj najskuteczniejsze jest odpowiednie połączenie wszystkich trzech wymienionych metod.

Aby jednak opracować naprawdę skuteczną strategię wydłużenia odchowu brojlerów, bez utraty jego opłacalności, producenci korzystają zazwyczaj z pomocy zootechników lub paszoznawców. To oni biorąc pod uwagę genetykę odchowywanych ptaków, infrastrukturę fermy i dostępne komponenty paszowe pomagają zdecydować o najlepszej w danym przypadku strategii.

 

Źródła:

WATTAg.Net.com

Madrigal, S. A., et al. "Defatted rice bran to restrict growth rate in broiler chickens." Journal of Applied Poultry Research 4.2 (1995): 170-181.

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Lekarz weterynarii Martyna Frątczak, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią, którymi zajmuje się na co dzień również we własnej pracy naukowej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

14.04.2021 Ceny skupu kurczaka i sprzedaży tuszki:

Uwzględniając dzisiejsze notowanie, w tym tygodniu średnia s

12.04.2021 Ceny skupu kurczaka i sprzedaży tuszki:

- Ptasia grypa nie odpuszcza. Według komunikatu GLW z 9.04.

Jak chronić drób przed stresem cieplnym?

Stres cieplny odbija się na zdrowiu i wydajności ptaków. Wyn